Raad van State kritisch over versoepeling schadeaanpak Groningen
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State ziet enkele nadelen aan een voorstel om soepeler om te gaan met schade die mogelijk veroorzaakt is door de aardgaswinning in Groningen en Drenthe. Dat schrijft de belangrijkste raadgever van het kabinet op het gebied van wetgeving in een maandag gepubliceerd advies.
Het kabinet wil in de wet vastleggen dat mensen ook een vergoeding kunnen krijgen voor "veronderstelde schade" tot 60.000 euro. Het moet gaan om schade die veroorzaakt zou kunnen zijn door mijnbouwactiviteiten, maar daarvoor hoeft dan geen bewijs te worden geleverd. Het is een van de maatregelen die het vorige kabinet voorstelde naar aanleiding van de parlementaire enquête over de gaswinning.
De Raad van State waarschuwt dat deze versoepeling kan leiden tot ongelijke uitkomsten voor burgers. Daarnaast lopen de kosten op, doordat ook schade wordt vergoed die geen mijnbouwschade is. Dat laatste maakt het ook onzeker of die kosten volledig in rekening kunnen gebracht bij gasbedrijf NAM.
Aanpassing wetsvoorstel
Daarom adviseert de Raad van State af te zien van de invoering van het begrip "veronderstelde schade". Het kabinet kan een ander instrument kiezen om daadwerkelijk schadeherstel te stimuleren, bijvoorbeeld een subsidie. "Dit heeft als voordeel dat er geen vermenging plaatsvindt tussen schade en veronderstelde schade."
De Raad van State adviseert het kabinet het wetsvoorstel ook op een aantal andere punten aan te passen. Daarbij gaat het onder meer om de zorgplicht die geïntroduceerd wordt voor de minister van Binnenlandse Zaken en voorgestelde wijzigingen in de aansturing van het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM).
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
3 dagen geleden