Raad van Europa bezorgd over asielzoekers aan Finse grens
STRAATSBURG (ANP) - De Raad van Europa, die toeziet op de naleving van de mensenrechten in Europa, heeft Finland laten weten zorgen te hebben over de rechten en verzorging van asielzoekers aan de Finse grens, nu Finland zijn grens met Rusland heeft gesloten.
Mensenrechtencommissaris Dunja Mijatović erkent dat het een lastige situatie is voor Finland. Want er zijn sterke aanwijzingen dat Rusland met opzet asielzoekers en migranten vanuit Rusland richting Finland stuurt om zo voor onrust te zorgen in Finland en zelfs de rest van Europa. Maar dat mag niet betekenen dat asielzoekers worden buitengesloten, aldus de mensenrechtencommissaris. "Het is uiterst belangrijk dat alle leden van de Raad van Europa, zelfs als ze met uitdagende situaties aan hun grenzen te maken hebben, hierop reageren in lijn met de verplichtingen rond mensenrechten." Ze doelt daarmee vooral op het recht om asiel te mogen aanvragen en het verbod om mensen de toegang te weigeren die dit willen doen.
Vorige maand kondigde de Europese dienst voor grensbewaking Frontex aan vijftig extra grensbewakers naar de grens tussen Finland en Rusland te sturen om Finland te helpen met de crisissituatie. Langzamerhand sloot Finland ook al zijn grensposten. Eerder waren er al tien Frontex-medewerkers aan deze grens actief. Volgens Frontex helpen de extra mensen niet alleen bij de grensbewaking, maar biedt Frontex ook vertalers en humanitaire hulp, omdat de asielzoekers vaak onvoorbereid op de kou de Finse grens oversteken. Toch wil de Raad van Europa nu opheldering van Finland of asielzoekers uit onder meer Marokko, Afghanistan en Somalië niet aan de Russische kant van de grens stranden.
De Raad van Europa is geen onderdeel van de Europese Unie. Wel zijn alle 27 landen van de EU aangesloten bij deze internationale mensenrechtenorganisatie. In totaal zijn 46 Europese landen lid, waaronder landen die in de toekomst misschien toetreden tot de EU, zoals Oekraïne en Moldavië. Rusland was vanaf 1996 tot 2022 zelf ook lid van deze Raad. Het land werd vorig jaar uit de raad gezet na de inval in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft details gepresenteerd uit een nieuw Amerikaans 20-puntenplan, waar de Oekraïense en Amerikaanse delegatie de afgelopen weken over hebben onderhandeld. Volgens Zelensky moeten onder meer de huidige frontlijnen worden bevroren en zou er mogelijk een gedemilitariseerde bufferzone kunnen komen tussen het Oekraïense en het Russische gebied.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben de zwarte doos gevonden van het vliegtuig dat dinsdag neerstortte met de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed al-Haddad aan boord. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya hebben ze daardoor ook beschikking over geluidsopnames uit de cockpit voor het ongeluk.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - In Moskou zijn twee politieagenten in de nacht van dinsdag op woensdag gewond geraakt bij een "incident" in de buurt van de plek waar deze week een Russische generaal om het leven kwam, aldus de autoriteiten. Lokale media melden op basis van ooggetuigen dat er sprake was van een explosie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft visumsancties opgelegd aan voormalig EU-commissaris Thierry Breton en vier anderen. Volgens de VS probeerden zij Amerikaanse technologiebedrijven te dwingen politieke uitingen op hun platforms te controleren.
9 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag deze week tijdelijk zijn cel verlaten. Het hooggerechtshof heeft daar toestemming voor gegeven, zodat hij een operatie kan ondergaan.
13 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het wrak van de privéjet die onder anderen de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad vervoerde, is gevonden. Dat meldt de Turkse overheid, schrijft persbureau Reuters. Volgens de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya werd het wrak gevonden zo'n 2 kilometer buiten het dorp Kesikkavak, in de provincie Ankara. Inmiddels heeft de openbaar aanklager in Ankara onderzoek ingesteld naar de crash, meldt de Turkse minister van Justitie Yilmaz Tunç.
13 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
18 uur geleden