Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad voor Cultuur adviseert over kunstsubsidies door het Rijk

Raad voor Cultuur adviseert over kunstsubsidies door het Rijk

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor Cultuur presenteert woensdagmiddag zijn vierjaarlijkse advies over de toekenning van subsidies door het Rijk aan culturele instellingen. Het gaat dan om subsidie voor de periode van 2025 tot en met 2028 voor podiumkunsten, musea, beeldende kunst, film, letteren, ontwerp ofwel design, ontwikkeling & vernieuwing en ondersteunende organisaties. Het adviesorgaan stelt met het advies voor wie of wat er een plek moet houden of krijgen in de zogenoemde culturele basisinfrastructuur (de bis) en wie of wat niet.

Op Prinsjesdag wordt duidelijk in hoeverre het kabinet dit advies wil overnemen. Kunstenaars en culturele instellingen kunnen ook nog voor bijdragen van de overheid in aanmerking komen via de zes verschillende rijkscultuurfondsen en ook via provincies en gemeenten. Daarover gaat het in dit advies allemaal niet. De fondsen maken hun beoordelingen wel ook woensdag bekend.

Per jaar heeft het Rijk voor de culturele basisinfrastructuur én de fondsen in 2025-2028 bijna 500 miljoen euro beschikbaar. De Raad adviseert alleen over de helft van dit geld, dat rechtstreeks naar de instellingen gaat. Bij de musea gaat het hier om regionale musea, rijksmusea vallen onder de Erfgoedwet.

Het geld dat het Rijk voor kunst en cultuur bestemt, moet volgens de Raad voor Cultuur overigens vanaf 2029 verdeeld gaan worden door één fonds. Dat moet niet alleen landelijk, maar ook per provincie gaan werken en een afdeling Caribisch gebied krijgen. Zo ontstaat een beter overzicht. Daardoor kunnen de verschillende regio's én de diverse vormen van kunst en cultuur een eerlijker en evenwichtiger aandeel krijgen uit de pot. Het budget moet verder met 200 miljoen per jaar omhoog, vindt het adviesorgaan.

Meer uit Binnenland

Zo'n 130 asielzoekers in opvang Groningen, 10 buiten in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Ongeveer 130 asielzoekers sliepen in de nacht van woensdag op donderdag in de tijdelijke opvang in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, net iets minder dan de nacht ervoor. Omdat aanmeldcentrum Ter Apel volzit, konden zij daar niet overnachten. Tien mensen kozen ervoor om op het veld voor die opvang te slapen, zegt een woordvoerster van het Rode Kruis.

51 minuten geleden
Ouders vonden het hun recht om kinderen uit Dalfsen mee te nemen

ZWOLLE (ANP) - De ouders die vorig jaar maart hun kinderen vanuit Dalfsen (Overijssel) zouden hebben ontvoerd naar België, menen dat zij in hun recht stonden om hen mee te nemen. Ze waren bang dat ze op korte termijn het gezag over hun uit huis geplaatste dochter en zoon zouden kwijtraken. "We voelden enige tijdsdruk", zei Michaël van K. (55).

55 minuten geleden
Nederland verlengt Patriot-missie in Polen met een half jaar

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse Patriots blijven maximaal een half jaar langer in Polen. Een ander deel van de inzet om een cruciaal knooppunt voor hulp aan Oekraïne te verdedigen, wordt wel teruggehaald. Het gaat daarbij om een Nasams-luchtafweersysteem en antidronesystemen, meldt het kabinet aan de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Hamer wil beter toezicht op onderzoek grensoverschrijdend gedrag

DEN HAAG (ANP) - Er moet een nieuwe organisatie komen die toezicht houdt op onderzoeken naar (seksueel) grensoverschrijdend gedrag. Daarvoor pleit Mariëtte Hamer, regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld. Nu is het toezicht in handen van de politie en screeningsautoriteit Justis, maar zij hebben niet genoeg capaciteit en expertise, stelt Hamer.

2 uur geleden
Bits of Freedom klaagt bij toezichthouder over menstruatie-app

AMSTERDAM (ANP) - Bits of Freedom wil dat de overheid meer doet tegen apps waarmee vrouwen hun menstruatiecyclus bijhouden. Die apps schenden namelijk de rechten van gebruikers, zegt de privacyorganisatie. Die dient daarom bij de Autoriteit Persoonsgegevens een klacht in tegen een van zulke apps, Flo. Die wordt door meer dan 200.000 vrouwen in Nederland gebruikt.

3 uur geleden
Brandweer, provincies en VNG roepen Rijk op bouwregels te herzien

DEN HAAG (ANP) - De huidige landelijke bouwregels moeten "ingrijpend gemoderniseerd" worden om in de toekomst te kunnen bouwen, stellen gemeenten, provincies en Brandweer Nederland. Uit onderzoek van TNO blijkt dat de huidige regelgeving rond de bouw niet rijmt met "de maatschappelijke en technologische ontwikkelingen van deze tijd". Gezamenlijk roepen de organisaties het Rijk op de regelgeving te herzien. Donderdag debatteert de Tweede Kamer over woningbouw.

4 uur geleden
Pieterpad krijgt rolstoelvriendelijke variant van 500 km

DEN HAAG (ANP) - Het Pieterpad heeft vanaf donderdag een rolstoelvriendelijke variant. Het bekende wandelpad van ruim 500 kilometer is daarmee ook toegankelijk voor mensen met scootmobiels, rollators en kinderwagens. De rolstoelroute biedt ook toegang tot bospaadjes, heidevelden en heuvelachtig terrein voor rolstoelgebruikers met dikke profielbanden en elektrische ondersteuning.

5 uur geleden