Raad van State: nieuw kabinet heeft weinig ruimte voor dure plannen
DEN HAAG (ANP) - Een nieuw kabinet heeft weinig financiële ruimte om ambitieuze plannen in te voeren als die voorstellen geld kosten. De Raad van State zegt in een advies dat een kabinet eerst zal moeten bezuinigen of de lasten omhoog moet gooien voordat geïnvesteerd kan worden. Dat is bij de huidige economische vooruitzichten al het geval, en die zijn volgens staatsraad Richard van Zwol "niet erg behoedzaam".
"De kans wordt steeds groter dat die economische tegenwind komt", zegt Van Zwol. Dit jaar en volgend jaar zit het kabinet qua overheidsfinanciën nog niet in "de gevarenzone" maar over enige tijd is die kans wel groot. Doordat vorige kabinetten belangrijke hervormingen - om bepaalde uitgaven te beperken - voor zich uit heeft geschoven, "kan je ze niet makkelijk gebruiken als noodrem".
Het Centraal Planbureau gaat tussen 2025 en 2028 uit van een economische groei van ongeveer 1,1 procent. Maar er zijn grote onzekerheden, zoals het tekort aan arbeidskrachten, de kosten van klimaatbeleid én van de gevolgen van klimaatverandering, evenals "internationale ontwikkelingen en spanningen".
Het begrotingstekort neemt de komende tijd toe, verwacht het CPB op basis van de huidige economische verwachtingen. Als de economie dus minder groeit of krimpt, kan het kabinet te kampen krijgen met een snel oplopend tekort, aldus de Raad van State.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.
1 dag geleden