Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Qbuzz en Utrecht niet aansprakelijk voor gevolgen tramaanslag

Qbuzz en Utrecht niet aansprakelijk voor gevolgen tramaanslag

UTRECHT (ANP) - Vervoersbedrijf Qbuzz en de provincie Utrecht hoeven geen schadevergoeding te betalen aan de nabestaanden van een van de dodelijke slachtoffers van de tramaanslag in Utrecht op 18 maart 2019. Volgens zijn ouders, broer en zussen zijn Qbuzz en de provincie medeverantwoordelijk voor de psychische schade die zij hebben geleden als gevolg van de aanslag, maar daar gaat de rechtbank in Utrecht niet in mee.

Bij de schietpartij in een Utrechtse tram op het 24 Oktoberplein probeerden reizigers via de deuren naar buiten te vluchten. Toen een deur niet openging, trapten sommige passagiers een ruit in. Onder hen was het slachtoffer om wie deze zaak draait, Rinke Terpstra. Hij liet eerst andere passagiers voorgaan en sprong zelf als laatste door het kapotte raam naar buiten. Op dat moment werd hij door de schutter, Gökmen T., dodelijk geraakt. Vorig jaar werd Terpstra postuum geëerd voor zijn heldhaftige optreden tijdens de aanslag.

Volgens de nabestaanden hadden de tramvervoerder en de eigenaar van het trambedrijf, de provincie Utrecht, het "schadeveroorzakende gedrag" van T. kunnen beperken als Terpstra eerder door de deuren naar buiten had kunnen vluchten. Maar volgens de rechtbank is dat niet te wijten aan onrechtmatig handelen of nalatigheid van Qbuzz en de provincie.

Verantwoordelijkheid passagiers

De rechtbank wijst erop dat passagiers in een noodsituatie altijd zelf de deur kunnen openen door op een speciaal daarvoor bestemde knop te drukken. Bij een andere deur in het tramstel is dat tijdens de aanslag ook gebeurd, aldus de rechtbank, maar bij de deur waarbij Terpstra stond niet. "Het is begrijpelijk dat de passagiers in de ontstane paniek die mogelijkheid niet hebben onderkend, maar dat betekent niet dat dat de bestuurster de deuren gesloten hield", staat in het vonnis.

Ook een defecte monitor bij de trambestuurster speelde geen rol van betekenis, aldus de rechtbank. "De rechtbank beseft dat de aanslag een grote impact heeft op de levens van de nabestaanden en begrijpt dat ze genoegdoening en erkenning zoeken voor wat hen is overkomen, maar deze procedure kan daarin niet voorzien."

De advocaat van de nabestaanden laat weten dat zijn cliënten boos, teleurgesteld en verdrietig zijn om de uitspraak. Of zij in hoger beroep gaan is nog niet duidelijk, daarover gaat de advocaat nog met de nabestaanden in gesprek. Bij de tramaanslag in 2019 kwamen vier mensen om het leven en raakten meerdere mensen gewond. Schutter T. is in 2020 veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf.

Meer uit Binnenland

Politie lost waarschuwingsschot bij achtervolging in Groningen

GRONINGEN (ANP) - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Groningen een waarschuwingsschot gelost, nadat agenten te voet de achtervolging hadden ingezet op een verdachte. Volgens de politie was zij rond 02.30 uur afgekomen op een melding van een schietpartij in de Hagedisstraat in de stad, waarbij meerdere personen betrokken zouden zijn.

2 uur geleden
Skigebieden Lech en Zürs in Oostenrijk onbereikbaar door lawine

LECH (ANP) - Nederlandse wintersporters op weg naar het Oostenrijkse Arlberg kunnen in de nacht van zaterdag op zondag niet in de populaire skigebieden Lech en Zürs arriveren. Door een lawine is de Arlbergpas sinds zaterdagmiddag 17.00 uur "tot nader order" afgesloten, meldt de website Lechzuers. De lawine heeft de toegangswegen tot de pas bedolven. De Arlbergpas "blijft naar verwachting ten minste tot zondagochtend dicht", schrijft de Oostenrijkse nieuwszender ORF op haar website.

5 uur geleden
Duizenden bij drakenoptocht in Chinatown Den Haag voor nieuwjaar

DEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdag in Den Haag het Chinees Nieuwjaar gevierd. In Chinatown was een optocht met Chinese leeuwen en draken en vuurwerk. Een woordvoerder schat dat daar zo'n 10.000 mensen op af zijn gekomen. Ook in theater Amare waren activiteiten, die door een paar duizend mensen werden bezocht.

11 uur geleden
Zo'n honderd mensen bij demonstratie in Den Haag tegen ICE

DEN HAAG (ANP) - Zo'n honderd mensen hebben zaterdagmiddag actiegevoerd tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE op de Koekamp in Den Haag. Dat zegt een Dolle Mina ter plaatse. De actie werd door onder meer de Dolle Mina's Den Haag georganiseerd. In de aankondiging van de actie werden de door ICE doodgeschoten Amerikanen en gearresteerde kinderen aangehaald. "Ver-van-ons-bed-show? Nee!"

14 uur geleden
Politie grijpt in bij protest tegen woonlocatie Haagse Vogelwijk

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft charges uitgevoerd en wapenstokken gebruikt tijdens een ingreep bij een demonstratie in Den Haag tegen een geplande huisvestingslocatie aan de Sportlaan in de Vogelwijk, ziet een ANP-verslaggever. Toen tientallen overgebleven demonstranten weigerden te vertrekken na een vorderingsbevel, heeft de politie de straat leeggeveegd.

15 uur geleden
Honderden demonstranten zorgen voor onrust in Haagse Vogelwijk

DEN HAAG (ANP) - Het is onrustig in de Haagse Vogelwijk door een demonstratie tegen de komst van een locatie waar 750 personen, waaronder asielzoekers, jongeren en dakloze gezinnen, komen te wonen. Dat moet gaan gebeuren in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan. Een ANP-verslaggever ziet dat zo'n tweehonderd boze demonstranten zich voor het gebouw aan de Sportlaan hebben verzameld.

16 uur geleden
Politie prijst kritische blik Big Brother Award

AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.

1 dag geleden