Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad van Europa bezorgd over asielzoekers aan Finse grens

Raad van Europa bezorgd over asielzoekers aan Finse grens

STRAATSBURG (ANP) - De Raad van Europa, die toeziet op de naleving van de mensenrechten in Europa, heeft Finland laten weten zorgen te hebben over de rechten en verzorging van asielzoekers aan de Finse grens, nu Finland zijn grens met Rusland heeft gesloten.

Mensenrechtencommissaris Dunja Mijatović erkent dat het een lastige situatie is voor Finland. Want er zijn sterke aanwijzingen dat Rusland met opzet asielzoekers en migranten vanuit Rusland richting Finland stuurt om zo voor onrust te zorgen in Finland en zelfs de rest van Europa. Maar dat mag niet betekenen dat asielzoekers worden buitengesloten, aldus de mensenrechtencommissaris. "Het is uiterst belangrijk dat alle leden van de Raad van Europa, zelfs als ze met uitdagende situaties aan hun grenzen te maken hebben, hierop reageren in lijn met de verplichtingen rond mensenrechten." Ze doelt daarmee vooral op het recht om asiel te mogen aanvragen en het verbod om mensen de toegang te weigeren die dit willen doen.

Vorige maand kondigde de Europese dienst voor grensbewaking Frontex aan vijftig extra grensbewakers naar de grens tussen Finland en Rusland te sturen om Finland te helpen met de crisissituatie. Langzamerhand sloot Finland ook al zijn grensposten. Eerder waren er al tien Frontex-medewerkers aan deze grens actief. Volgens Frontex helpen de extra mensen niet alleen bij de grensbewaking, maar biedt Frontex ook vertalers en humanitaire hulp, omdat de asielzoekers vaak onvoorbereid op de kou de Finse grens oversteken. Toch wil de Raad van Europa nu opheldering van Finland of asielzoekers uit onder meer Marokko, Afghanistan en Somalië niet aan de Russische kant van de grens stranden.

De Raad van Europa is geen onderdeel van de Europese Unie. Wel zijn alle 27 landen van de EU aangesloten bij deze internationale mensenrechtenorganisatie. In totaal zijn 46 Europese landen lid, waaronder landen die in de toekomst misschien toetreden tot de EU, zoals Oekraïne en Moldavië. Rusland was vanaf 1996 tot 2022 zelf ook lid van deze Raad. Het land werd vorig jaar uit de raad gezet na de inval in Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Trump: een van de neergeschoten leden National Guard overleden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een van de twee leden van de Nationale Garde die nabij het Witte Huis werd neergeschoten, is overleden. Dat meldde de Amerikaanse president Donald Trump tijdens een persmoment.

2 uur geleden
Dodental brand Hongkong stijgt, vuur nog niet geheel geblust

HONGKONG (ANP/AFP) - Het dodental door de brand in Hongkongse woontorens is opgelopen naar zeker 94. Hulpdiensten zijn nog steeds bezig het vuur in de torens te blussen en zoeken nog naar een groot aantal vermiste personen. Zeker 76 mensen raakten gewond, waaronder 11 brandweerlieden.

2 uur geleden
Trump: binnenkort Venezolaanse drugsdealers ook aanpakken op land

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zullen "binnenkort" beginnen met het aanpakken van "Venezolaanse drugsdealers" tijdens operaties op het land, en niet alleen op zee. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump aan.

2 uur geleden
President Guinee-Bissau in Senegal aangekomen na coup

DAKAR (ANP/AFP) - De president van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau, Umaro Sissoco Embaló, is "veilig en wel" aangekomen in Senegal, meldt het Senegalese ministerie van Buitenlandse Zaken. Embaló werd naar eigen zeggen opgepakt tijdens een militaire staatsgreep in zijn land.

6 uur geleden
Zelensky: delegaties spreken deze week verder over vredesplan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.

9 uur geleden
VS onderzoeken asielaanvragen die zijn goedgekeurd onder Biden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.

9 uur geleden
Louvre verhoogt toegangsprijs voor niet-Europeanen

PARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.

10 uur geleden