Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Qbuzz wil met treinen rijden van Amsterdam naar Berlijn en Parijs

Qbuzz wil met treinen rijden van Amsterdam naar Berlijn en Parijs

AMERSFOORT (ANP) - Vervoerder Qbuzz wil vanaf januari 2027 met treinen gaan rijden van Amsterdam naar Berlijn en Parijs. Daarvoor heeft de onderneming een aanvraag gedaan bij de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Qbuzz is daarmee de tweede vervoerder in minder dan een week tijd die aankondigt de concurrentie aan te willen gaan met de NS op grote internationale verbindingen. Vorige week kwam Arriva al met een plan voor een trein tussen Groningen en Parijs.

De overheid heeft eerder aangegeven de internationale spoorverbindingen onderdeel te maken van het hoofdrailnet, tenzij er tijdig andere aanvragen zouden komen. Qbuzz beperkt zich bij zijn aanvraag echter niet tot internationale verbindingen. Het bedrijf heeft ook plannen voor een trein tussen Amsterdam en Eindhoven. De concessie voor het hoofdrailnet wil de overheid eigenlijk aan de Nederlandse Spoorwegen (NS) gunnen, waardoor dat spoorbedrijf de belangrijkste verbindingen ook na 2025 zou mogen blijven verzorgen.

Qbuzz verwijst bij zijn aanvraag echter naar Europese wetgeving die ‘open toegang’ op het spoor voorschrijft. Het bedrijf wil dat de overheid een marktanalyse gaat uitvoeren en op basis van onderzoek vaststelt welke treinverbindingen door de markt kunnen worden aangeboden en voor welke treinverbindingen financiële overheidssteun nodig is. "Met de uitkomsten van dit onderzoek kan de omvang van een eventuele concessie worden vastgesteld", redeneert de onderneming.

Zeven keer per dag

Als het lukt om alle benodigde goedkeuringen te bemachtigen, zouden de Qbuzz-treinen naar Berlijn en Parijs straks zeven keer per dag kunnen gaan rijden. Nog niet alle details zijn uitgewerkt. Zo is nog niet bekend of de trein naar Berlijn via Hengelo of via Arnhem moet gaan rijden. Tussen Amsterdam en Eindhoven mikt Qbuzz, dat voor het hele project naar eigen zeggen 200 miljoen euro heeft gereserveerd, op een frequentie van twee keer per uur.

Qbuzz, een dochterbedrijf van de Italiaanse spoorwegen Ferrovie dello Stato Italiane, verzorgt al het openbaar vervoer in de concessies Groningen-Drenthe, Utrecht en Drechtsteden-Molenlanden-Gorinchem. Het bedrijf heeft in maart ook een aanvraag ingediend voor een nachttrein tussen Dordrecht en Utrecht Centraal. Die is onlangs door de ACM goedgekeurd. Qbuzz verwacht dat deze trein vanaf december 2024 kan gaan rijden. "Het is een bevestiging dat meer concurrentie op het spoor mogelijk is", verklaart Qbuzz-topman Gerrit Spijksma.

Meer uit Financieel

Magnum-topman vindt dat oprichter Ben & Jerry's moet loslaten

LONDEN (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) haalt vlak voor de beursgang van het ijsbedrijf uit naar Ben Cohen, een van de oprichters van dochteronderneming Ben & Jerry's. Cohen moet dat merk loslaten en "overdragen aan een nieuwe generatie", zei TMICC-topman Peter ter Kulve tegen de krant Financial Times (FT).

40 minuten geleden
Macron dreigt China met heffingen om handelsoverschot met EU

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft China gedreigd met importheffingen als het Aziatische land zijn handelsoverschot met de Europese Unie niet verkleint. Dat heeft hij na afloop van een bezoek aan China gezegd in een interview met de zakenkrant Les Echos.

59 minuten geleden
Indiase toezichthouder eist uitleg Elbers voor chaos bij IndiGo

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart heeft de Nederlandse topman van IndiGo, Pieter Elbers, 24 uur de tijd gegeven om met een verklaring te komen voor de grote chaos bij die luchtvaartmaatschappij. IndiGo schrapte de afgelopen dagen duizenden vluchten in India door roosterproblemen. Die gaten in de planning ontstonden nadat de wettelijk verplichte rusttijden voor piloten waren verruimd.

4 uur geleden
Musk pleit voor afschaffing van EU na hoge boete voor X

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.

22 uur geleden
India grijpt in na chaos op luchthavens door problemen IndiGo

MUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.

22 uur geleden
Koperprijs stijgt naar recordhoogte door hamsteringen in VS

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.

1 dag geleden
Schrijversvakbond: blokkeer overname Warner Bros. door Netflix

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.

1 dag geleden