Qatar: betere arbeidsvoorwaarden belangrijke erfenis WK voetbal
DOHA (ANP/AFP) - Het verbeteren van de arbeidsvoorwaarden voor buitenlandse werknemers zal een "belangrijke erfenis" van het WK voetbal zijn. Dat benadrukken de organisatoren van het mondiale voetbaltoernooi dat eind dit jaar in Qatar wordt gehouden. De behandeling van buitenlandse arbeiders bij de miljarden kostende infrastructuurprojecten in Qatar is een groot punt van kritiek. Ook de wijze waarop het land omgaat met de rechten van vrouwen en de lhbti-gemeenschap geeft te denken.
Qatar belooft de arbeidsomstandigheden van medewerkers op bouwplaatsen te verbeteren. Dat zal ook gebeuren in andere sectoren die afhankelijk zijn van buitenlandse werknemers zoals de horeca, aldus de woordvoerder van het organisatiecomité, Fatma Al-Nuaimi. Betere werknemersrechten zouden daarbij deel uitmaken van de "menselijke, economische en ecologische erfenis voor de komende decennia," zei Nuaimi.
Ze benadrukte verder dat Qatar "belangrijke hervormingen" heeft doorgevoerd voor het welzijn van werknemers. Ook zijn er qua arbeidsomstandigheden in de hele regio nieuwe standaarden ontwikkeld.
Compensatieprogramma
Amnesty International riep wereldvoetbalbond FIFA eerder op minimaal 440 miljoen dollar, ruim 417 miljoen euro, uit te trekken voor een compensatieprogramma voor honderdduizenden arbeidsmigranten die in de aanloop naar het WK in Qatar zijn uitgebuit. Die oproep werd onder andere door de Nederlandse voetbalbond KNVB gesteund. De mensenrechtenorganisatie hoopt ook dat de wereldvoetbalbond op weg naar volgende eindronden voorkomt dat schrijnende situaties zoals in de afgelopen jaren in het emiraat zich herhalen.
Qatar heeft sinds 2016 een groot deel van zijn arbeidsregelingen gewijzigd. In de oude regels kon een arbeider niet van baan veranderen of het land verlaten zonder toestemming van de werkgever. Verder is er een minimumloon ingevoerd. Ook mogen werknemers nog maar een beperkte tijd in de hitte werken.
Bezorgdheid
De komende maanden zullen naar verwachting duizenden arbeiders Qatar verlaten omdat projecten voor het WK zijn afgerond. Daartegenover zullen duizenden werknemers in de toeristische sector voor het evenement worden gezocht.
Europese supportersgroepen hebben ondertussen hun bezorgdheid geuit om naar Qatar te gaan. Dit vanwege de conservatieve sociale wetten die homoseksualiteit verbieden, de rechten van vrouwen beperken en het drinken van alcohol aan banden leggen. Qatar meent dat cultuur en tradities van het organiserende land ook moeten worden gerespecteerd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
8 uur geleden