Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PVV tegen sturen militairen naar Oekraïne

PVV tegen sturen militairen naar Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - De PVV is tegen het sturen van Nederlandse militairen naar Oekraïne. Dat heeft Geert Wilders op X laten weten. Volgens hem doet Nederland al aan "veel missies" mee en moet ook het Nederlands grondgebied beschermd worden.

Wilders koerst met zijn standpunt af op een botsing met het kabinet. Premier Dick Schoof zei dit weekeinde nog tijdens een veiligheidsconferentie in München dat Nederland positief kijkt naar deelname aan een vredesmacht die Oekraïne na een akkoord met Rusland moet beschermen.

Volgens Schoof is deelname wel afhankelijk van twee voorwaarden. Het mandaat van de missie moet volkomen helder zijn en er moet Amerikaanse ruggensteun zijn. "Want als het stevig uit de hand loopt in een situatie, moet je wel op de Amerikanen kunnen rekenen ten opzichte van Rusland."

Overleg in Riyad

Sinds vorige week is de veiligheidsarchitectuur van Europa op losse schroeven komen te staan. De nieuwe Amerikaanse regering kondigde aan met Rusland over vrede in Oekraïne te gaan onderhandelen. Daarbij zouden Europa en Oekraïne niet betrokken worden, werd in eerste instantie gezegd.

Amerikaanse en Russische onderhandelaars zijn inmiddels in Saudi-Arabië aangekomen. Ook de president van Oekraïne gaat daarheen. Een deel van de EU-leiders komt maandag aan het eind van de middag voor spoedberaad in Parijs bijeen om de nieuwe situatie te bespreken. Europa wil niet dat zonder haar en Oekraïne wordt onderhandeld over een vredesakkoord.

Wilders wijst naar Oekraïense mannen

Wilders vindt ook dat Oekraïense mannen in het buitenland eerst maar eens hun land moeten gaan helpen. "Bovendien zijn er nog tienduizenden Oekraïense mannen in Nederland, laat hen maar teruggaan om hun eigen land te helpen, ook als militair", schrijft de PVV-leider op het sociale medium.

Wilders gaf eerder al aan bij het voorjaarsoverleg geen extra geld over te hebben voor Oekraïne. Hij heeft eisen die veel geld kosten. Hij wil dat de gasrekening voor huishoudens omlaag gaat, dat de huren worden verlaagd en dat de btw op boodschappen omlaag gaat. Dat geld moet worden gevonden bij ontwikkelingshulp, klimaat en een bankenbelasting.

17 miljard euro

Nederland is een van de koplopers als het gaat om steun aan Oekraïne. Er is al 17 miljard euro toegezegd, voornamelijk militaire steun. Een ruime Kamermeerderheid steunt dit beleid. De PVV was altijd tegen hulp aan Oekraïne, maar Wilders maakte een draai tijdens de formatie om het huidige kabinet mogelijk te maken.

Meer uit Politiek

Paul hield besluit loon arbeidsmigranten stil tot na verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Toenmalig minister Mariëlle Paul (VVD) van Sociale Zaken hield in oktober 2025 een besluit over het loon van arbeidsmigranten bewust stil tot na de Tweede Kamerverkiezingen. Het gaat om het besluit dat voor werkgevers de optie openhoudt om een deel van het minimumloon voor arbeidsmigranten in te houden voor huisvesting.

3 dagen geleden
Jetten wil voor stroomproductie meer samenwerken met België

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Premier Rob Jetten zei tijdens de opening van een hoogspanningsstation in Antwerpen dat Nederland en België meer moeten samenwerken voor stroomproductie. Het gaat volgens Jetten onder meer over waterstof, kern- en windenergie.

5 dagen geleden
Van den Brink stuurt eventuele asielzoekers vanuit Ceuta terug

DEN HAAG (ANP) - Mensen die afgelopen week vanuit Marokko naar de Spaanse exclave Ceuta zijn gegaan en van daaruit eventueel naar Nederland komen om asiel aan te vragen, worden teruggestuurd naar Spanje, schrijft asielminister Bart van den Brink in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de CDA-minister is er voor zover bekend niemand vanuit Ceuta doorgereisd naar Spanje of een ander land.

6 dagen geleden
Jetten moedigt jonge queers aan openlijk zichzelf te zijn

AMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten moedigt jonge lhbti'ers aan daar openlijk voor uit te komen. Zijn boodschap aan hen "gaat terug naar mijn eigen ervaring toen ik 15, 16 was en dacht: o mijn hemel, ga ik ooit openlijk mezelf durven zijn. Het ís spannend, maar het wordt eigenlijk alleen maar beter zodra je die stap hebt durven zetten. En dat geldt eigenlijk ook nog steeds anno 2026 in Nederland", zei hij tegen een ANP-verslaggever.

1 week geleden
Halsema: Pride is zowel feest als protest

AMSTERDAM (ANP) - Pride is zowel een feest als een protest. Dat zei burgemeester Femke Halsema zaterdagochtend tegen een ANP-verslaggever voorafgaand aan de Canal Parade.

1 week geleden
Kabinet: Spanje moet doen wat nodig is om grens te beschermen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt dat Spanje "moet doen wat nodig is" om de grens bij de exclave Ceuta, die volledig is omsloten door Marokko, te beschermen. Dat schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Binnen 24 uur drongen bijna 50.000 migranten Ceuta binnen, bijvoorbeeld zwemmend via de zee of door over hekken te klimmen.

1 week geleden
Jetten hekelt 'lelijk vandalisme' om azc in Engelen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten heeft de bekladdingen van onder meer huizen in de Brabantse plaats Engelen veroordeeld. "Wat een lelijk vandalisme", aldus de premier in een bericht op X. In Engelen werden eerder deze week woningen en auto's beklad met leuzen tegen de komst van een asielzoekerscentrum in het dorp, dat bij de gemeente Den Bosch hoort.

1 week geleden