PVV, VVD en SGP willen af van alle dwangsommen asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid is voor het afschaffen van dwangsommen die de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) aan asielzoekers moet betalen als de dienst te lang doet over de asielaanvraag. Wat de PVV, VVD en SGP betreft, mag het wetsvoorstel die dit regelt worden uitgebreid met ook een verbod op dwangsommen die via een rechter kunnen worden afgedwongen, zo bleek tijdens een Kamerdebat.
De Raad van State heeft eerder bepaald dat dwangsommen die de rechter oplegt niet mogen worden afgeschaft, omdat dan internationale verdragen worden geschonden. De drie fracties willen dat er toch een manier wordt gevonden om dit te regelen. Het wetsvoorstel waarover de Kamer dinsdag debatteert, gaat over de zogeheten bestuurlijke dwangsommen.
De VVD vindt daarnaast dat asielzoekers die een dwangsom uitbetaald krijgen, dit geld moeten gebruiken om bij te dragen aan de kosten van opvang. Kamerlid Ruben Brekelmans wil van staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) weten of dit ook met terugwerkende kracht kan worden ingevoerd.
Tegenstand oppositie
NSC en CDA zijn eveneens voorstander van het afschaffen van de dwangsommen. NSC ziet liever wel dat er andere "stimuli" worden ingezet om de IND te manen tijdig asielaanvragen te behandelen, zei Kamerlid Tjebbe van Oostenbruggen. Het opleggen van dwangsommen helpt niet om sneller tot een beslissing te komen over asielaanvragen "dus moet je kijken naar andere oplossingen". Volgens het NSC-Kamerlid moet de asielketen efficiënter worden ingericht.
GroenLinks-PvdA, Volt en SP zijn felle tegenstanders van de wet, de ChristenUnie staat er kritisch tegenover. Kati Piri (GL-PvdA) vreest dat met het afschaffen van de dwangsom voor de IND de prikkel wordt weggenomen om de problemen in de asielketen op te lossen. "Met de nieuwe beoogde minister van Asiel heeft mijn fractie er nul vertrouwen in dat de IND in de nabije toekomst wel binnen de gestelde termijn asielverzoeken gaat afhandelen", zei Piri. PVV'er Marjolein Faber is de beoogde minister van Asiel en Migratie.
'Nepoplossingen'
De voorstanders van het wetsvoorstel zien overigens het meeste heil in het terugdringen van de asielinstroom. PVV-Kamerlid Marina Vondeling noemde het voorstel "symptoombestrijding" en ziet niets in "andere nepoplossingen" om meer geld te geven aan uitvoeringsorganisaties zoals de IND.
De IND heeft in de eerste vier maanden van dit jaar 9,9 miljoen euro aan dwangsommen uitbetaald. Vorig jaar moest de IND 11,3 miljoen euro aan dwangsommen betalen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
1 dag geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
3 dagen geleden