Qatar: ontheemden grootste struikelblok bij onderhandelingen Gaza
DOHA (ANP/AFP) - Het grootste struikelblok in de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in Gaza is de terugkeer van ontheemden naar verschillende delen van het Palestijnse gebied, zegt bemiddelaar Qatar. Hamas wil dat de ontheemden huiswaarts keren, maar Israël zou daar nu niet mee akkoord gaan.
"De terugkeer van de ontheemden naar hun huizen, waar de Israëliërs nog niet mee instemden, is het voornaamste punt waarop we vastlopen", aldus de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman al Thani op een persconferentie. Een andere belangrijke kwestie is hoeveel Palestijnse gevangenen Israël zal vrijlaten in ruil voor gijzelaars in handen van Hamas. Maar dit geschil "kan worden overbrugd".
"Helaas zijn de punten waar we in februari op vastliepen bij onderhandelingen in Parijs, dezelfde punten waar we nu op vastlopen", verklaarde de premier. "We doen ons uiterste best om oplossingen aan te dragen, we doen ons uiterste best om ervoor te zorgen dat een middenweg wordt gevonden." Ook Egypte en de Verenigde Staten proberen te helpen bij de totstandkoming van een staakt-het-vuren.
In de oorlog werd één keer een tijdelijke deal gesloten tussen de strijdende partijen. In november werden de gevechten een week gestaakt en Palestijnse gevangenen uitgeruild voor Israëlische gijzelaars. Hamas eist nu dat de oorlog met een bestand ten einde komt, terwijl Israël wil doorgaan met zijn offensief tegen Hamas en alleen voorstander is van een tijdelijk staakt-het-vuren in ruil voor de vrijlating van gijzelaars.
Door de oorlog tussen Hamas en Israël zijn in een half jaar tot wel 1,7 miljoen Gazanen ontheemd geraakt, aldus gegevens van UNRWA, de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen. Dat komt neer op ruim 75 procent van de bevolking. Veel families zijn al meermaals gevlucht voor het aanhoudende geweld, dat volgens lokale informatie bijna 33.000 Palestijnen het leven heeft gekost.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De regering-Trump komt terug op haar eerdere aanbeveling om mensen met autisme te behandelen met leucovorin. Er is te beperkt bewijs dat het middel kan werken.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste twee dagen van de Amerikaanse bombardementen en aanvallen op Iran hebben de staatskas 5,6 miljard dollar (ruim 4,8 miljard euro) gekost. Die informatie heeft het Witte Huis met het Congres gedeeld, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters.
47 minuten geledenTORONTO (ANP/RTR) - Canada verhoogt de beveiliging van Amerikaanse en Israëlische ambassades en consulaten in het land in reactie op een beschieting van het Amerikaanse consulaat in Toronto.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse plannen om weer mensen naar de maan te laten vliegen, dreigen nog meer vertraging op te lopen. Zo is het momenteel niet duidelijk of de astronauten een missie wel overleven, waarschuwt de inspectie van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA dinsdag. De inspecteur wil dat daar eerst beter onderzoek naar wordt gedaan.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël zit niet te wachten op "een eindeloze oorlog met Iran". Dat heeft minister Gideon Saar van Buitenlandse Zaken verklaard.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Oekraïne krijgt 35 extra Patriot-onderscheppingsraketten om zich tegen Russische bombardementen te verdedigen. Een aantal bondgenoten, waaronder Nederland, heeft wegens de grote tekorten van Oekraïne nog wat uit eigen voorraden geschraapt.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten en Israël van het beschadigen van een historische locatie: het honderden jaren oude paleis Chehel Sotoun in Isfahan. "De wereld kan niet zwijgen terwijl de brute misdaden van de agressors het gedeelde erfgoed van de mensheid bedreigen", schreef een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
4 uur geleden