Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PVV vindt huurverhoging in sociale sector te hoog, wil matiging

PVV vindt huurverhoging in sociale sector te hoog, wil matiging

DEN HAAG (ANP) - De beoogde maximale huurverhoging dit jaar van 5,8 procent in de sociale huursector is te hoog, vindt de PVV. Mensen met een kleine portemonnee houden door de hoge inflatie al minder geld over voor bijvoorbeeld boodschappen. Tweede Kamerlid Barry Madlener van die partij opperde tijdens een debat die verhoging te matigen of eventueel te schrappen. De uitspraken leidden tot verbazing bij de SP en GroenLinks-PvdA, omdat de PVV in december een voorstel voor huurmatiging niet steunde.

Bovendien bleek later in het debat dat de PVV eigenlijk niet wil dat dit de overheid geld kost. En dat is wel het geval. Demissionair woonminister Hugo de Jonge hield hem voor dat het schrappen van de jaarlijkse huurverhoging de schatkist 750 miljoen euro kost, als het alleen om de wooncorporaties gaat. Dat komt omdat de rijksoverheid wettelijk verplicht is de wooncorporaties te compenseren. De bewindsman vindt dan ook dat je hier voorzichtig mee moet omgaan.

GroenLinks-PvdA en de SP pleiten al tijden voor een huurverlaging of minder verhoging. SP-fractieleider Jimmy Dijk vroeg zich af waarom de PVV zou wachten op een demissionaire minister terwijl de partij "nu zelf kan kiezen". De partij van Wilders zit aan de onderhandelingstafel met VVD, NSC en BBB en kan dit onderwerp volgens hem juist nu naar zich toehalen. "Doe dat", zei Dijk.

Betere kwaliteit

Habtamu de Hoop van GroenLinks-PvdA vond "het hele betoog een beetje gek. Ik hoor de PVV allemaal dingen zeggen die ik nog nooit van de PVV heb gehoord". Ook de wens voor een lagere huurverhoging laakte hij. Hij wees erop dat de partij van Geert Wilders in december nog tegen een motie had gestemd om huurverhogingen tegen te gaan en dat zijn wens voor minder huurverhoging kennelijk geen geld mag kosten.

In het eerste woondebat na de verkiezingen pleitte de PVV'er ervoor om meer aandacht te schenken aan de kwaliteit van nieuwe woningen in plaats van alleen te denken aan aantallen woningen en de prijs. Een betere kwaliteit van woningen zou volgens hem ook helpen bij de doorstroming van mensen die naar een kleiner huis willen maar dat niet kunnen vinden, omdat ze in een slechter huis terecht zouden komen en daarvoor wel veel geld betalen.

De jaarlijkse huurprijsverhoging in juli wordt tot en met 2025 bepaald aan de hand van de loonontwikkeling. Voorheen was de verhoging gekoppeld aan de inflatie, maar dat is losgelaten omdat die fors steeg. In de vrije sector wordt ook de gemiddelde cao-loonontwikkeling gevolgd. Verhuurders mogen daar 1 procent bij optellen.

Meer uit Politiek

Oppositie ziet nog geen reden om zorgbegroting te steunen

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.

14 uur geleden
OM begint geen onderzoek naar PVV'er Faber na aangifte wijkagent

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat geen strafrechtelijk onderzoek uitvoeren naar PVV-Kamerlid Marjolein Faber. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van website Paternotte. Een Amsterdamse wijkagent deed in september aangifte van smaad en laster tegen Faber om uitspraken die ze over de agent deed tijdens een debat.

14 uur geleden
Geïrriteerde Kamer wil concrete actie sneller toeslagenherstel

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil "zorgvuldig haast maken" met de hersteloperatie voor toeslagenouders, maar Kamerleden zien geen concrete actie bij partijloos staatssecretaris Sandra Palmen.

15 uur geleden
Kamer hekelt vertraging meldpunt buitenlandse intimidatie

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer hekelt de grote vertraging die een meldpunt voor buitenlandse intimidatie oploopt. Het kabinet meldde deze week dat het meldpunt er pas medio 2028 zal zijn omdat "de vereiste juridische grondslag" ontbreekt. Een meerderheid van de Kamer vindt dat veel te laat.

15 uur geleden
Kamer wil aanpassingen regels rond nieuwe scholen

DEN HAAG (ANP) - Een deel van de Tweede Kamer wil andere regels rond het stichten van nieuwe scholen. Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) kwam al met aanpassingen van de wet, maar verschillende fracties kwamen woensdag tijdens een onderwijsdebat met andere suggesties.

17 uur geleden
Sjoerdsma steekt dit jaar 15 miljoen euro in wederopbouw Syrië

DEN HAAG (ANP) - Nederland steunt de wederopbouw van Syrië dit jaar nog met 15 miljoen euro. Dat maakte minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag bekend tijdens de jaarvergadering van de Wereldbank in Bangkok.

18 uur geleden
Kabinet wil fokverbod voor dolfijnen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet werkt aan een fokverbod voor dolfijnen. Volgens staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn) kunnen dolfijnen in gevangenschap niet hun natuurlijke gedrag vertonen. Daarom wil hij het houden van dolfijnen uitfaseren. Erkens denkt dat het verbod over ongeveer twee jaar kan ingaan.

19 uur geleden