Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Qatar: ontheemden grootste struikelblok bij onderhandelingen Gaza

Qatar: ontheemden grootste struikelblok bij onderhandelingen Gaza

DOHA (ANP/AFP) - Het grootste struikelblok in de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza is de terugkeer van ontheemden naar verschillende delen van het Palestijnse gebied, zegt bemiddelaar Qatar. Hamas wil dat de ontheemden huiswaarts keren, maar Israël zou daar nu niet mee akkoord gaan.

"De terugkeer van de ontheemden naar hun huizen, waar de Israëliërs nog niet mee instemden, is het voornaamste punt waarop we vastlopen", aldus de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman al Thani op een persconferentie. Een andere belangrijke kwestie is hoeveel Palestijnse gevangenen Israël zal vrijlaten in ruil voor gijzelaars in handen van Hamas. Maar dit geschil "kan worden overbrugd".

"Helaas zijn de punten waar we in februari op vastliepen bij onderhandelingen in Parijs, dezelfde punten waar we nu op vastlopen", verklaarde de premier. "We doen ons uiterste best om oplossingen aan te dragen, we doen ons uiterste best om ervoor te zorgen dat een middenweg wordt gevonden." Ook Egypte en de Verenigde Staten proberen te helpen bij de totstandkoming van een staakt-het-vuren.

In de oorlog werd één keer een tijdelijke deal gesloten tussen de strijdende partijen. In november werden de gevechten een week gestaakt en Palestijnse gevangenen uitgeruild voor Israëlische gijzelaars. Hamas eist nu dat de oorlog met een bestand ten einde komt, terwijl Israël wil doorgaan met zijn offensief tegen Hamas en alleen voorstander is van een tijdelijk staakt-het-vuren in ruil voor de vrijlating van gijzelaars.

Door de oorlog tussen Hamas en Israël zijn in een half jaar tot wel 1,7 miljoen Gazanen ontheemd geraakt, aldus gegevens van UNRWA, de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen. Dat komt neer op ruim 75 procent van de bevolking. Veel families zijn al meermaals gevlucht voor het aanhoudende geweld, dat volgens lokale informatie bijna 33.000 Palestijnen het leven heeft gekost.

Meer uit Buitenland

VN-rapport: gezondheid van oceanen is ernstig in gevaar

NEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.

3 uur geleden
Italië onderzoekt Israëlische minister om omgang met flotilla

ROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.

3 uur geleden
Demonstraties in heel Frankrijk om dood Lyhanna

PARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.

3 uur geleden
Paus spreekt met misbruikslachtoffers over voorkomen verder leed

MADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.

4 uur geleden
Israël heropent grensovergangen Gaza

JERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.

5 uur geleden
VN-chef Türk: sancties VS tegen Cuba brengen levens in gevaar

GENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.

5 uur geleden
VS: olietanker in Straat van Hormuz 'uitgeschakeld'

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.

6 uur geleden