Raad van State naar Europees Hof vanwege Griekse statushouders
DEN HAAG (ANP) - De situatie met asielzoekers die in Griekenland een verblijfsvergunning hebben gekregen en daarna in Nederland opnieuw een asielverzoek indienen, is zo complex dat de Raad van State zich wendt tot het Hof van Justitie van de Europese Unie in Luxemburg met een aantal zogeheten prejudiciële vragen. De hoogste bestuursrechter wil weten hoe moet worden omgegaan met deze groep asielzoekers. De zaken die drie personen uit Libanon, Syrië en Somalië hebben aangespannen bij de Raad, worden geschorst.
Nederland wilde deze statushouders aanvankelijk meteen terugsturen naar Griekenland maar dat mag niet zomaar, omdat de situatie voor erkende vluchtelingen in dat land mensonwaardig kan zijn. De Raad van State stak daar al twee jaar geleden een stokje voor. Het kabinet moest rekening houden met hun omstandigheden in Griekenland.
Zo moeten asielzoekers zodra ze een Griekse verblijfsstatus hebben vaak al snel de asielopvang uit, maar kunnen ze daarna geen werk en een huis vinden. Sommigen leven in erbarmelijke omstandigheden en hebben niet de beschikking over basisbehoeften zoals eten, onderdak of stromend water.
Duitsland
Het is niet duidelijk hoeveel statushouders in totaal uit Griekenland in Nederland opnieuw een asielverzoek hebben ingediend. Vorig jaar november ging het om zeker duizend mensen, schreef staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) toen in een brief aan de Tweede Kamer.
Duitsland heeft al eerder vragen gesteld over de positie van Griekse statushouders. De Raad van State sluit zich daar bij aan.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
9 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.
10 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.
11 uur geleden