Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Qatar: onmogelijk om gasleveringen door Rusland te vervangen

Qatar: onmogelijk om gasleveringen door Rusland te vervangen

DOHA (ANP/RTR) - Geen enkel land ter wereld, dus ook Qatar niet, heeft de capaciteit om Russische gasleveringen aan Europa te vervangen mochten de Russen besluiten de gaskraan naar Europa dicht te draaien. Daarvoor waarschuwt de Qatarese minister van Energie Saad al-Kaabi. Door het conflict rondom Oekraïne zou het kunnen dat Moskou de gasleveringen staakt.

Qatar heeft bijvoorbeeld langlopende contracten met Aziatische klanten. Het grootste deel van de gasvolumes van de golfstaat wordt naar Azië verscheept. Slechts 10 tot 15 procent van de volumes zou in nood naar Europa kunnen worden omgelegd. Qatar is een van de belangrijkste producenten van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) ter wereld.

Met de opmerkingen van de minister laaien ook de zorgen over de continuïteit van de gasleveringen door Rusland aan Europa op. Zeker nu de spanningen in Oekraïne verder toenemen. Moskou erkende eerder de twee afvallige regio's in het oosten van Oekraïne en is met troepen het gebied ingetrokken. "Rusland is goed voor 30 tot 40 procent van de gastoevoer naar Europa. Er is geen enkel land dat deze volumes kan vervangen, de capaciteit om dat te doen met lng is er niet", zei Al-Kaabi tijdens een gasconferentie in Doha.

Sancties

De Verenigde Staten en de Europese Unie komen met sancties tegen Rusland nu president Vladimir Poetin de onafhankelijkheid van de hele Donbas-regio heeft erkend. Poetin kreeg dinsdag ook groen licht van het parlement om militaire steun te geven aan de Russischsprekende separatisten in het buurland. De ophanden zijnde sancties tegen Rusland kunnen mogelijk ook weer gevolgen hebben voor de Russische gasstroom naar Europa.

Duitsland stopte dinsdag het proces voor de goedkeuring van het Nord Stream 2-project voor een gaspijpleiding in de Oostzee. Met deze pijpleiding zou de toevoer van Russisch gas rechtstreeks naar Duitsland moeten verdubbelen. Die maatregel zorgde direct voor oplopende gasprijzen. Qatar en andere landen zoals Japan zijn onlangs door de Verenigde Staten benaderd om de gastoevoer naar Europa om te leiden bij een escalatie van het conflict.

Meer uit Financieel

Ondernemers: meer samenwerking met gemeenten nodig

DEN HAAG (ANP) - Er is "meer en betere publiek-private samenwerking" nodig om binnensteden en dorpskernen "leefbaar, veilig en vitaal te houden", vinden ondernemersorganisaties. VNO-NCW en MKB-Nederland hebben daarom een 11-puntenplan verstuurd naar nieuw verkozen gemeenteraden, waarmee ze hopen input te hebben in de coalitieakkoorden.

14 minuten geleden
Italië snijdt in accijns op benzine na sterke stijging olieprijs

ROME (ANP) - Italië verlaagt tijdelijk de accijnzen op benzine en diesel vanwege de sterk opgelopen olieprijzen. Het maakt tanken 25 cent per liter goedkoper, kondigde de Italiaanse premier Giorgia Meloni aan.

1 uur geleden
Verliezen op Europese beurzen na escalatie in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen begonnen donderdag in het rood na de aanval van Iran op gasinstallaties in Qatar. Daardoor schoten de olie- en gasprijzen omhoog, wat de inflatievrees bij beleggers aanwakkerde. Mede door de escalatie van de oorlog tussen de VS en Israël tegen Iran vrezen beurshandelaren dat het conflict langdurig zal aanhouden.

1 uur geleden
Gasprijs hard omhoog na aanvallen gasinstallaties Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is donderdagochtend zeer sterk gestegen door de aanvallen op gasinstallaties in het Midden-Oosten. Op de Amsterdamse gasbeurs, de maatstaf voor de Europese prijzen, schoot de prijs met wel 35 procent omhoog.

2 uur geleden
Olieprijs stijgt verder, benzine en diesel in Nederland duurder

AMSTERDAM (ANP) - De olieprijzen zijn verder opgelopen na aanvallen op belangrijke energie-installaties in het Midden-Oosten. Raketten troffen onder andere de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Aan de pomp in Nederland liepen de adviesprijzen voor benzine en diesel verder op.

2 uur geleden
Aziatische beurzen omlaag door oplopende olieprijzen

TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen donderdag stevig omlaag na aanvallen door Iran op belangrijke gasinstallaties in Qatar. Hierdoor gingen de olieprijzen weer hard omhoog. Beleggers vrezen dat een escalerende oorlog in het Midden-Oosten de inflatiedruk verder zal verhogen. Ook werd de stemming in Azië gedrukt door zware verliezen op Wall Street woensdag.

2 uur geleden
Werkloosheid in Nederland stijgt licht naar 4,1 procent

DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in februari, na vijf maanden onveranderd te zijn gebleven, licht gestegen tot 4,1 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In september, oktober, november, december en januari zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. De werkloosheid zit hiermee op het hoogste niveau in vier jaar.

3 uur geleden