Raad van Europa maant Griekenland te stoppen met pushbacks
STRAATSBURG (ANP) - De Raad van Europa heeft Griekenland opnieuw opgeroepen te stoppen met pushbacks van illegale immigranten, zowel op land als in bootjes op zee. Ook moet Griekenland de leefomstandigheden en de behandeling van vreemdelingen in detentiecentra drastisch verbeteren, stelt de Europese mensenrechtenorganisatie in een vrijdag gepubliceerd rapport.
In een aantal detentiecentra worden mensen die op uitzetting wachten onmenselijk en vernederend behandeld, zo heeft de raad tijdens onderzoek geconstateerd. De hygiënische omstandigheden zijn daarnaast slecht. Griekenland moet ook een einde maken aan de detentie van kinderen in de speciale opvangfaciliteit van de luchthaven van Athene.
Het Comité voor de Preventie van Foltering en Onmenselijke of Vernederende Behandeling of Bestraffing (CPT), onderdeel van de raad, heeft opnieuw van direct betrokkenen "geloofwaardige en consistente beschuldigingen" gehoord van opzettelijke fysieke mishandeling van gedetineerde vreemdelingen die op uitzetting wachtten.
Fundamentele behoeften
Ook de door de Europese Unie gefinancierde gesloten centra met gecontroleerde toegang op de Griekse eilanden Kos en Samos voldoen niet aan de fundamentele opvang- en beschermingsbehoeften. Immigranten worden er te lang vastgehouden en wordt de toegang ontzegd tot een advocaat en tolk.
Een aantal anderen gaf aan door kustwachtfunctionarissen te zijn mishandeld toen zij op zee werden onderschept en werden teruggestuurd (pushbacks). Ook alleenreizende kinderen werden daar de dupe van.
De Griekse autoriteiten moeten krachtigere stappen ondernemen om een einde te maken aan de slechte behandeling van vreemdelingen in detentie, oordeelt het Comité van de Raad van Europa. In reactie daarop zeggen de Griekse autoriteiten dat de omstandigheden in detentiecentra in overeenstemming zijn met de internationale normen. Drie centra staan op de planning voor grootschalige renovatie.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.
1 uur geledenBOGOTA (ANP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro heeft bevestigd dat de Verenigde Staten een cocaïnefabriek hebben gebombardeerd in de havenstad Maracaibo, in het westen van Venezuela.
3 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP) - Procureur-generaal Johel Zelaya van Honduras heeft aangekondigd binnenkort juridische stappen te ondernemen om de gebeurtenissen tijdens het omstreden verkiezingsproces in het Midden-Amerikaanse land op te helderen.
3 uur geledenCONAKRY (ANP) - Couppleger Mamady Doumbouya heeft de presidentsverkiezingen in het West-Afrikaanse land Guinee gewonnen. Uit voorlopige resultaten blijkt dat de generaal bij de verkiezingen van zondag 86,7 procent van de stemmen behaalde, waardoor een tweede stemronde niet nodig is, aldus de kiescommissie.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse acteur Isiah Whitlock, bekend van zijn rol als de corrupte senator Clay Davis in de serie The Wire, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn agent op Instagram bekendgemaakt.
5 uur geledenTUAPSE (ANP) - Een Oekraïense droneaanval heeft schade toegebracht aan de haveninfrastructuur en een gaspijpleiding in een woonwijk van de Russische havenstad Tuapse aan de Zwarte Zee. Dat meldt het operationele hoofdkwartier van de regio Krasnodar via Telegram. Er zouden geen gewonden zijn gevallen.
5 uur geledenMACHU PICCHU (ANP) - Een frontale botsing tussen twee treinen op de spoorlijn naar Machu Picchu in Peru heeft een dode en minstens 40 gewonden geëist. De overledene was de machinist van een van de twee treinen, aldus het openbaar ministerie in Cusco, de plaats die het dichtst bij de beroemde Incastad ligt.
6 uur geleden