Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Qatar: ontheemden grootste struikelblok bij onderhandelingen Gaza

Qatar: ontheemden grootste struikelblok bij onderhandelingen Gaza

DOHA (ANP/AFP) - Het grootste struikelblok in de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza is de terugkeer van ontheemden naar verschillende delen van het Palestijnse gebied, zegt bemiddelaar Qatar. Hamas wil dat de ontheemden huiswaarts keren, maar Israël zou daar nu niet mee akkoord gaan.

"De terugkeer van de ontheemden naar hun huizen, waar de Israëliërs nog niet mee instemden, is het voornaamste punt waarop we vastlopen", aldus de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman al Thani op een persconferentie. Een andere belangrijke kwestie is hoeveel Palestijnse gevangenen Israël zal vrijlaten in ruil voor gijzelaars in handen van Hamas. Maar dit geschil "kan worden overbrugd".

"Helaas zijn de punten waar we in februari op vastliepen bij onderhandelingen in Parijs, dezelfde punten waar we nu op vastlopen", verklaarde de premier. "We doen ons uiterste best om oplossingen aan te dragen, we doen ons uiterste best om ervoor te zorgen dat een middenweg wordt gevonden." Ook Egypte en de Verenigde Staten proberen te helpen bij de totstandkoming van een staakt-het-vuren.

In de oorlog werd één keer een tijdelijke deal gesloten tussen de strijdende partijen. In november werden de gevechten een week gestaakt en Palestijnse gevangenen uitgeruild voor Israëlische gijzelaars. Hamas eist nu dat de oorlog met een bestand ten einde komt, terwijl Israël wil doorgaan met zijn offensief tegen Hamas en alleen voorstander is van een tijdelijk staakt-het-vuren in ruil voor de vrijlating van gijzelaars.

Door de oorlog tussen Hamas en Israël zijn in een half jaar tot wel 1,7 miljoen Gazanen ontheemd geraakt, aldus gegevens van UNRWA, de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen. Dat komt neer op ruim 75 procent van de bevolking. Veel families zijn al meermaals gevlucht voor het aanhoudende geweld, dat volgens lokale informatie bijna 33.000 Palestijnen het leven heeft gekost.

Meer uit Buitenland

VS halen Venezolaanse interim-president van sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.

11 minuten geleden
Republikeinen kondigen plan aan voor einde gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.

22 minuten geleden
Iraanse president schrijft brief aan Amerikaanse bevolking

TEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.

1 uur geleden
FT: Trump dreigt zonder coalitie geen wapens aan Kyiv te leveren

LONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.

1 uur geleden
Amerikaan gearresteerd om doodsbedreigingen aan Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.

1 uur geleden
Zelensky belt met Amerikanen en Rutte over bestandsplannen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.

2 uur geleden
Mogelijk zwaarste Iraanse raketaanvallen op Israël sinds februari

TEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.

4 uur geleden