Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PVV, VVD, NSC en BBB tot nu toe weinig bereid tot concessies

PVV, VVD, NSC en BBB tot nu toe weinig bereid tot concessies

DEN HAAG (ANP) - Op diverse onderwerpen liggen de meningsverschillen van PVV, VVD, NSC en BBB "aanzienlijk" uiteen, constateert informateur Ronald Plasterk in zijn eindverslag over de nu afgesloten formatieronde. De vier fracties blijken tot nu toe weinig toeschietelijk te zijn naar elkaar. "Het is hoe dan ook niet mogelijk om per onderwerp tot een compromis te komen, omdat de bereidheid van partijen om concessies te doen pas ontstaat als anderen van hun kant ook concessies doen", schrijft Plasterk in zijn eindverslag.

Nadat overeenstemming was bereikt over een gezamenlijke basislijn over de rechtstaat, hebben de vier partijen over andere onderwerpen gesproken zoals migratie, klimaat en financiën. Hoewel Plasterk geen specifieke onderwerpen noemt, zijn dit stuk voor stuk thema's waarover de partijen van mening verschillen.

Ook toen NSC vorige week aankondigde weg te lopen van de formatietafel, probeerde Plasterk vergeefs om Omtzigt te blijven betrekken bij de overleggen. Onderlinge verschillen, in dit geval over de overheidsfinanciën, konden daardoor niet op tijd "door overleg worden overbrugd", schrijft Plasterk in zijn verslag. Omtzigt meldde vorige week al dat zijn partij enorm geschrokken was van de mogelijke financiële tegenvallers die ministeries mede op zijn verzoek in kaart hadden gebracht.

Geen beloftes

"NSC wil onder geen enkel beding beloftes maken aan Nederlanders, waarvan zij van tevoren weet dat dit loze beloftes zijn die de komende kabinetsperiode niet waargemaakt kunnen worden. Bestaanszekerheid bouw je niet met luchtkastelen", schreef Omtzigt vorige week in een mail aan de NSC-leden.

En hoewel de vier partijen de migratie willen inperken, lopen ook daar de meningen over uiteen. BBB wil jaarlijks maximaal 15.000 migranten, NSC noemt een richtgetal van 50.000 migranten, waaronder ook arbeidsmigranten. Daar zijn VVD en BBB beducht voor. De PVV wil het liefst een complete asielstop, maar beseft dat dit niet haalbaar is.

Het sluiten van compromissen was geen onderdeel van deze informatieronde, maar is wel zaak voor de volgende rond. Plasterk blijft optimistisch. Hij heeft de indruk, gebaseerd om de gesprekken van de afgelopen weken, dat overeenstemming "niet uitgesloten is en zeer wel kan worden bereikt."

Meer uit Politiek

Van Essen stelt nieuw plan voor mestbeleid halfjaar uit

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.

9 uur geleden
Kabinet akkoord met handelsverbod goederen uit nederzettingen

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.

10 uur geleden
Vijlbrief 'heel blij' met bijdrage VNO-NCW aan AOW-discussie

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.

10 uur geleden
Yeşilgöz vindt onderbouwing uitgaven Defensie wel voldoende

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.

10 uur geleden
Minister spreekt niet alle gemeenten die te weinig opvang hebben

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.

12 uur geleden
Goedkoper treinreizen in zomermaanden moet op 21 juni ingaan

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.

13 uur geleden
Berendsen wil kalm en kordaat zijn bij 'onvoorspelbaarheid' VS

HELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.

13 uur geleden