Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Qbuzz wil met treinen rijden van Amsterdam naar Berlijn en Parijs

Qbuzz wil met treinen rijden van Amsterdam naar Berlijn en Parijs

AMERSFOORT (ANP) - Vervoerder Qbuzz wil vanaf januari 2027 met treinen gaan rijden van Amsterdam naar Berlijn en Parijs. Daarvoor heeft de onderneming een aanvraag gedaan bij de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Qbuzz is daarmee de tweede vervoerder in minder dan een week tijd die aankondigt de concurrentie aan te willen gaan met de NS op grote internationale verbindingen. Vorige week kwam Arriva al met een plan voor een trein tussen Groningen en Parijs.

De overheid heeft eerder aangegeven de internationale spoorverbindingen onderdeel te maken van het hoofdrailnet, tenzij er tijdig andere aanvragen zouden komen. Qbuzz beperkt zich bij zijn aanvraag echter niet tot internationale verbindingen. Het bedrijf heeft ook plannen voor een trein tussen Amsterdam en Eindhoven. De concessie voor het hoofdrailnet wil de overheid eigenlijk aan de Nederlandse Spoorwegen (NS) gunnen, waardoor dat spoorbedrijf de belangrijkste verbindingen ook na 2025 zou mogen blijven verzorgen.

Qbuzz verwijst bij zijn aanvraag echter naar Europese wetgeving die ‘open toegang’ op het spoor voorschrijft. Het bedrijf wil dat de overheid een marktanalyse gaat uitvoeren en op basis van onderzoek vaststelt welke treinverbindingen door de markt kunnen worden aangeboden en voor welke treinverbindingen financiële overheidssteun nodig is. "Met de uitkomsten van dit onderzoek kan de omvang van een eventuele concessie worden vastgesteld", redeneert de onderneming.

Zeven keer per dag

Als het lukt om alle benodigde goedkeuringen te bemachtigen, zouden de Qbuzz-treinen naar Berlijn en Parijs straks zeven keer per dag kunnen gaan rijden. Nog niet alle details zijn uitgewerkt. Zo is nog niet bekend of de trein naar Berlijn via Hengelo of via Arnhem moet gaan rijden. Tussen Amsterdam en Eindhoven mikt Qbuzz, dat voor het hele project naar eigen zeggen 200 miljoen euro heeft gereserveerd, op een frequentie van twee keer per uur.

Qbuzz, een dochterbedrijf van de Italiaanse spoorwegen Ferrovie dello Stato Italiane, verzorgt al het openbaar vervoer in de concessies Groningen-Drenthe, Utrecht en Drechtsteden-Molenlanden-Gorinchem. Het bedrijf heeft in maart ook een aanvraag ingediend voor een nachttrein tussen Dordrecht en Utrecht Centraal. Die is onlangs door de ACM goedgekeurd. Qbuzz verwacht dat deze trein vanaf december 2024 kan gaan rijden. "Het is een bevestiging dat meer concurrentie op het spoor mogelijk is", verklaart Qbuzz-topman Gerrit Spijksma.

Meer uit Financieel

Muziekconcern UMG stijgt op Damrak na aandeleninkoop

AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles gaat voor 500 miljoen euro aan eigen aandelen inkopen om aandeelhouders te belonen. Het eerste aandeleninkoopprogramma van het bedrijf onderstreept volgens het bestuur van UMG het vertrouwen in de strategie en groei op lange termijn. Het aandeel steeg ruim 3 procent en was daarmee de sterkste stijger in de AEX-index.

1 uur geleden
RDC: verkoop brommobielen groeit sneller dan ooit

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal brommobielen in Nederland is in de afgelopen vijf jaar explosief gestegen. De verkoop van de kleine karretjes, populair onder pubers, groeit volgens databedrijf RDC sneller dan ooit.

2 uur geleden
Beurzen Japan en Zuid-Korea flink lager door hoge olieprijs

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul zijn maandag flink weggezakt door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Door de strijd in de olierijke regio zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.

2 uur geleden
Prijspeiling Consumentenbond: prijzen eieren naar recordhoogte

DEN HAAG (ANP) - De prijzen van eieren in Nederland zijn gestegen naar een recordhoogte. Dat meldt de Consumentenbond na een eigen prijspeiling bij de dertien grootste supermarktketens. Volgens de belangenbehartiger voor consumenten zijn eieren in vijf jaar gemiddeld 38 procent duurder geworden.

3 uur geleden
Verkoopprijzen Nederlandse industrie ruim 2 procent lager

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in februari opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 2,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In januari daalden de prijzen met 2,5 procent.

3 uur geleden
Duitse transportsector wil steun overheid om dure diesel

FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.

20 uur geleden
Schouten: chemiesector onder druk, gebrek aan urgentie kabinet

AMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.

21 uur geleden