Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad van State doet nader onderzoek uitzetting van derdelander

Raad van State doet nader onderzoek uitzetting van derdelander

DEN HAAG (ANP) - Een uit Oekraïne gevluchte derdelander die bij de Raad van State in hoger beroep is gegaan tegen zijn uitzetting, mag nog niet worden uitgezet. Dat heeft de voorzieningenrechter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State vrijdag geoordeeld. De Raad van State heeft meer tijd nodig om te beoordelen of het terugkeerbesluit van demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) rechtmatig is genomen.

Het gaat om een zogeheten 'ordemaatregel' die de voorzieningenrechter heeft genomen. Zonder dat naar de inhoud van de zaak is gekeken, heeft de voorzieningenrechter besloten dat deze derdelander tot nader order niet mag worden uitgezet. De rechter maakt als het ware even pas op de plaats om nader onderzoek te kunnen doen.

Reden hiervoor zijn de tegengestelde uitspraken van verschillende rechtbanken in zaken die diverse derdelanders hebben aangespannen tegen hun dreigende uitzetting. "Zij komen tot uiteenlopende uitkomsten, met verschillende juridische argumentaties", schrijft de voorzieningenrechter van de Raad van State in zijn vonnis. Daarbij komt het verzoek dat de rechtbank in Amsterdam vrijdag aan het Europese Hof van Justitie heeft gedaan om een uitspraak te doen over de rechten van derdelanders.

Tijdelijke verblijfsvergunning

Derdelanders zijn mensen die met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne woonden toen Rusland het land binnenviel. Ze vluchtten naar Nederland.

Verscheidene rechtbanken hebben bepaald dat derdelanders recht hebben op dezelfde bescherming als Oekraïners die in Nederland worden opgevangen, en niet mogen worden uitgezet. Andere rechtbanken sluiten zich in hun vonnissen juist aan bij een eerdere uitspraak van de Raad van State, die stelde dat derdelanders vanaf 4 maart geen recht meer op verblijf in Nederland hebben. Zij moeten uiterlijk 2 april Nederland verlaten. Dat is ook de lijn van de staatssecretaris.

De derdelander over wie de voorzieningenrechter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State nu de ordemaatregel heeft genomen, is daar in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Utrecht. Die oordeelde dat de derdelander geen recht meer heeft op verblijf en mag worden uitgezet.

Omdat er nader onderzoek nodig is "en gelet op de belangen die de vreemdeling en de staatssecretaris naar voren hebben gebracht" heeft de voorzieningenrechter besloten dat het terugkeerbesluit voorlopig niet mag worden uitgevoerd. De uitspraak geldt alleen voor deze derdelander.

Meer uit Binnenland

Politie lost waarschuwingsschoten bij aanhouding in Someren

SOMEREN (ANP) - De politie heeft waarschuwingsschoten gelost bij een aanhouding in Someren. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag een melding van een bedreiging met een vuurwapen aan de Ter Hofstadlaan in de Noord-Brabantse plaats, waarna een agent met een dienstwapen meerdere schoten loste.

48 minuten geleden
Stankoverlast in Hengelo kan nog dagen aanhouden

HENGELO (ANP) - Inwoners van Hengelo kunnen nog dagen last houden van stankoverlast, meldt de veiligheidsregio Twente Veilig. Er kwamen vrijdagavond vanuit de buurten Tuindorp-Zuid en Nijverheid meerdere meldingen binnen van een hinderlijke lucht. De stank blijkt afkomstig van een bedrijf aan de Onyxstraat op het bedrijventerrein Twentekanaal. De lucht levert geen gevaar op voor de gezondheid, maar kan volgens de brandweer wel "als hinderlijk worden ervaren".

49 minuten geleden
Politie vergoedt spullen van in water geduwde fotograaf

DEN HAAG (ANP) - De politie vergoedt de apparatuur van de fotograaf die zaterdag op het Malieveld bij een politieactie in het water belandde. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Op beelden die tijdens de rellen op het Malieveld rondgingen, was te zien dat de Spaanse fotograaf door een agent in het water werd geduwd.

6 uur geleden
Duikers vinden vuurwapen na dodelijke schietpartij Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Duikers die op zoek waren naar het wapen dat werd gebruikt bij de dodelijke schietpartij vrijdag in Amsterdam-Noord hebben een vuurwapen gevonden. Bronnen binnen de politie meldden eerder dat de verdachte zijn wapen in het IJ had gegooid. Politie Amsterdam gaat ervan uit dat er geen verdere verdachten zijn.

7 uur geleden
Noord-Holland wil 'duidelijke afspraken' over verduurzaming Tata

HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil "duidelijke afspraken" maken over de verduurzaming van Tata Steel, maar daarvoor is meer tijd nodig. De provincie, het Rijk en het staalbedrijf hadden afgesproken om dit voor 30 september 2026 te doen. Die deadline wordt echter een halfjaar opgeschoven, naar 1 maart 2027.

9 uur geleden
Doodgeschoten persoon Amsterdam is medewerker gevangenis Zaanstad

AMSTERDAM (ANP) - De man die vrijdag werd doodgeschoten op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord is een medewerker van Justitieel Complex Zaanstad. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen. Bronnen binnen de politie melden dat het gaat om een voormalig leidinggevende van de gevangenis, die daar nu nog werkzaam is.

9 uur geleden
Neergeschoten persoon op terras Amsterdam-Noord overleden

AMSTERDAM (ANP) - De persoon die vrijdagmiddag op een terras op de NDSM-Kade in Amsterdam-Noord werd neergeschoten, is overleden. Dat meldt de politie. Een verdachte zit vast.

10 uur geleden