Qatar: ontheemden grootste struikelblok bij onderhandelingen Gaza
DOHA (ANP/AFP) - Het grootste struikelblok in de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza is de terugkeer van ontheemden naar verschillende delen van het Palestijnse gebied, zegt bemiddelaar Qatar. Hamas wil dat de ontheemden huiswaarts keren, maar Israël zou daar nu niet mee akkoord gaan.
"De terugkeer van de ontheemden naar hun huizen, waar de Israëliërs nog niet mee instemden, is het voornaamste punt waarop we vastlopen", aldus de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman al Thani op een persconferentie. Een andere belangrijke kwestie is hoeveel Palestijnse gevangenen Israël zal vrijlaten in ruil voor gijzelaars in handen van Hamas. Maar dit geschil "kan worden overbrugd".
"Helaas zijn de punten waar we in februari op vastliepen bij onderhandelingen in Parijs, dezelfde punten waar we nu op vastlopen", verklaarde de premier. "We doen ons uiterste best om oplossingen aan te dragen, we doen ons uiterste best om ervoor te zorgen dat een middenweg wordt gevonden." Ook Egypte en de Verenigde Staten proberen te helpen bij de totstandkoming van een staakt-het-vuren.
In de oorlog werd één keer een tijdelijke deal gesloten tussen de strijdende partijen. In november werden de gevechten een week gestaakt en Palestijnse gevangenen uitgeruild voor Israëlische gijzelaars. Hamas eist nu dat de oorlog met een bestand ten einde komt, terwijl Israël wil doorgaan met zijn offensief tegen Hamas en alleen voorstander is van een tijdelijk staakt-het-vuren in ruil voor de vrijlating van gijzelaars.
Door de oorlog tussen Hamas en Israël zijn in een half jaar tot wel 1,7 miljoen Gazanen ontheemd geraakt, aldus gegevens van UNRWA, de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen. Dat komt neer op ruim 75 procent van de bevolking. Veel families zijn al meermaals gevlucht voor het aanhoudende geweld, dat volgens lokale informatie bijna 33.000 Palestijnen het leven heeft gekost.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
8 uur geleden