Raad van Europa 'ontsteld en verontwaardigd' over dood Navalny
STRAATSBURG (ANP) - De hoogste baas van de rond mensenrechten georganiseerde Raad van Europa is "ontsteld en verontwaardigd" over de dood van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in een Russische gevangenis.
"De Russische autoriteiten moeten per direct een grondig onderzoek doen en de uitkomsten ter beschikking stellen aan het brede publiek, zoals de internationale verplichtingen dat vragen", schrijft secretaris-generaal Marija Pejčinović Burić in een persbericht.
"Helaas zijn eerdere oproepen van de Raad van Europa om hem vrij te laten op grond van uitspraken van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens genegeerd."
De Raad van Europa, niet te verwarren met de Europese Raad die onderdeel is van de Europese Unie, is een internationale verdragsorganisatie waarvan 46 Europese landen lid zijn. Het belangrijkste verdrag van de in Straatsburg gevestigde organisatie is het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Het aan de Raad verbonden Europees Hof voor de Rechten van de Mens toetst mensenrechtenzaken aan de hand van dit verdrag. Rusland werd in 1996 lid van de in 1949 opgerichte Raad van Europa. Rusland kreeg nadien met veel veroordelingen te maken om mensenrechtenschendingen. De Russische invasie van Oekraïne in 2022 maakte een einde aan het Russische lidmaatschap van de Raad van Europa toen het land werd geschorst.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
13 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
14 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
17 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
18 uur geleden