Qatar: ontheemden grootste struikelblok bij onderhandelingen Gaza
DOHA (ANP/AFP) - Het grootste struikelblok in de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza is de terugkeer van ontheemden naar verschillende delen van het Palestijnse gebied, zegt bemiddelaar Qatar. Hamas wil dat de ontheemden huiswaarts keren, maar Israël zou daar nu niet mee akkoord gaan.
"De terugkeer van de ontheemden naar hun huizen, waar de Israëliërs nog niet mee instemden, is het voornaamste punt waarop we vastlopen", aldus de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman al Thani op een persconferentie. Een andere belangrijke kwestie is hoeveel Palestijnse gevangenen Israël zal vrijlaten in ruil voor gijzelaars in handen van Hamas. Maar dit geschil "kan worden overbrugd".
"Helaas zijn de punten waar we in februari op vastliepen bij onderhandelingen in Parijs, dezelfde punten waar we nu op vastlopen", verklaarde de premier. "We doen ons uiterste best om oplossingen aan te dragen, we doen ons uiterste best om ervoor te zorgen dat een middenweg wordt gevonden." Ook Egypte en de Verenigde Staten proberen te helpen bij de totstandkoming van een staakt-het-vuren.
In de oorlog werd één keer een tijdelijke deal gesloten tussen de strijdende partijen. In november werden de gevechten een week gestaakt en Palestijnse gevangenen uitgeruild voor Israëlische gijzelaars. Hamas eist nu dat de oorlog met een bestand ten einde komt, terwijl Israël wil doorgaan met zijn offensief tegen Hamas en alleen voorstander is van een tijdelijk staakt-het-vuren in ruil voor de vrijlating van gijzelaars.
Door de oorlog tussen Hamas en Israël zijn in een half jaar tot wel 1,7 miljoen Gazanen ontheemd geraakt, aldus gegevens van UNRWA, de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen. Dat komt neer op ruim 75 procent van de bevolking. Veel families zijn al meermaals gevlucht voor het aanhoudende geweld, dat volgens lokale informatie bijna 33.000 Palestijnen het leven heeft gekost.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
5 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
12 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
12 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
13 uur geleden