Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad van State pleit voor meer gelijkwaardigheid in Koninkrijk

Raad van State pleit voor meer gelijkwaardigheid in Koninkrijk

DEN HAAG (ANP) - Inwoners van de Caribische landen van het Koninkrijk moeten zich gelijkwaardiger voelen aan Nederland. Dat schrijft de Raad van State in een 'spontaan advies' over het Statuut voor het Koninkrijk. Dat document bepaalt de verhoudingen tussen Nederland, Aruba, Curaçao en Sint Maarten en bestaat dit jaar 70 jaar.

In feite zijn de verhoudingen erg ongelijk, schrijft de adviesafdeling van de Raad van State. "Nederland heeft in vrijwel elk opzicht (bevolking, economie, financiën, bestuurskracht) de overhand, wat numeriek leidt tot ongelijke verhoudingen." Dat is niet helemaal op te lossen, maar met een paar maatregelen kunnen inwoners van de Caribische landen in het Koninkrijk zich wel gelijkwaardiger voelen.

Zo pleit de Raad ervoor dat alle inwoners van de drie landen met de Nederlandse nationaliteit mogen stemmen voor de Tweede Kamer. Nu geldt dat alleen voor mensen die tien jaar in Nederland hebben gewoond of in 'openbare dienst' hebben gewerkt. Naast de drie Caribische landen in het Koninkrijk zijn er ook de drie bijzondere gemeenten Bonaire, Sint Eustatius en Saba, waar de inwoners wel Kamerleden mogen kiezen. Het Statuut of de grondwet wijzigen is volgens de Raad van State niet nodig. Die tijd en energie kan beter worden gestoken in mogelijkheden die de hoge wetgeving nu al biedt.

Premier Dick Schoof heeft het advies dinsdag al in ontvangst genomen, schrijft hij op X. "Het kabinet gaat het advies bestuderen."

Meer uit Binnenland

Militair VS opgepakt om weddenschap met voorkennis op val Maduro

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.

10 minuten geleden
Moeder verdacht van doodsteken dochter (14) in Blerick

MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.

7 uur geleden
Aantal grote storingen op het spoor loopt op

UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.

10 uur geleden
Vitens heeft moeite om iedereen van drinkwater te voorzien

ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.

11 uur geleden
Zorgen bij AIVD over toename geradicaliseerde jongeren

ZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.

11 uur geleden
AIVD: Rusland steeds aanvallender, China bouwt eigen wereldorde

ZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.

11 uur geleden
AIVD slaat vaker alarm over risicovolle personen en organisaties

ZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.

11 uur geleden