Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad wil één cultuurfonds voor evenwichtiger aanbod en subsidie

Raad wil één cultuurfonds voor evenwichtiger aanbod en subsidie

DEN BOSCH (ANP) - Het geld dat het Rijk voor kunst en cultuur bestemt, moet volgens de Raad voor Cultuur vanaf 2029 worden verdeeld door één fonds. Dat moet niet alleen landelijk, maar ook per provincie gaan werken en een afdeling Caribisch gebied krijgen. Zo ontstaat een beter overzicht. Daardoor kunnen de verschillende regio's én de diverse vormen van kunst en cultuur een eerlijker en evenwichtiger aandeel krijgen uit de pot. Het budget moet verder met 200 miljoen per jaar omhoog, vindt het adviesorgaan in een "schets op hoofdlijnen".

"Mensen hebben in Nederland geen gelijke toegang tot cultuur. Het aanbod van cultuur verschilt namelijk sterk per regio. Ook hebben kunstenaars of cultuurinstellingen nog niet overal gelijke kans op financiële ondersteuning", aldus de raad, die verder wil dat er een 'Kaderwet cultuur' komt waarin de taken van de gemeentes en provincies staan.

Het gaat er ook in de toekomst niet om "dat het aanbod en het voorzieningenniveau overal hetzelfde zouden moeten zijn. Dat kan niet en dat hoeft ook niet. Op dit moment zijn de verschillen tussen de regio's echter te groot", stelt de organisatie. Intussen worden de cultureel toch al sterke regio's steeds sterker, terwijl de kansen en voorzieningen van andere delen van het land afnemen.

Huidig aanbod

Bij dit alles komt nog dat "niet iedereen zich herkent in het huidige aanbod, of zich voldoende gerepresenteerd voelt door wat er aan cultuur gefinancierd wordt". Sommige kunst- en cultuurvormen en makers komen ook niet genoeg in beeld, mede doordat zij of hun manieren van organisatie niet in het systeem passen. Ze zijn niet onder te brengen bij een bepaalde discipline of sluiten niet aan bij de manier waarop nu over kwaliteit wordt gedacht. Volgens de raad is er nu "een te smalle opvatting van kunst en kwaliteit". Er is een opener visie nodig op wat kunst is.

Verder moet cultuureducatie "steviger worden verankerd in en rond school", zodat het voor meer jonge mensen logischer wordt om van kunst en cultuur te profiteren of in die wereld aan de slag te gaan. De raad stelt daarom ook dat professionele beoefenaren en amateurs niet meer zo gescheiden moeten worden. En tenslotte moeten aanvraagprocedures beter worden afgestemd op de praktijk.

Er zijn nu zes cultuurfondsen namens het Rijk actief. Het Rijk geeft verder telkens voor vier jaar subsidie via de Basisinfrastructuur (Bis). Die moet dan zijn aangevraagd bij het cultuurministerie, dat voor de toekenning advies krijgt van de Raad voor Cultuur. De volgende Bis geldt voor 2025-2028.

Meer uit Binnenland

Nationaal Coördinator ontwikkelt plan tegen moslimdiscriminatie

DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) Rabin Baldewsingh gaat een plan ontwikkelen voor de nationale aanpak van moslimdiscriminatie. Dat zei hij donderdagavond tijdens een iftarbijeenkomst in Den Haag.

36 minuten geleden
Klaver voelt zich 'bedonderd' door Yeşilgöz over kanon Evertsen

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.

1 uur geleden
Kabinet werkt aan officiële vertrekstop Iraanse vluchtelingen

DEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.

1 uur geleden
Minister: nog enkele honderden willen repatriëring Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.

2 uur geleden
De Bat zet reserves op stroomnet in om dreigende aansluitstop

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.

3 uur geleden
Klaver wil opheldering over niet-werkend kanon op Evertsen

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.

3 uur geleden
Chatbots die stemadvies geven, negeren lokale partijen, klaagt AP

DEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).

4 uur geleden