Qatar: nog 'kleine uitdagingen' bij gijzelaarsovereenkomst
DOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De premier van Qatar, Mohammed Bin Abdulrahman al-Thani, heeft er steeds meer vertrouwen in dat de overeenkomst tussen Israël en Hamas over het vrijlaten van gijzelaars zal worden gesloten. De uitdagingen die nog in de weg staan van een akkoord zijn alleen praktisch en logistiek van aard, zei hij zondag.
De premier sprak over "pieken en dalen" bij pogingen van Qatar om de deal te sluiten in de afgelopen weken. Naast Qatar zitten ook de Verenigde Staten aan tafel bij de onderhandelingen tussen Israël en Hamas.
Verschillende media speculeren over de inhoud van de mogelijke deal. The Washington Post schreef zaterdagavond dat een akkoord dichtbij was. Dat zou volgens de Amerikaanse krant inhouden dat de gevechten in Gaza vijf dagen worden gestaakt. In die periode zouden dan tientallen gijzelaars worden vrijgelaten die 7 oktober door Hamas werden meegenomen. Een woordvoerder van de Amerikaanse regering reageerde direct dat zo'n akkoord nog niet was gesloten.
Geruchten
Een Israëlische televisiezender berichtte zaterdagnacht dat de deal de vrijlating van 87 gijzelaars zou betekenen, onder wie vrouwen en kinderen en buitenlanders. Daar zou volgens de zender N12 de vrijlating van vrouwelijke en minderjarige Palestijnse gevangenen tegenover staan. Volgens N12 was er onzekerheid over het doorgaan van de deal omdat er weinig contact is met het hoofd van Hamas in de Gazastrook. Hij zou aan de onderhandelaars in Qatar nog geen duidelijke reactie hebben gegeven op het voorstel.
Israël en de Verenigde Staten ontkennen vooralsnog dat een akkoord dichtbij is. Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn er veel "ongefundeerde geruchten".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Er is een minimale toename van het internetverkeer in Iran, meldt internetwaakhond NetBlocks. Al ruim een week is het internet in Iran geblokkeerd, maar NetBlocks meldt in de nacht van vrijdag op zaterdag dat zo'n 2 procent van de Iraniërs toegang tot het internet lijkt te hebben. Dat is meer dan in de afgelopen dagen.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota heeft besloten dat de inzet van agenten van de vreemdelingenpolitie ICE in Minneapolis aan banden wordt gelegd, schrijven The New York Times en The Washington Post. ICE-agenten mogen geen vreedzame demonstranten meer arresteren, geen pepperspray meer inzetten tegen demonstranten en geen automobilisten arresteren die auto's van ICE-agenten volgen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Administration (FAA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen om boven Mexico en Midden-Amerika "voorzichtig" te zijn vanwege "militaire activiteiten". De waarschuwing geldt ook boven landen als Colombia, Panama en Ecuador en is tot halverwege maart van kracht.
3 uur geledenWASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.
7 uur geledenWASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.
7 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
9 uur geleden