Raad van State pleit voor meer gelijkwaardigheid in Koninkrijk
DEN HAAG (ANP) - Inwoners van de Caribische landen van het Koninkrijk moeten zich gelijkwaardiger voelen aan Nederland. Dat schrijft de Raad van State in een 'spontaan advies' over het Statuut voor het Koninkrijk. Dat document bepaalt de verhoudingen tussen Nederland, Aruba, Curaçao en Sint Maarten en bestaat dit jaar 70 jaar.
In feite zijn de verhoudingen erg ongelijk, schrijft de adviesafdeling van de Raad van State. "Nederland heeft in vrijwel elk opzicht (bevolking, economie, financiën, bestuurskracht) de overhand, wat numeriek leidt tot ongelijke verhoudingen." Dat is niet helemaal op te lossen, maar met een paar maatregelen kunnen inwoners van de Caribische landen in het Koninkrijk zich wel gelijkwaardiger voelen.
Zo pleit de Raad ervoor dat alle inwoners van de drie landen met de Nederlandse nationaliteit mogen stemmen voor de Tweede Kamer. Nu geldt dat alleen voor mensen die tien jaar in Nederland hebben gewoond of in 'openbare dienst' hebben gewerkt. Naast de drie Caribische landen in het Koninkrijk zijn er ook de drie bijzondere gemeenten Bonaire, Sint Eustatius en Saba, waar de inwoners wel Kamerleden mogen kiezen. Het Statuut of de grondwet wijzigen is volgens de Raad van State niet nodig. Die tijd en energie kan beter worden gestoken in mogelijkheden die de hoge wetgeving nu al biedt.
Premier Dick Schoof heeft het advies dinsdag al in ontvangst genomen, schrijft hij op X. "Het kabinet gaat het advies bestuderen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
3 uur geledenHATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - VNG-voorzitter Sharon Dijksma noemt het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord verantwoord, vooruitstrevend en gericht op grote doorbraken. "In het akkoord zien we duidelijke erkenning, waardering en bereidheid tot samenwerking met gemeenten. Veel van onze bouwstenen zijn terug te vinden, wat vertrouwen geeft dat we samen stappen kunnen zetten", reageert de Utrechtse burgemeester.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is "blij en opgelucht" dat het nieuwe kabinet 512 miljoen euro per jaar wil investeren in de politie. Met het geld komt er financiële ruimte om de kwaliteit van het politiewerk te verbeteren en de organisatie "bij de tijd te brengen". "Dit draagt direct bij aan de veiligheid in ons land", zegt korpschef Janny Knol.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachten in een proces over de moord op Vincent Jalink in 2016 ontkennen dat zij een opdracht hebben gegeven of ontvangen om de 38-jarige man om te brengen. Jalink werd op de avond van 27 mei van dat jaar bij zijn woning in Diemen met twaalf kogels doodgeschoten voor de ogen van zijn toen 9-jarige zoontje. Schutter Gideon G. is als enige veroordeeld. Hij kreeg in 2023 in hoger beroep 22 jaar celstraf.
12 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland en de gemeente Lelystad zijn "ontzettend blij" dat de nieuwe regeringscoalitie Lelystad Airport ook voor burgervluchten wil openstellen. "Opening van Lelystad Airport voor vakantievluchten is voor Lelystad en de regio van groot belang", stelt burgemeester Mieke Baltus. "Samen met de provincie Flevoland en Lelystad Airport hebben wij ons er altijd hard voor gemaakt en er is flink geïnvesteerd."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NS-directeur Wouter Koolmees ziet toekomst in de Lelylijn, een spoorverbinding die Noord-Nederland moet verbinden met de Randstad en mogelijk ook met Duitsland. "Hij gaat er komen. Maar de vraag is wanneer", zei Koolmees in Den Haag, waar een 'masterplan' voor de Lelylijn en een financieel advies van Klaas Knot werden gepresenteerd.
12 uur geleden