Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PVV, VVD, NSC en BBB tot nu toe weinig bereid tot concessies

PVV, VVD, NSC en BBB tot nu toe weinig bereid tot concessies

DEN HAAG (ANP) - Op diverse onderwerpen liggen de meningsverschillen van PVV, VVD, NSC en BBB "aanzienlijk" uiteen, constateert informateur Ronald Plasterk in zijn eindverslag over de nu afgesloten formatieronde. De vier fracties blijken tot nu toe weinig toeschietelijk te zijn naar elkaar. "Het is hoe dan ook niet mogelijk om per onderwerp tot een compromis te komen, omdat de bereidheid van partijen om concessies te doen pas ontstaat als anderen van hun kant ook concessies doen", schrijft Plasterk in zijn eindverslag.

Nadat overeenstemming was bereikt over een gezamenlijke basislijn over de rechtstaat, hebben de vier partijen over andere onderwerpen gesproken zoals migratie, klimaat en financiën. Hoewel Plasterk geen specifieke onderwerpen noemt, zijn dit stuk voor stuk thema's waarover de partijen van mening verschillen.

Ook toen NSC vorige week aankondigde weg te lopen van de formatietafel, probeerde Plasterk vergeefs om Omtzigt te blijven betrekken bij de overleggen. Onderlinge verschillen, in dit geval over de overheidsfinanciën, konden daardoor niet op tijd "door overleg worden overbrugd", schrijft Plasterk in zijn verslag. Omtzigt meldde vorige week al dat zijn partij enorm geschrokken was van de mogelijke financiële tegenvallers die ministeries mede op zijn verzoek in kaart hadden gebracht.

Geen beloftes

"NSC wil onder geen enkel beding beloftes maken aan Nederlanders, waarvan zij van tevoren weet dat dit loze beloftes zijn die de komende kabinetsperiode niet waargemaakt kunnen worden. Bestaanszekerheid bouw je niet met luchtkastelen", schreef Omtzigt vorige week in een mail aan de NSC-leden.

En hoewel de vier partijen de migratie willen inperken, lopen ook daar de meningen over uiteen. BBB wil jaarlijks maximaal 15.000 migranten, NSC noemt een richtgetal van 50.000 migranten, waaronder ook arbeidsmigranten. Daar zijn VVD en BBB beducht voor. De PVV wil het liefst een complete asielstop, maar beseft dat dit niet haalbaar is.

Het sluiten van compromissen was geen onderdeel van deze informatieronde, maar is wel zaak voor de volgende rond. Plasterk blijft optimistisch. Hij heeft de indruk, gebaseerd om de gesprekken van de afgelopen weken, dat overeenstemming "niet uitgesloten is en zeer wel kan worden bereikt."

Meer uit Politiek

Jetten en Bontenbal praten maandag verder over informatiedocument

DEN HAAG (ANP) - De onderhandelaars van D66 en CDA praten maandag onder leiding van informateur Sybrand Buma verder over de formatie. De twee partijen hebben nog ruim een week om samen een document op te stellen dat kan dienen als basis voor de rest van de kabinetsformatie. Op 9 december moet het af zijn, wat volgens de partijen zeker gaat lukken.

7 uur geleden
Dijksma: landelijke politiek 'halfhartig' richting lokale bestuur

AMSTERDAM (ANP) - Sharon Dijksma verwijt de landelijke politiek "halfhartigheid" in de houding naar het lokale bestuur. De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) reageerde bij Buitenhof op de advertentie in De Limburger waarin lokale bestuurders protesteren tegen intimidatie.

11 uur geleden
Rijkaart houdt overal rekening mee bij acties VS rond Venezuela

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties "houdt overal rekening mee" bij de acties van de Verenigde Staten rond Venezuela. In WNL Op Zondag zei de BBB-bewindsman dat we "niet kunnen denken dat het lekker rustig is voor de eilanden". Hij bedoelt daarmee Aruba, Bonaire en Curaçao die niet ver van Venezuela liggen.

14 uur geleden
Overstap senator Griffioen naar D66 doet Van der Plas pijn

APELDOORN (ANP) - De overstap van Eerste Kamerlid Arie Griffioen van BBB naar D66 doet BBB-partijleider Caroline van der Plas pijn. Na afloop van een algemene ledenvergadering in Apeldoorn zei Van der Plas dat ze het moeilijk te begrijpen vindt dat Griffioen overstapt naar D66, een partij die volgens Van der Plas recht tegenover BBB staat.

1 dag geleden
BBB doet in 29 gemeenten mee aan gemeenteraadsverkiezingen

APELDOORN (ANP) - De BBB doet in 29 gemeenten mee aan de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar. De opvallendste gemeente waar de partij meedoet is Amsterdam. In Friesland doen met acht gemeenten de meeste mee.

1 dag geleden
SP doet met oud-FNV-voorzitter Tuur Elzinga mee in Bloemendaal

BLOEMENDAAL (ANP) - De SP doet met de nieuwe afdeling Bloemendaal-Heemstede mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Bloemendaal. Voormalig voorzitter van de vakbond FNV Tuur Elzinga is de lijsttrekker voor de partij.

1 dag geleden
Buma nuanceert 'afgevallen' optie GL-PvdA én VVD in formatie

DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma heeft via zijn woordvoerder uitspraken genuanceerd die hij eerder vrijdag deed over de kabinetsformatie. Hij zei toen dat de optie van een kabinet met zowel GroenLinks-PvdA als de VVD definitief is "afgevallen". Hij laat nu weten dat hij bedoelde dat de VVD een blokkade heeft opgeworpen voor samenwerking met GroenLinks-PvdA, en dat hij "tot op heden geen reden" heeft "om aan te nemen dat dat is veranderd".

2 dagen geleden