Raad wil één cultuurfonds voor evenwichtiger aanbod en subsidie
DEN BOSCH (ANP) - Het geld dat het Rijk voor kunst en cultuur bestemt, moet volgens de Raad voor Cultuur vanaf 2029 worden verdeeld door één fonds. Dat moet niet alleen landelijk, maar ook per provincie gaan werken en een afdeling Caribisch gebied krijgen. Zo ontstaat een beter overzicht. Daardoor kunnen de verschillende regio's én de diverse vormen van kunst en cultuur een eerlijker en evenwichtiger aandeel krijgen uit de pot. Het budget moet verder met 200 miljoen per jaar omhoog, vindt het adviesorgaan in een "schets op hoofdlijnen".
"Mensen hebben in Nederland geen gelijke toegang tot cultuur. Het aanbod van cultuur verschilt namelijk sterk per regio. Ook hebben kunstenaars of cultuurinstellingen nog niet overal gelijke kans op financiële ondersteuning", aldus de raad, die verder wil dat er een 'Kaderwet cultuur' komt waarin de taken van de gemeentes en provincies staan.
Het gaat er ook in de toekomst niet om "dat het aanbod en het voorzieningenniveau overal hetzelfde zouden moeten zijn. Dat kan niet en dat hoeft ook niet. Op dit moment zijn de verschillen tussen de regio's echter te groot", stelt de organisatie. Intussen worden de cultureel toch al sterke regio's steeds sterker, terwijl de kansen en voorzieningen van andere delen van het land afnemen.
Huidig aanbod
Bij dit alles komt nog dat "niet iedereen zich herkent in het huidige aanbod, of zich voldoende gerepresenteerd voelt door wat er aan cultuur gefinancierd wordt". Sommige kunst- en cultuurvormen en makers komen ook niet genoeg in beeld, mede doordat zij of hun manieren van organisatie niet in het systeem passen. Ze zijn niet onder te brengen bij een bepaalde discipline of sluiten niet aan bij de manier waarop nu over kwaliteit wordt gedacht. Volgens de raad is er nu "een te smalle opvatting van kunst en kwaliteit". Er is een opener visie nodig op wat kunst is.
Verder moet cultuureducatie "steviger worden verankerd in en rond school", zodat het voor meer jonge mensen logischer wordt om van kunst en cultuur te profiteren of in die wereld aan de slag te gaan. De raad stelt daarom ook dat professionele beoefenaren en amateurs niet meer zo gescheiden moeten worden. En tenslotte moeten aanvraagprocedures beter worden afgestemd op de praktijk.
Er zijn nu zes cultuurfondsen namens het Rijk actief. Het Rijk geeft verder telkens voor vier jaar subsidie via de Basisinfrastructuur (Bis). Die moet dan zijn aangevraagd bij het cultuurministerie, dat voor de toekenning advies krijgt van de Raad voor Cultuur. De volgende Bis geldt voor 2025-2028.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Raad voor Cultuur heeft vijf Nederlandse 'erfgoedelementen' uitgekozen als voorselectie voor de nominatie voor UNESCO's internationale lijst van immaterieel erfgoed. De raad legt het lijstje voor aan minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Rianne Letschert, die het besluit neemt over een nominatie bij UNESCO in 2027.
1 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - In Capelle aan den IJssel (Zuid-Holland) is donderdagavond rond 22.25 uur een persoon neergeschoten door de politie. Dat gebeurde op het Reviusrondeel. Het slachtoffer is met spoed naar het ziekenhuis gebracht.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Prijsvrij Vakanties en D-Reizen hebben inmiddels "mondjesmaat" gestrande vakantiegangers in het Midden-Oosten kunnen repatriëren op reguliere lijnvluchten. "We hebben nu reeds een aanzienlijk deel terug in Nederland kunnen krijgen. Desalniettemin hebben we nog honderden reizigers in de Golfregio", laat een woordvoerder donderdagavond weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het contactformulier van de overheid voor Nederlanders die in het Midden-Oosten zijn gestrand, is tot nu toe zeker 9000 keer ingevuld. Dat bevestigt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving door RTL Nieuws. De vragenlijst sluit vrijdagmiddag.
8 uur geledenBREDA (ANP) - De ontnemingszaak tegen Klaas Otto (58) is uitgesteld. De rechtbank concludeerde donderdagmiddag dat er te weinig tijd was om de zaak nog inhoudelijk te behandelen. Nu moet dat gebeuren op 31 maart. Het Openbaar Ministerie wil bijna 1,9 miljoen euro afnemen van de oprichter van motorclub No Surrender. Volgens justitie is dat geld niet op legale wijze verdiend.
11 uur geledenBREDA (ANP) - De wrakingskamer van de rechtbank Breda heeft een verzoek om andere rechters in een ontnemingszaak over Klaas Otto (58) donderdag afgewezen. De advocaat van de oprichter van motorclub No Surrender had de rechtbank gewraakt, omdat Otto vond dat die vooringenomen was. Hiervan was volgens de wrakingskamer die het verzoek behandelde geen sprake.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen Iraniërs hebben donderdagmiddag in Den Haag op het Lange Voorhout aandacht gevraagd voor de situatie in hun land van herkomst. Bij de Britse ambassade scandeerden ze leuzen en draaiden ze harde muziek. Ze riepen onder meer op tot een einde van het Iraanse regime.
12 uur geleden