Raad van State doet nader onderzoek uitzetting van derdelander
DEN HAAG (ANP) - Een uit Oekraïne gevluchte derdelander die bij de Raad van State in hoger beroep is gegaan tegen zijn uitzetting, mag nog niet worden uitgezet. Dat heeft de voorzieningenrechter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State vrijdag geoordeeld. De Raad van State heeft meer tijd nodig om te beoordelen of het terugkeerbesluit van demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) rechtmatig is genomen.
Het gaat om een zogeheten 'ordemaatregel' die de voorzieningenrechter heeft genomen. Zonder dat naar de inhoud van de zaak is gekeken, heeft de voorzieningenrechter besloten dat deze derdelander tot nader order niet mag worden uitgezet. De rechter maakt als het ware even pas op de plaats om nader onderzoek te kunnen doen.
Reden hiervoor zijn de tegengestelde uitspraken van verschillende rechtbanken in zaken die diverse derdelanders hebben aangespannen tegen hun dreigende uitzetting. "Zij komen tot uiteenlopende uitkomsten, met verschillende juridische argumentaties", schrijft de voorzieningenrechter van de Raad van State in zijn vonnis. Daarbij komt het verzoek dat de rechtbank in Amsterdam vrijdag aan het Europese Hof van Justitie heeft gedaan om een uitspraak te doen over de rechten van derdelanders.
Tijdelijke verblijfsvergunning
Derdelanders zijn mensen die met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne woonden toen Rusland het land binnenviel. Ze vluchtten naar Nederland.
Verscheidene rechtbanken hebben bepaald dat derdelanders recht hebben op dezelfde bescherming als Oekraïners die in Nederland worden opgevangen, en niet mogen worden uitgezet. Andere rechtbanken sluiten zich in hun vonnissen juist aan bij een eerdere uitspraak van de Raad van State, die stelde dat derdelanders vanaf 4 maart geen recht meer op verblijf in Nederland hebben. Zij moeten uiterlijk 2 april Nederland verlaten. Dat is ook de lijn van de staatssecretaris.
De derdelander over wie de voorzieningenrechter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State nu de ordemaatregel heeft genomen, is daar in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Utrecht. Die oordeelde dat de derdelander geen recht meer heeft op verblijf en mag worden uitgezet.
Omdat er nader onderzoek nodig is "en gelet op de belangen die de vreemdeling en de staatssecretaris naar voren hebben gebracht" heeft de voorzieningenrechter besloten dat het terugkeerbesluit voorlopig niet mag worden uitgevoerd. De uitspraak geldt alleen voor deze derdelander.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De grote steden zijn voorbereid op de WK-wedstrijd tussen Nederland en Marokko die om 03.00 uur begint. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Amersfoort houden rekening met festiviteiten maar ook met eventuele ongeregeldheden na afloop. Over specifieke veiligheidsmaatregelen doen zij geen uitspraken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Duitsland en Nederland gaan speciale eenheden van de politie bij elkaar inzetten, meldt justitieminister David van Weel. Maandagavond zullen de VVD-bewindsman en Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat aankondigen vanuit Berlijn. De ministers verwachten zo beter op te kunnen treden tegen terroristische dreigingen en georganiseerde misdaad in de grensregio.
4 uur geledenTILBURG (ANP) - Tim de Kraker, de hoogste baas van de politie Zeeland, is op non-actief gesteld, bevestigt een woordvoerder van de politie aan het ANP na berichtgeving van Omroep Zeeland. "Er loopt een intern onderzoek, op verdere vragen gaan we niet in."
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum gaat niet in hoger beroep in de ontslagzaak van oud-directeur Birgit Donker. De rechter heeft maandag vastgesteld dat er geen goede reden was voor haar ontslag. Donker krijgt een vergoeding van 400.000 euro. Het museum noemt de uitspraak "teleurstellend".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op gironummer 5125 van het Rode Kruis is sinds eind vorige week 925.000 euro gedoneerd voor de slachtoffers van de aardbevingen in Venezuela. De hulporganisatie opende het rekeningnummer donderdag na twee zware bevingen. Die hebben aan zeker 1450 mensen het leven gekost, tienduizenden mensen worden nog steeds vermist.
5 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - Drones en andere 'onbemande systemen' worden de standaard bij Defensie. Door de doorbraak van onbemande vliegtuigjes, voertuigen, bootjes en robots op het slagveld én die van bijvoorbeeld kunstmatige intelligentie moet ook de Nederlandse krijgsmacht "wezenlijk" anders worden, staat in de maandag gepresenteerde defensieplannen voor de komende jaren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) mag binnenkort zelf drones die in de buurt komen van extra beveiligde gevangenissen neerhalen of hun signaal verstoren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid) meldt dat de geweldinstructie wordt aangepast, zodat de gevangenisorganisatie komende woensdag (1 juli) deze bevoegdheid krijgt.
6 uur geleden