
Raad van State oordeelt over Drentse gaswinningsplan
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State bepaalt woensdag of de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gas mag winnen uit elf kleine gasvelden in en rond Drenthe. Omwonenden, een actiegroep, zes gemeenten en de Natuur- en Milieufederatie Drenthe vrezen dat de winning uit het zogeheten Westerveld aardbevingen en daarmee schade zal veroorzaken aan huizen. Ook vrezen ze de gevolgen voor de natuur.
Minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) gaf in 2018 toestemming voor het Drentse gaswinningsplan. Een van de voorwaarden was dat er trillingsmeters worden geplaatst bij twee van de velden waar eerder aardbevingen plaatsvonden. Ook gaf Wiebes opdracht tot een keuring van woningen door bouwdeskundigen, maar de bezwaarmakers vinden dat onvoldoende. Zij vrezen dat de afhandeling van bevingsschade te wensen zal overlaten en willen dat de Raad van State het besluit van de minister terugdraait.
De NAM moet in 2022 het Groninger gasveld sluiten. De elf Drentse velden zijn bijna leeg. De NAM verwacht er tot uiterlijk 2028 tussen de 1,3 en 3,5 miljard kubieke meter aan gas uit omhoog te pompen. De gemeenten die deelnemen aan de zaak zijn Assen, Aa en Hunze, Leek (Groningen), Midden-Drenthe, Noordenveld en Tynaarlo.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft een celstraf van tien jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd aan de 57-jarige Mark B. voor het doden van zijn partner Rosaria (58). Dat gebeurde in hun woning aan het Linnaeusplein in Groningen.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse media, waaronder het ANP, stellen hun oude berichten beschikbaar om een Nederlands model voor kunstmatige intelligentie (AI) te ontwikkelen. De technologie heet GPT-NL. Het is de eerste keer dan een Nederlandse chatbot kan worden getraind met gegevens die rechtmatig zijn verkregen. Uitgevers hebben grote AI-ontwikkelaars beschuldigd van het stelen van teksten.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Regionale spoorvervoerders hadden de Europese rechtszaak over de toewijzing van het spoor aan NS al verwacht. "Wij vinden deze stap van de Europese Commissie logisch en in het geheel niet onverwacht", reageert Arriva-directeur Anne Hettinga, tevens voorzitter van de Federatie Mobiliteitsbedrijven Nederland (FMN).
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland beschermt de grutto niet goed genoeg, vindt de Europese Commissie. Daar is de overheid al eerder op gewezen. Brussel stuurt nu opnieuw een vermanende brief dat Nederland moet voldoen aan de regels voor bescherming van weidevogels.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De Stichting Ambulance Wens, de organisatie die zich inzet voor het vervullen van laatste wensen van terminaal zieke en niet-mobiele mensen, laat vrijdag haar 24.000ste wens in vervulling gaan tijdens de Nijmeegse Vierdaagse. Die bestaat eruit dat iemand zijn familielid wil binnenhalen bij de finish van het wandelevenement, zegt directeur Kees Veldboer jr.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stapt naar het Europese Hof van Justitie, omdat Nederland het binnenlandse treinverkeer heeft gegund aan de NS. De Europese Commissie heeft Nederland al eerder gewaarschuwd, omdat de directe toewijzing in strijd is met de Europese regels. Nu stapt de commissie dus naar de rechter, die kan besluiten om Nederland een boete te geven.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail vraagt om meer geld van de overheid, onder meer voor investeringen die nodig zijn voor suïcidepreventie en de weerbaarheid van het spoor gezien het belang van defensie. Ook roept de spoorbeheerder op om het aantal regels te verminderen, omdat die onderhoud en projecten duur en moeilijk maken.
3 uur geleden