Raad van State oordeelt donderdag of derdelanders mogen blijven
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State, de hoogste bestuursrechter, laat volgende week donderdag weten of gevluchte derdelanders uit Oekraïne in Nederland mogen blijven. Op die dag om 10.00 uur volgt uitspraak in de beroepen die zijn aangespannen tegen zestien beslissingen van lagere rechters.
Eerder had de Raad van State al bepaald dat enkele derdelanders voorlopig mochten blijven.
De derdelanders woonden met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne toen Rusland dat land ruim twee jaar geleden binnenviel. Ze vluchtten naar Nederland en kregen hier bescherming, net als alle andere vluchtelingen uit Oekraïne. Ze mochten hier wonen, werken en studeren en hadden recht op leefgeld.
Opvanglocaties
De overheid besloot om de opvang van derdelanders te stoppen en kreeg begin dit jaar goedkeuring van de Raad van State. Op 4 maart stopte de bescherming en uiterlijk op 2 april moesten de derdelanders de opvanglocaties verlaten hebben. Ze ontvingen een terugkeerbesluit van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Veel derdelanders zijn naar de rechter gestapt om dat besluit aan te vechten. De rechtbanken spraken elkaar tegen. Van sommige rechters mochten de derdelanders blijven, van andere rechters moesten ze weg.
De rechtbank in Amsterdam vroeg de Europese rechters om duidelijkheid. In afwachting van dat antwoord mochten derdelanders van de Raad van State blijven. Die uitleg komt waarschijnlijk pas over een paar maanden. Over de inhoud van de uitspraak van donderdag zegt de Raad van State niets.
Voorlopige voorziening
Enkele gemeenten hebben derdelanders al uit hun opvanglocaties verwijderd. De meeste gemeenten hebben besloten af te wachten en de groep vluchtelingen voorlopig in de opvang te houden. Honderden derdelanders mochten überhaupt niet verwijderd worden, omdat ze asiel hadden aangevraagd of omdat een rechter het met een voorlopige voorziening had geblokkeerd.
De zaken hebben geen gevolgen voor Oekraïense vluchtelingen en voor derdelanders die een permanente Oekraïense verblijfsvergunning hadden. Zij worden in elk geval tot volgend jaar opgevangen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De vrijlating van 123 politieke gevangenen in Belarus is volgens demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "goed nieuws", maar hij wijst er ook op dat nog veel tegenstanders van president Aleksandr Loekasjenko vastzitten.
2 minuten geledenDE BILT (ANP) - In het zuidoosten kan het zaterdagavond en in de nacht naar zondag plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg code geel afgegeven in verband met de dichte mist. Volgens het weerinstituut kan het verkeer daar last van hebben. Op sommige plekken is het zicht minder dan 200 meter.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam is zaterdag aan het einde van de middag tijdelijk ontruimd. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio hadden bezoekers last van een "onprettige, stinkende lucht".
2 uur geledenDORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De politie heeft op de website de naam en foto van een verdachte Rotterdammer (47) gedeeld. Deze man, Hugo Ruimwijk, wordt gezocht voor betrokkenheid bij de gewelddadige dood van Sherwin Peterhof uit Suriname. Vermoedelijk is Ruimwijk naar Suriname gevlucht, maar het kan ook zijn dat hij daar de grens over is gegaan naar Guyana of Frans-Guyana.
8 uur geledenSPIJKENISSE (ANP) - Op het politiebureau in Spijkenisse heeft een gedetineerde een einde gemaakt aan zijn leven. Hulpdiensten hebben tevergeefs geprobeerd de man te reanimeren, meldt de politie op X.
9 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 staat op de zesde plek van warmste jaren sinds het begin van de metingen in 1901. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was dit jaar 11,5 graden, het langjarige gemiddelde is 10,7 graden, meldt Weeronline.
10 uur geleden