Raad Rotterdam stemt voor stoppen bed-bad-broodregeling
ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam stopt, zoals verwacht, op 1 januari 2025 met de LVV-regeling, de zogeheten bed-bad-broodregeling voor vreemdelingen die geen recht hebben op een langer verblijf in het land. Een meerderheid in de Rotterdamse raad stemde dinsdag voor stopzetting. Dat ging niet zonder discussie. Vanaf de publieke tribune werd meerdere malen "geen gekloot bed-bad-brood" geroepen. Burgemeester Carola Schouten schorste hierop de vergadering enige tijd.
In het coalitieakkoord hadden Leefbaar Rotterdam, VVD, DENK en D66 afgesproken met de Landelijke Vreemdelingenvoorzieningen (LVV) te stoppen als Den Haag niet meer meebetaalt. D66-fractievoorzitter Agnes Maassen erkende dat ze met pijn in het hart deze concessie deed aan de rechtse partijen in de coalitie.
Het Rijk betaalde voor de deelnemende steden 24 miljoen mee aan de regeling, maar minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber maakte onlangs bekend dat ze de Rijksbijdrage voor de regeling stopt. Rotterdam betaalde ruim 1 miljoen euro mee uit de eigen middelen.
De Rotterdamse oppositiepartijen vrezen dat de "meest kwetsbare mensen" met het sluiten van de opvang in Rotterdam op straat terechtkomen. Een amendement om de opvang, met een capaciteit 45 mensen, open te houden betaald uit de eigen Rotterdamse middelen, werd verworpen. De partijen kregen steun van de Ombudsman Rotterdam-Rijnmond, Marianne van den Anker. Zij schreef maandag dat het besluit van het Rijk om LVV-steun te beëindigen, in strijd is met de mensenrechten.
Verantwoordelijk wethouder Faouzi Achbar (DENK) beloofde zich, op verzoek van de raad, te blijven inzetten om ervoor te zorgen dat er geen mensen op straat komen te staan bij stopzetting van de LVV. De raad nam ook een motie aan die dat moet voorkomen.
Amsterdam, Utrecht en mogelijk ook Eindhoven en Groningen gaan wel door met de bed-bad-broodregeling. Die eerste twee steden gaan de regeling zelf financieren en de twee andere gemeenten zoeken nog uit wat er met de LVV gaat gebeuren.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ministers Bart van den Brink (Asiel) en David van Weel (Justitie) veroordelen de vernielingen en het geweld bij een opvanglocatie voor asielzoekers in Loosdrecht. Ze reageren boos en verbolgen op X.
57 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft dinsdagavond opnieuw mensen aangehouden bij een protest tegen de opvang van asielzoekers in Apeldoorn. Dat gebeurde bij de rotonde in de wijk De Maten, de plek waar al meerdere avonden op rij wordt gedemonstreerd. Een woordvoerder van de politie bevestigt dat zeker vijf mensen zijn aangehouden voor het afsteken van vuurwerk.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van de gemeente Wijdemeren heeft dinsdagavond een noodbevel uitgevaardigd wegens "ernstige ordeverstoringen" voor het gemeentehuis van Loosdrecht, waarvan een deel is ingericht als noodopvanglocatie voor asielzoekers.
2 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Bij de noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht is tijdens een anti-azc-demonstratie brand uitgebroken. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam is dinsdag gekozen tot de eerste internationale voorzitter van The Pact of Free Cities, meldt de gemeente in een verklaring. De in 2019 opgerichte organisatie komt op voor democratische waarden en zet zich af tegen nationaal-populisme. Wereldwijd hebben tientallen steden zich aangesloten.
5 uur geledenBAARN (ANP) - Dat ongetrouwde vrouwen vroeger afstand moesten doen van hun pasgeboren kinderen was "een ingrijpende en pijnlijke gebeurtenis". Het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), een samenwerkingsverband van ongeveer dertig kerkgenootschappen, laat dinsdag weten dat de kerken het leed erkennen. Excuses worden niet aangeboden.
5 uur geledenBRUNSSUM (ANP) - Twee Duitse militairen van het NAVO-hoofdkwartier in Brunssum zijn in die gemeente door onbekenden belaagd. Een van hen raakte daarbij lichtgewond, meldt de politie. De politie onderzoekt het incident. De daders waren volgens persbureau dpa gemaskerd en riepen leuzen tegen de NAVO. Wanneer en waar het precies is gebeurd, is niet bekendgemaakt.
6 uur geleden