Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad van State: hulp aan illegalen in nieuwe wet ook strafbaar

Raad van State: hulp aan illegalen in nieuwe wet ook strafbaar

DEN HAAG (ANP) - Het plan om straffen op te leggen bij illegaal verblijf in Nederland maakt niet alleen vreemdelingen strafbaar, maar mogelijk ook mensen die hen vrijwillig of beroepshalve helpen. Dat stelt de Raad van State die zich over dit amendement van de asielwet boog op verzoek van demissionair asielminister David van Weel (VVD).

Iemand die een vreemdeling zonder documenten helpt, "maakt het immers mogelijk dat die persoon illegaal in Nederland kan blijven", aldus de RvS. En dus kan diegene als medeplichtige veroordeeld worden. Zeker wanneer de hulpverlener intensiever betrokken is bij de vreemdeling, is het "aannemelijk" dat diegene ook strafbaar is. Maar "ook bij beperkte vormen van hulp, zoals het geven van een kop soep, kan al sprake zijn van medeplichtigheid".

Om deze gevolgen te voorkomen, noemt de RvS de optie de strafbaarstelling van illegaal verblijf te schrappen uit de wet. Om alleen hulpverleners te ontzien, moet er een aanpassing komen. Illegaal verblijf zou dan geen misdrijf maar een overtreding moeten zijn, want dan is medeplichtigheid niet strafbaar. Ook kan gekozen worden om toe te voegen dat "hulpverlening om humanitaire redenen niet strafbaar is".

Uitbreiding asielwet

Het voorstel van de PVV is een uitbreiding op de asielwet van het kabinet-Schoof. De wet met toevoeging werd aangenomen met de belofte van Van Weel dat die pas van kracht wordt na het advies van RvS en de Tweede Kamer daarover heeft gedebatteerd. Het voorstel moet nog door de Eerste Kamer, maar het is zeer de vraag of daar nu een meerderheid voor is. De SGP, die daarvoor nodig lijkt, stemt tegen als het kabinet het voorstel niet aanpast.

De RvS is de volgende in een lange rij organisaties die zich negatief uitlaat over het strafbaar stellen van illegaliteit. Eerder hekelden de inspecties van gezondheidszorg en jeugd, van onderwijs en van justitie en veiligheid de ondoordachte effecten "voor professionals, uitvoeringsorganisaties, individuen, groepen en de samenleving als geheel".

De Nederlandse orde van advocaten noemde het amendement ondoordacht opgesteld en de gevolgen ervan ineffectief. Bijna tachtig organisaties, waaronder Amnesty International, VluchtelingenWerk Nederland, Artsen zonder Grenzen, Oxfam Novib, het Amsterdams Solidariteits Komitee Vluchtelingen (ASKV) en Soa Aids Nederland, riepen de Eerste Kamer op tegen de asielnoodmaatregelenwet en het tweestatusstelsel te stemmen.

Meer uit Binnenland

Museum Singer Laren verwerft onbekend werk van Piet Mondriaan

LAREN (ANP) - Het museum Singer Laren heeft het werk Smokestack (Schoorsteen) van Piet Mondriaan verworven. Het werk, uit ongeveer 1908, was al ruim een eeuw niet voor het publiek te zien. Het schilderij toont een silhouet van een schoorsteen, vermoedelijk van de vroegere Amsterdamse Waskaarsenfabriek.

27 minuten geleden
Amsterdamse partijen willen azc voor lhbtiq+-vluchtelingen

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse fracties D66, GroenLinks, Volt en Partij voor de Dieren (PvdD) willen dat de hoofdstad asielopvang voor kwetsbare groepen vluchtelingen organiseert. Daaronder vallen lhbtiq+-personen.

1 uur geleden
Advocaten broers vermoorde Ryan vragen vrijspraak

LELYSTAD (ANP) - De advocaten van Mohamed en Muhanad Al N., broers van de vorig jaar mei vermoorde Ryan Al Najjar (18), hebben maandag de rechtbank in Lelystad om vrijspraak gevraagd. Er is volgens de raadslieden geen sluitend bewijs voor de stelling dat het tweetal, 23 en 25 jaar oud, betrokken is geweest bij het om het leven brengen van de jonge vrouw. Alleen vader Khaled Al N. is, zoals hij zelf ook zegt, schuldig aan het misdrijf.

2 uur geleden
Man zwemt acht uur in Caribische Zee na incident met jetski

ORANJESTAD (ANP) - Een 21-jarige man heeft in de nacht van zondag op maandag acht uur lang in de Caribische Zee bij Aruba gezwommen om zichzelf te redden nadat hij door onbekende oorzaak van zijn jetski was geraakt. Hij was rond 15.00 uur de zee opgevaren met een jetski, maar keerde niet meer terug. De gewaarschuwde Kustwacht begon een zoektocht en trof het vaartuig op zo'n 5 zeemijl (9 kilometer) uit de kust aan, maar zonder de man.

2 uur geleden
Koning is zich bewust van 'bijzondere lading' staatsbezoek

PARAMARIBO (ANP) - Het staatsbezoek van koning Willem-Alexander en koningin Máxima aan Suriname heeft "in het licht van de historie een bijzondere lading". Dat zei de koning maandag in Paramaribo nadat hij en de koningin welkom waren geheten door president Jennifer Simons.

4 uur geleden
Nederland trekt 10 miljoen uit voor voorzetting hulp Suriname

PARAMARIBO (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt 10 miljoen euro vrij om het zogeheten Makandra-programma voort te zetten dat de samenwerking tussen Nederlandse en Surinaamse overheidsorganisaties moet versterken. Dat maakte demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) bekend in Suriname. Hij is daar voor het staatsbezoek van het koningspaar.

5 uur geleden
OM eist 20 jaar cel en tbs voor dodelijke mesaanval Erasmusbrug

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 23-jarige Ayoub M. voor de dodelijke steekpartij bij de Rotterdamse Erasmusbrug op 19 september vorig jaar. Een 32-jarige Rotterdammer kwam daarbij om het leven. Een man uit Zwitserland raakte gewond. M., afkomstig uit Amersfoort, werd overmeesterd door omstanders.

5 uur geleden