Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad van Europa bezorgd over asielzoekers aan Finse grens

Raad van Europa bezorgd over asielzoekers aan Finse grens

STRAATSBURG (ANP) - De Raad van Europa, die toeziet op de naleving van de mensenrechten in Europa, heeft Finland laten weten zorgen te hebben over de rechten en verzorging van asielzoekers aan de Finse grens, nu Finland zijn grens met Rusland heeft gesloten.

Mensenrechtencommissaris Dunja Mijatović erkent dat het een lastige situatie is voor Finland. Want er zijn sterke aanwijzingen dat Rusland met opzet asielzoekers en migranten vanuit Rusland richting Finland stuurt om zo voor onrust te zorgen in Finland en zelfs de rest van Europa. Maar dat mag niet betekenen dat asielzoekers worden buitengesloten, aldus de mensenrechtencommissaris. "Het is uiterst belangrijk dat alle leden van de Raad van Europa, zelfs als ze met uitdagende situaties aan hun grenzen te maken hebben, hierop reageren in lijn met de verplichtingen rond mensenrechten." Ze doelt daarmee vooral op het recht om asiel te mogen aanvragen en het verbod om mensen de toegang te weigeren die dit willen doen.

Vorige maand kondigde de Europese dienst voor grensbewaking Frontex aan vijftig extra grensbewakers naar de grens tussen Finland en Rusland te sturen om Finland te helpen met de crisissituatie. Langzamerhand sloot Finland ook al zijn grensposten. Eerder waren er al tien Frontex-medewerkers aan deze grens actief. Volgens Frontex helpen de extra mensen niet alleen bij de grensbewaking, maar biedt Frontex ook vertalers en humanitaire hulp, omdat de asielzoekers vaak onvoorbereid op de kou de Finse grens oversteken. Toch wil de Raad van Europa nu opheldering van Finland of asielzoekers uit onder meer Marokko, Afghanistan en Somalië niet aan de Russische kant van de grens stranden.

De Raad van Europa is geen onderdeel van de Europese Unie. Wel zijn alle 27 landen van de EU aangesloten bij deze internationale mensenrechtenorganisatie. In totaal zijn 46 Europese landen lid, waaronder landen die in de toekomst misschien toetreden tot de EU, zoals Oekraïne en Moldavië. Rusland was vanaf 1996 tot 2022 zelf ook lid van deze Raad. Het land werd vorig jaar uit de raad gezet na de inval in Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Brand in Russische olietanks door Oekraïense droneaanval

MOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.

1 uur geleden
Israël woest om westerse veroordeling kolonies Westoever

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is woedend over de kritiek van westerse landen op de goedkeuring van nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. De regering vindt dat er sprake is van discriminatie jegens Joden.

1 uur geleden
In Duitsland steeds meer vraag naar vuurwerk, ondanks kritiek

BERLIJN (ANP/DPA) - De vraag naar vuurwerk voor oudejaarsavond in Duitsland stijgt. Ondanks de toenemende kritiek op de sector en oproepen tot strengere beperkingen zien vuurwerkfabrikanten en de branchevereniging het aanbod groeien.

2 uur geleden
Turkije pakt 115 verdachte IS-leden op voor plannen aanslagen

ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse autoriteiten hebben 115 mensen opgepakt die worden verdacht van het beramen van aanslagen voor IS tijdens de kerst- en nieuwjaarsvieringen in het land.

3 uur geleden
Russische bommenwerpers voerden vlucht uit boven Noorse Zee

MOSKOU (ANP/AFP) - Russische strategische bommenwerpers hebben een "geplande" vlucht uitgevoerd boven de Noorse Zee en de Barentszzee. Daarbij werden zij op delen van de route gevolgd door "gevechtsvliegtuigen van buitenlandse landen", meldt het Russische ministerie van Defensie donderdag.

4 uur geleden
Noodtoestand rond Los Angeles om storm die 'groot gevaar' brengt

LOS ANGELES (ANP) - Gouverneur Gavin Newsom van de Amerikaanse staat Californië heeft de noodtoestand uitgeroepen in Los Angeles en omliggende counties. De beslissing is het gevolg van een uitzonderlijk zware winterstorm die het zuiden van de staat teistert. Naar verwachting zal er in een paar dagen evenveel regen vallen als normaal in meerdere maanden.

7 uur geleden
Auto met Chanoeka-bord in brand gestoken in Melbourne

MELBOURNE (ANP) - In het oosten van de Australische stad Melbourne is in de nacht van woensdag op donderdag een auto met op het dak een bord met de tekst "Gelukkig Chanoeka" in brand gestoken. De auto werd rond 02.50 uur volledig uitgebrand op de oprit van een huis aangetroffen door de uitgerukte hulpdiensten. Dat melden Australische media, waaronder Sky News Australia. Er zat niemand in de auto. Er zijn geen gewonden gevallen.

8 uur geleden