Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad van State doet nader onderzoek uitzetting van derdelander

Raad van State doet nader onderzoek uitzetting van derdelander

DEN HAAG (ANP) - Een uit Oekraïne gevluchte derdelander die bij de Raad van State in hoger beroep is gegaan tegen zijn uitzetting, mag nog niet worden uitgezet. Dat heeft de voorzieningenrechter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State vrijdag geoordeeld. De Raad van State heeft meer tijd nodig om te beoordelen of het terugkeerbesluit van demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) rechtmatig is genomen.

Het gaat om een zogeheten 'ordemaatregel' die de voorzieningenrechter heeft genomen. Zonder dat naar de inhoud van de zaak is gekeken, heeft de voorzieningenrechter besloten dat deze derdelander tot nader order niet mag worden uitgezet. De rechter maakt als het ware even pas op de plaats om nader onderzoek te kunnen doen.

Reden hiervoor zijn de tegengestelde uitspraken van verschillende rechtbanken in zaken die diverse derdelanders hebben aangespannen tegen hun dreigende uitzetting. "Zij komen tot uiteenlopende uitkomsten, met verschillende juridische argumentaties", schrijft de voorzieningenrechter van de Raad van State in zijn vonnis. Daarbij komt het verzoek dat de rechtbank in Amsterdam vrijdag aan het Europese Hof van Justitie heeft gedaan om een uitspraak te doen over de rechten van derdelanders.

Tijdelijke verblijfsvergunning

Derdelanders zijn mensen die met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne woonden toen Rusland het land binnenviel. Ze vluchtten naar Nederland.

Verscheidene rechtbanken hebben bepaald dat derdelanders recht hebben op dezelfde bescherming als Oekraïners die in Nederland worden opgevangen, en niet mogen worden uitgezet. Andere rechtbanken sluiten zich in hun vonnissen juist aan bij een eerdere uitspraak van de Raad van State, die stelde dat derdelanders vanaf 4 maart geen recht meer op verblijf in Nederland hebben. Zij moeten uiterlijk 2 april Nederland verlaten. Dat is ook de lijn van de staatssecretaris.

De derdelander over wie de voorzieningenrechter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State nu de ordemaatregel heeft genomen, is daar in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Utrecht. Die oordeelde dat de derdelander geen recht meer heeft op verblijf en mag worden uitgezet.

Omdat er nader onderzoek nodig is "en gelet op de belangen die de vreemdeling en de staatssecretaris naar voren hebben gebracht" heeft de voorzieningenrechter besloten dat het terugkeerbesluit voorlopig niet mag worden uitgevoerd. De uitspraak geldt alleen voor deze derdelander.

Meer uit Binnenland

Meer meldingen van vermoedelijke misstanden op werkvloer in 2025

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen deden vorig jaar melding van vermoedens van misstanden op de werkvloer, meldt het Huis voor Klokkenluiders (HvK). Er werden bijna 700 aanvragen voor advies ingediend, het hoogste aantal sinds de oprichting van het adviespunt in 2016. In 2024 waren het er nog 467. Bijna alle klokkenluiders zeggen dat ze na melding benadeeld worden, hoewel dat wettelijk verboden is.

3 uur geleden
Tweede vlucht met gestrande Nederlanders geland op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.

5 uur geleden
Arts Rijnstate verwekte zeker 16 donorkinderen met eigen zaad

ARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.

5 uur geleden
Claudia de Breij doet Oudejaarsconference 2026

HILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.

6 uur geleden
Frenna en Sef belangrijkste winnaars Edison Pop

LEUSDEN (ANP) - Frenna en Sef zijn maandag de belangrijkste winnaars geworden van de Edison Pop 2026. Zij kregen in het AFAS Theater in Leusden de prijzen voor respectievelijk beste single (ZAZAA) en beste album (lieve monsters). DI-RECT kreeg de Edison Oeuvreprijs en Samuel Welten viel tweemaal in de prijzen.

6 uur geleden
Weer dichte mist in noordwesten, hinder voor verkeer

DE BILT (ANP) - In het Waddengebied, Friesland en in de kop van Noord-Holland komt dichte mist voor. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn, meldt het KNMI. Het verkeer kan hier hinder van ondervinden.

6 uur geleden
DI-RECT bekroond met Edison Pop Oeuvreprijs

LEUSDEN (ANP) - DI-RECT is dit jaar de winnaar van de Edison Pop Oeuvreprijs. De Haagse band kreeg de prijs maandag tijdens het Edison-gala in het AFAS Theater in Leusden uit handen van oprichter en voormalig manager Dick Westland, de vader van drummer Jamie Westland.

7 uur geleden