Raad: wetsvoorstel hersteloperatie toeslagenaffaire 'ingewikkeld'
DEN HAAG (ANP) - De verschillende schadeloosstellingen voor gedupeerden van de toeslagenaffaire die worden voorgesteld in het huidige concept-wetsvoorstel zijn ingewikkeld en onoverzichtelijk. Dat concludeert de Raad voor de rechtspraak in een advies aan staatssecretaris Aukje de Vries (Toeslagen).
In het wetsvoorstel staan meerdere vormen van schadeloosstelling: een compensatie, een tegemoetkoming, een vast eenmalig bedrag en kwijtschelding van schulden. In het ene geval krijgen gedupeerden de schadeloosstelling automatisch, maar in het andere geval moeten mensen een aanvraag doen. "Hierdoor is het voor gedupeerden moeilijk te begrijpen óf ze iets moeten doen en wát ze moeten doen om schadeloosstelling te ontvangen", aldus de Raad.
Verder leggen de verschillende schadeloosstellingen een enorme druk op de instanties die ze moeten uitvoeren. Dat leidt volgens de Raad tot een risico op fouten, "waardoor gedupeerden toegekende compensatie mogelijk (deels) weer moeten terugbetalen". Daarmee komt het doel van het wetsvoorstel, namelijk het herstellen van vertrouwen in de overheid, onder druk te staan, aldus de Raad.
Onduidelijk
Verder is het volgens de Raad in het huidige wetsvoorstel onduidelijk naar welke rechter gedupeerden moeten stappen als zij het oneens zijn met een beslissing over de schadeloosstelling. De Raad adviseert daarom nadrukkelijk aan de staatssecretaris om een aparte paragraaf over rechtsbescherming in het wetsvoorstel op te nemen.
Staatssecretaris De Vries had de Raad voor de rechtspraak in maart gevraagd om naar het wetsvoorstel te kijken. Het concept-wetsvoorstel is vorige week ook voor een spoedadvies naar de Raad van State gestuurd. Doel is om het nog voor het zomerreces in de Tweede Kamer te behandelen. Het kabinet hoopt dan begin volgend jaar te kunnen beginnen met de eerste herstelbetalingen aan kinderen die de dupe zijn geworden van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Omroep Ongehoord Nederland! (ON!) moet oud-hoofdredacteur Arnold Karskens 100.000 euro betalen. Dat heeft het gerechtshof Den Haag dinsdag bepaald. Zijn ontslag blijft wel in stand.
49 minuten geledenTEOTIHUACÁN (ANP) - Door de schietpartij in de Mexicaanse stad Teotihuacán is maandag een Nederlander gewond geraakt, meldt het Duitse persbureau dpa op basis van de Mexicaanse autoriteiten.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) doet onderzoek naar Yes We Can Clinics. De kliniek voor hulp aan jonge mensen met psychische problemen of verslaving was onderwerp van een kritische aflevering van het programma BOOS begin deze maand.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Veel studentensteden hebben regels die het realiseren van meer studentenkamers belemmeren. Dat meldt de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) na onderzoek onder vijftien gemeenten, waaronder Amsterdam, Leiden, Utrecht, Groningen en Eindhoven. De studentenbond hoopt dat gemeenten het beleid rond woningdeelregels versoepelen, zodat er meer studentenkamers bijkomen en de tekorten worden verminderd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat ondanks maatregelen van het kabinet meer mensen om hulp komen vragen doordat ze door stijgende brandstof- en energieprijzen in geldnood komen. De organisatie krijgt al signalen van mensen die zeggen hun boodschappen niet meer te kunnen betalen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een handjevol NS-hoofdconducteurs is vanaf dinsdag aan het werk met een bodycam. Het is de bedoeling dat alle hoofdconducteurs er aan het eind van het jaar een dragen. Volgens een NS-woordvoerder gaat het om zo'n 3500 medewerkers. Een bodycam werkt de-escalerend, zo bleek uit een eerdere proef van de NS met de apparaten. Als er toch iets gebeurt kunnen de beelden dienen als bewijsmateriaal.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - Opnieuw zijn er weinig hommels geteld tijdens de Nationale Bijentelling, meldt de organisatie achter de jaarlijkse telling door burgers. Dit jaar telden ruim 2200 mensen in totaal zo'n 46.000 bijen en andere bestuivers.
5 uur geleden