Qatar waarschuwt België over corruptieonderzoek EU-parlement
BRUSSEL (ANP/AFP) - Het onderzoek van het Belgische OM naar het omkoopschandaal in het Europees Parlement dat bekend staat als Qatargate kan "negatieve" gevolgen hebben voor de diplomatieke betrekkingen tussen Qatar en België en de levering van gas, verklaart een Qatarese diplomaat. Ook heeft hij kritiek op het toegangsverbod voor vertegenwoordigers van Qatar tot het parlement dat geldt sinds de politie onder anderen een vicevoorzitter heeft opgepakt. Volgens de diplomaat heeft het OM "onnauwkeurige" informatie gebruikt.
De politie pakte de afgelopen tien dagen vier mensen op die zouden zijn omgekocht door twee landen, volgens Belgische media Qatar en Marokko, om het parlement te beïnvloeden. Bij huiszoekingen werden de Griekse vicevoorzitter Eva Kaili en haar vader op heterdaad betrapt met honderdduizenden euro's aan contanten. In totaal werd bij een twintigtal huiszoekingen 1,5 miljoen euro aan cash in beslag genomen.
"Het besluit om zo'n discriminerende beperking op te leggen die de dialoog en samenwerking met Qatar beperkt voordat het juridische proces is beëindigd, zal een negatief effect hebben op de regionale en mondiale veiligheidssamenwerking, evenals op de lopende discussies over wereldwijde energiearmoede en -veiligheid", aldus de verklaring. "We wijzen resoluut de beschuldigingen van de hand dat onze regering in verband wordt gebracht met wangedrag. Qatar was niet de enige partij die in het onderzoek werd genoemd, maar uitsluitend ons land is bekritiseerd en aangevallen. We hebben de selectieve veroordeling van ons land deze week met groot alarm waargenomen."
Volgens de verklaring is het "zeer teleurstellend" dat de Belgische regering geen moeite heeft gedaan om met de Qatarese regering in gesprek te gaan. "Onze landen werkten samen tijdens de Covid-19-pandemie en Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan België."
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne is in de nacht van maandag op dinsdag doelwit geworden van een "complexe, enorme aanval" door Rusland, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem was de aanval vooral gericht op belangrijke infrastructuur, en met name op de energievoorziening. Er zijn ook slachtoffers gevallen, aldus de president. "Het is heel veelzeggend dat dit alles gebeurt op de dag van de Amerikaanse congresverkiezingen."
22 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse politie heeft een protestkamp in Madrid ontmanteld. Het kamp op het centrale plein in de stad was opgericht uit protest tegen het woningtekort en de huurprijzen. Volgens het stadsbestuur is de ontruiming vreedzaam verlopen, maar de activisten spreken van een "gewelddadige politieoperatie".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
12 uur geleden