Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad: aanvraag rijksgeld kunst simpeler, meer eisen aan gedrag

Raad: aanvraag rijksgeld kunst simpeler, meer eisen aan gedrag

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor Cultuur wil simpelere procedures voor kunstinstellingen die voor de periode 2025 tot en met 2028 subsidie van het Rijk willen krijgen. Dat staat in een advies aan het kabinet in opmaat naar een heel nieuw subsidiestelsel na 2028. Het volgt ook op de roerige coronaperiode waar de sector zwaar onder heeft geleden.

Het adviesorgaan vindt het "voor de komende periode belangrijker dat culturele instellingen de ruimte nemen om hun wend- en weerbaarheid te vergroten, dan dat ze een zo hoog mogelijke productie blijven draaien". De raad zegt dat er minder specifieke programma- en begrotingsinformatie aan de instellingen moet worden gevraagd. Wel moeten ze al vier jaar bestaan en landelijk én in de eigen omgeving van betekenis zijn. Ook de artistiek-inhoudelijke kwaliteit, de toegankelijkheid en de financiële gezondheid spelen een rol.

Bovendien verwacht de raad meer van culturele instellingen wat gedragscodes voor ondernemen en werken betreft, maar ook op het gebied van bestuur en toezicht, van gelijkwaardigheid en duurzaamheid. "Dat betekent concreet dat inspanningen ter verbetering van fair practice, good governance, diversiteit & inclusie en duurzaamheid voor de raad prevaleren boven de kwantiteit van de artistieke output", staat er in het advies. "Praktisch gezien betekent dit bijvoorbeeld dat instellingen die zich bij de betaling van personeel niet houden aan collectieve tariefafspraken niet op een positieve beoordeling van hun aanvraag hoeven te rekenen."

Dit zal zich volgens de raad "uiteindelijk meervoudig terugbetalen" en leiden tot een "toekomstbestendige" sector. In het gesubsidieerde bestel moet talent van elke afkomst en uit elke discipline in staat gesteld worden zich te ontplooien, schrijft de cultuurraad. Ook moet er voor iedereen iets te beleven zijn in het gesubsidieerde aanbod, dat ook een "vrijhaven moet zijn en een plek voor debat binnen de maatschappij".

De raad adviseert ook het budget per instelling voor jeugdpodiumkunsten meer in lijn te brengen met het budget dat theaterinstellingen met een volwassen publiek ontvangen. "De productiekosten zijn hetzelfde, terwijl de inkomsten lager zijn."

De beoordelingen van de aanvragen zijn volgend jaar.

Meer uit Binnenland

Republiek verliest zaak om opblaasdino, neemt mascotte wel mee

AMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.

5 uur geleden
Parachutist overleden in Rhoon, politie vermoedt ongeval

RHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.

6 uur geleden
Jetten noemt schietpartij 'schokkende gebeurtenis'

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.

7 uur geleden
Steeds meer gebieden met verhoogd risico op natuurbrand

DEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.

8 uur geleden
Zes activisten die opstopping op A12 veroorzaakten nog vast

UTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.

9 uur geleden
Weeronline: koningsnacht droog, Koningsdag begint zonnig en fris

HOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.

10 uur geleden
OM verhoogt beloning voor 25 jaar oude moord op vrouw Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de beloning verhoogd voor informatie die leidt naar de dader van de moord op Mariska Klompenhouwer, de dag voor Koninginnedag, in 2001 in Rotterdam. Het bedrag voor de gouden tip is meer dan verdubbeld, van 11.000 naar 25.000 euro. Daarnaast vraagt de politie rond Koningsnacht extra aandacht voor de moord en zendt Opsporing Verzocht maandag nooit eerder vertoonde bewakingsbeelden uit.

12 uur geleden