Qatar: Hamas positief over nieuw bestand met Israël
DOHA (ANP/AFP) - De Palestijnse organisatie Hamas staat positief tegenover een nieuwe deal met Israël over een wapenstilstand en de vrijlating van gegijzelden uit de Gazastrook. Dat meldt Qatar dat in de strijd tussen beide partijen bemiddelt.
Israël heeft onlangs met onder andere Qatar en de Verenigde Staten een voorstel opgesteld en voorgelegd aan Hamas. Een Qatarese woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt nu "een eerste positieve bevestiging" te hebben gehad van de kant van Hamas.
De woordvoerder is hoopvol dat binnen enkele weken er "goed nieuws" te melden is. Een andere Qatarese vertegenwoordiger benadrukt dat er nog geen akkoord is en dat Hamas nog officieel met een antwoord moet komen.
Overlegronde
Het voorstel kwam van een overlegronde in Parijs. Vertegenwoordigers van Egypte, Israël, Qatar en de Verenigde Staten spraken daar zondag over een bestand en de vrijlating van de ruim 130 Israëlische gijzelaars die nog in de Gazastrook worden vastgehouden door Hamas en andere groeperingen.
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei deze week dat Israël zijn militairen niet uit de Gazastrook zal terugtrekken als deel van een mogelijke nieuwe wapenstilstand. Maar Hamasleider Ismail Haniyeh heeft eerder gezegd dat een Israëlische terugtrekking voorwaarde is voor een nieuwe deal. Hij zou donderdag en vrijdag in Caïro zijn om over het voorstel te praten.
Eind november vorig jaar kwamen Israël en Hamas al een deal overeen. Toen werden de gewelddadigheden een week stilgelegd en gijzelaars en gevangenen vrijgelaten.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
2 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om volgende week een miljardenplan aan te kondigen voor de wederopbouw van de Gazastrook, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Dat zou Trump gaan doen tijdens de eerste formele vergadering van zijn nieuw opgerichte Vredesraad.
4 uur geleden