Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Qatar: onmogelijk om gasleveringen door Rusland te vervangen

Qatar: onmogelijk om gasleveringen door Rusland te vervangen

DOHA (ANP/RTR) - Geen enkel land ter wereld, dus ook Qatar niet, heeft de capaciteit om Russische gasleveringen aan Europa te vervangen mochten de Russen besluiten de gaskraan naar Europa dicht te draaien. Daarvoor waarschuwt de Qatarese minister van Energie Saad al-Kaabi. Door het conflict rondom Oekraïne zou het kunnen dat Moskou de gasleveringen staakt.

Qatar heeft bijvoorbeeld langlopende contracten met Aziatische klanten. Het grootste deel van de gasvolumes van de golfstaat wordt naar Azië verscheept. Slechts 10 tot 15 procent van de volumes zou in nood naar Europa kunnen worden omgelegd. Qatar is een van de belangrijkste producenten van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) ter wereld.

Met de opmerkingen van de minister laaien ook de zorgen over de continuïteit van de gasleveringen door Rusland aan Europa op. Zeker nu de spanningen in Oekraïne verder toenemen. Moskou erkende eerder de twee afvallige regio's in het oosten van Oekraïne en is met troepen het gebied ingetrokken. "Rusland is goed voor 30 tot 40 procent van de gastoevoer naar Europa. Er is geen enkel land dat deze volumes kan vervangen, de capaciteit om dat te doen met lng is er niet", zei Al-Kaabi tijdens een gasconferentie in Doha.

Sancties

De Verenigde Staten en de Europese Unie komen met sancties tegen Rusland nu president Vladimir Poetin de onafhankelijkheid van de hele Donbas-regio heeft erkend. Poetin kreeg dinsdag ook groen licht van het parlement om militaire steun te geven aan de Russischsprekende separatisten in het buurland. De ophanden zijnde sancties tegen Rusland kunnen mogelijk ook weer gevolgen hebben voor de Russische gasstroom naar Europa.

Duitsland stopte dinsdag het proces voor de goedkeuring van het Nord Stream 2-project voor een gaspijpleiding in de Oostzee. Met deze pijpleiding zou de toevoer van Russisch gas rechtstreeks naar Duitsland moeten verdubbelen. Die maatregel zorgde direct voor oplopende gasprijzen. Qatar en andere landen zoals Japan zijn onlangs door de Verenigde Staten benaderd om de gastoevoer naar Europa om te leiden bij een escalatie van het conflict.

Meer uit Financieel

Europese Commissie roept VS op handelsdeal na te leven

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen tot naleving van de onderlinge handelsafspraken die afgelopen zomer zijn gemaakt. Daarmee reageert Brussel op de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe wereldwijde tariefverhogingen na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof.

1 uur geleden
Europarlementslid wil uitstel ratificatieproces handelsdeal EU-VS

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Europees Parlement stelt de stemming over de handelsovereenkomst tussen de EU en de VS, die voor deze week gepland stond, mogelijk uit. Bernd Lange, rapporteur van de handelscommissie van het parlement, heeft zondag aangegeven dat hij in een spoedvergadering maandag gaat voorstellen het ratificatieproces op te schorten. Hij vindt dat nodig door de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag en nieuwe tariefaankondigingen van president Donald Trump.

3 uur geleden
VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europa

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie VNO-NCW vreest hogere Amerikaanse importheffingen voor Europese producten na de tariefaankondigingen van president Donald Trump van dit weekend. De lobbyclub voor het Nederlandse bedrijfsleven vindt wel veel onduidelijk en durft nog geen harde conclusies te trekken.

4 uur geleden
Nederlandse industrie vraagt om duidelijkheid over heffingen VS

ZOETERMEER (ANP) - FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, roept Nederland en de Europese Unie op zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaffen over de Amerikaanse importheffingen voor Europese goederen. Volgens de lobbyclub uit het Nederlandse bedrijfsleven zorgt de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag voor veel onzekerheid. Door Trumps tariefaankondigingen op vrijdag en zaterdag is de behoefte aan duidelijkheid "nog noodzakelijker" geworden, heeft een woordvoerster zondag laten weten.

6 uur geleden
Bloomberg: India stelt afronden handelsdeal met VS uit

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Indiase handelsfunctionarissen stellen een reis naar de Verenigde Staten uit die bedoeld was om een voorlopige handelsdeal tussen de twee landen af te ronden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het uitstel heeft te maken met de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof die veel van de importheffingen van president Donald Trump ongeldig verklaarde.

7 uur geleden
Donald Trump eist vertrek van Netflix-bestuurslid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump eist dat Netflix bestuurslid Susan Rice "onmiddellijk" ontslaat of anders "de gevolgen ondervindt". Op Truth Social maakte de Amerikaanse president haar uit voor een "politieke pion", die "geen talent of vaardigheden" heeft.

9 uur geleden
Handelspartners VS onderzoeken impact nieuwe Amerikaanse tarieven

CANBERRA (ANP/RTR/BLOOMBERG/BELGA) - Handelspartners van de Verenigde Staten verspreid over de wereld onderzoeken de impact van de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe Amerikaanse importtarieven. Trump kreeg vrijdag een tegenslag te verwerken toen het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Vervolgens kondigde Trump een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Zaterdag verhoogde hij deze heffing naar 15 procent.

10 uur geleden