Raad: aanvraag rijksgeld kunst simpeler, meer eisen aan gedrag
DEN HAAG (ANP) - De Raad voor Cultuur wil simpelere procedures voor kunstinstellingen die voor de periode 2025 tot en met 2028 subsidie van het Rijk willen krijgen. Dat staat in een advies aan het kabinet in opmaat naar een heel nieuw subsidiestelsel na 2028. Het volgt ook op de roerige coronaperiode waar de sector zwaar onder heeft geleden.
Het adviesorgaan vindt het "voor de komende periode belangrijker dat culturele instellingen de ruimte nemen om hun wend- en weerbaarheid te vergroten, dan dat ze een zo hoog mogelijke productie blijven draaien". De raad zegt dat er minder specifieke programma- en begrotingsinformatie aan de instellingen moet worden gevraagd. Wel moeten ze al vier jaar bestaan en landelijk én in de eigen omgeving van betekenis zijn. Ook de artistiek-inhoudelijke kwaliteit, de toegankelijkheid en de financiële gezondheid spelen een rol.
Bovendien verwacht de raad meer van culturele instellingen wat gedragscodes voor ondernemen en werken betreft, maar ook op het gebied van bestuur en toezicht, van gelijkwaardigheid en duurzaamheid. "Dat betekent concreet dat inspanningen ter verbetering van fair practice, good governance, diversiteit & inclusie en duurzaamheid voor de raad prevaleren boven de kwantiteit van de artistieke output", staat er in het advies. "Praktisch gezien betekent dit bijvoorbeeld dat instellingen die zich bij de betaling van personeel niet houden aan collectieve tariefafspraken niet op een positieve beoordeling van hun aanvraag hoeven te rekenen."
Dit zal zich volgens de raad "uiteindelijk meervoudig terugbetalen" en leiden tot een "toekomstbestendige" sector. In het gesubsidieerde bestel moet talent van elke afkomst en uit elke discipline in staat gesteld worden zich te ontplooien, schrijft de cultuurraad. Ook moet er voor iedereen iets te beleven zijn in het gesubsidieerde aanbod, dat ook een "vrijhaven moet zijn en een plek voor debat binnen de maatschappij".
De raad adviseert ook het budget per instelling voor jeugdpodiumkunsten meer in lijn te brengen met het budget dat theaterinstellingen met een volwassen publiek ontvangen. "De productiekosten zijn hetzelfde, terwijl de inkomsten lager zijn."
De beoordelingen van de aanvragen zijn volgend jaar.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De pro-Koerdische demonstratie voor vrede in de Syrische regio Rojava in Amsterdam is onder veel politiebegeleiding aangekomen op de Dam. De demonstratie begon met tientallen mensen die kaarsen ontstaken voor het Centraal Station. Inmiddels is de groep gegroeid tot honderden betogers en zijn er tientallen politiebusjes en ME'ers aanwezig op de Dam. Dat meldt een verslaggever van het ANP.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zo'n vijftig tot honderd betogers zijn vrijdag rond 18.00 uur voor Amsterdam Centraal samengekomen. Ze roepen op tot vrede voor Rojava, een noordelijke provincie van Syrië waar veel Koerden wonen, aldus een verslaggever van het ANP.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch zegt juridische stappen te nemen tegen Nestlé rondom mogelijk besmette babyvoeding. Foodwatch vindt dat het voedingsconcern verwijtbaar heeft gehandeld en eist dat alle informatie openbaar wordt gemaakt. Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de dood van twee baby's, die babyvoeding van het voedingsconcern hadden gedronken.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag trekt volgende week twee dagen uit voor de behandeling van het hoger beroep in de strafzaak tegen Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie. Het hof kondigt aan dat belangstellenden de zittingen woensdag en donderdag kunnen volgen via een livestream.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bezoekersaantallen van het Nationaal Archief in Den Haag zijn vorig jaar flink gestegen ten opzichte van de jaren ervoor. Volgens de organisatie komt dat "door alle aandacht" voor het oorlogsarchief, ofwel het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Daarin staan dossiers van zo'n 425.000 mensen die na de oorlog zijn onderzocht wegens mogelijke collaboratie met de nazi's.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump sprak niet de waarheid en was "niet respectvol" toen hij beweerde dat troepen uit andere NAVO-landen in Afghanistan wegbleven van de frontlinie. Dat heeft demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) gezegd na afloop van de ministerraad.
9 uur geleden