Raad van State: onduidelijk of middenhuurwet woningzoekende helpt
DEN HAAG (ANP) - Het is onduidelijk of de nieuwe middenhuurwet de woningzoekende daadwerkelijk helpt. De belangrijke kabinetsadviseur Raad van State plaatst vraagtekens bij het plan van demissionair minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting). De bewindsman wil met een puntenstelsel paal en perk stellen aan de prijzen van woningen van maximaal 1123 euro per maand. De raad vreest dat dit plan verhuurders zal afschrikken, zij hun woningen daarom in de verkoop zullen doen en minder nieuwbouwhuizen gaan verhuren.
Tot nu toe zijn alleen de prijzen van sociale huurwoningen aan regels gebonden. Eigenschappen als de oppervlakte en de energiezuinigheid bepalen hoeveel punten een woning krijgt toegekend en daarmee hoe hoog de huurprijs mag zijn. Huizen in de vrije sector hebben niet zo'n systeem, zijn veel duurder en voor veel woningzoekers onbetaalbaar. De Jonge wil dat veranderen door ook een puntenstelsel in te voeren voor huurwoningen in het middensegment.
De huren zijn volgens de Raad van State zo hoog door het schaarse aanbod van huurwoningen en de hoge vraag. De adviseur vraagt zich af of de onderliggende oorzaken hiervan worden aangepakt met het wetsvoorstel en vindt dat de minister hier dieper op moet ingaan. Bovendien schrijft de raad dat de bewindsman meer moet uitweiden over het risico dat investeerders zich terug gaan trekken na invoering van de nieuwe wet.
Onlangs heeft De Jonge zijn wetsvoorstel aangepast om huurders tegemoet te komen. Wie in de komende twee jaar een nieuwbouwwoning bouwt en deze verhuurt, mag daardoor tien jaar lang niet 5, maar 10 procent meer huur vragen. De maximale huurprijs van nieuwe huizen zou daardoor uitkomen op 1235 euro. Daarnaast heeft de bewindsman de regels zo veranderd dat verhuurders beter worden beloond als ze woningen verduurzamen. De Raad van State heeft deze aanpassingen nog niet bestudeerd.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
14 minuten geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
1 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
2 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
3 uur geledenVUGHT (ANP) - Binnen de gevangenis in Vught is vrijdagmiddag een incident gaande. Daarom zijn veel agenten ingezet rond het gebouw. Het is nog niet duidelijk wat er precies aan de hand is. Het is ook niet bekend of het incident is gebeurd in de zwaar beveiligde EBI of bij de reguliere gevangenis.
3 uur geleden