Raad voor Cultuur adviseert over kunstsubsidies door het Rijk
DEN HAAG (ANP) - De Raad voor Cultuur presenteert woensdagmiddag zijn vierjaarlijkse advies over de toekenning van subsidies door het Rijk aan culturele instellingen. Het gaat dan om subsidie voor de periode van 2025 tot en met 2028 voor podiumkunsten, musea, beeldende kunst, film, letteren, ontwerp ofwel design, ontwikkeling & vernieuwing en ondersteunende organisaties. Het adviesorgaan stelt met het advies voor wie of wat er een plek moet houden of krijgen in de zogenoemde culturele basisinfrastructuur (de bis) en wie of wat niet.
Op Prinsjesdag wordt duidelijk in hoeverre het kabinet dit advies wil overnemen. Kunstenaars en culturele instellingen kunnen ook nog voor bijdragen van de overheid in aanmerking komen via de zes verschillende rijkscultuurfondsen en ook via provincies en gemeenten. Daarover gaat het in dit advies allemaal niet. De fondsen maken hun beoordelingen wel ook woensdag bekend.
Per jaar heeft het Rijk voor de culturele basisinfrastructuur én de fondsen in 2025-2028 bijna 500 miljoen euro beschikbaar. De Raad adviseert alleen over de helft van dit geld, dat rechtstreeks naar de instellingen gaat. Bij de musea gaat het hier om regionale musea, rijksmusea vallen onder de Erfgoedwet.
Het geld dat het Rijk voor kunst en cultuur bestemt, moet volgens de Raad voor Cultuur overigens vanaf 2029 verdeeld gaan worden door één fonds. Dat moet niet alleen landelijk, maar ook per provincie gaan werken en een afdeling Caribisch gebied krijgen. Zo ontstaat een beter overzicht. Daardoor kunnen de verschillende regio's én de diverse vormen van kunst en cultuur een eerlijker en evenwichtiger aandeel krijgen uit de pot. Het budget moet verder met 200 miljoen per jaar omhoog, vindt het adviesorgaan.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Drie bussen met in totaal ongeveer 120 asielzoekers zijn rond 22.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, meldt het Rode Kruis dat hulp verleent in Ter Apel. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het aanmeldcentrum. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden maandagochtend weer teruggebracht.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel deelt het Rode Kruis ook zondag maaltijden uit aan asielzoekers die in afwachting zijn van een plek om de nacht door te brengen, meldt een woordvoerder van de hulporganisatie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag roept strandgangers zondagmiddag op met de fiets, scooter of het openbaar vervoer naar het strand te komen. De parkeerplaatsen Kijkduin en Scheveningen zijn vol, meldt de gemeente.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet heeft nog geen excuses gekregen van Israël voor de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla. Buitenlandminister Tom Berendsen had daar wel om gevraagd toen hij afgelopen woensdag de Israëlische ambassadeur ontbood, maar zegt in het programma Buitenhof dat hij die nog niet heeft gekregen.
11 uur geledenVUGHT (ANP) - Ruim 130 gedetineerden zijn geëvacueerd naar andere gevangenissen na een brand die zaterdagavond ontstond in de wasruimte op een gevangenisvleugel van de PI Vught. De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) meldt dat de hele afdeling met 162 gevangenen is ontruimd vanwege wateroverlast.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door de brand zaterdagnacht in een seniorencomplex aan de Wagenstraat in het centrum van Den Haag is een dode gevallen. Dat zegt een woordvoerder van de politie. De overledene is de bewoner van de woning waar de brand uitbrak. Eerder meldde de veiligheidsregio nog dat er geen gewonden waren.
13 uur geledenTER APEL (ANP) - Twee bussen met tientallen asielzoekers zijn zondag om 8.40 uur weer terug aangekomen in Ter Apel. Dat ziet een verslaggever van het ANP. De mensen hebben de nacht doorgebracht in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen en wachten weer voor de ingang van het aanmeldcentrum op een plek binnen. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis gaat het om zo'n 105 personen.
14 uur geleden