Raad: aanvraag rijksgeld kunst simpeler, meer eisen aan gedrag
DEN HAAG (ANP) - De Raad voor Cultuur wil simpelere procedures voor kunstinstellingen die voor de periode 2025 tot en met 2028 subsidie van het Rijk willen krijgen. Dat staat in een advies aan het kabinet in opmaat naar een heel nieuw subsidiestelsel na 2028. Het volgt ook op de roerige coronaperiode waar de sector zwaar onder heeft geleden.
Het adviesorgaan vindt het "voor de komende periode belangrijker dat culturele instellingen de ruimte nemen om hun wend- en weerbaarheid te vergroten, dan dat ze een zo hoog mogelijke productie blijven draaien". De raad zegt dat er minder specifieke programma- en begrotingsinformatie aan de instellingen moet worden gevraagd. Wel moeten ze al vier jaar bestaan en landelijk én in de eigen omgeving van betekenis zijn. Ook de artistiek-inhoudelijke kwaliteit, de toegankelijkheid en de financiële gezondheid spelen een rol.
Bovendien verwacht de raad meer van culturele instellingen wat gedragscodes voor ondernemen en werken betreft, maar ook op het gebied van bestuur en toezicht, van gelijkwaardigheid en duurzaamheid. "Dat betekent concreet dat inspanningen ter verbetering van fair practice, good governance, diversiteit & inclusie en duurzaamheid voor de raad prevaleren boven de kwantiteit van de artistieke output", staat er in het advies. "Praktisch gezien betekent dit bijvoorbeeld dat instellingen die zich bij de betaling van personeel niet houden aan collectieve tariefafspraken niet op een positieve beoordeling van hun aanvraag hoeven te rekenen."
Dit zal zich volgens de raad "uiteindelijk meervoudig terugbetalen" en leiden tot een "toekomstbestendige" sector. In het gesubsidieerde bestel moet talent van elke afkomst en uit elke discipline in staat gesteld worden zich te ontplooien, schrijft de cultuurraad. Ook moet er voor iedereen iets te beleven zijn in het gesubsidieerde aanbod, dat ook een "vrijhaven moet zijn en een plek voor debat binnen de maatschappij".
De raad adviseert ook het budget per instelling voor jeugdpodiumkunsten meer in lijn te brengen met het budget dat theaterinstellingen met een volwassen publiek ontvangen. "De productiekosten zijn hetzelfde, terwijl de inkomsten lager zijn."
De beoordelingen van de aanvragen zijn volgend jaar.
Meer uit Binnenland
GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
2 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
4 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
5 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
6 uur geleden