PVV en VVD dringen aan op privatisering Nederlandse Loterij
DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen PVV en VVD nemen er geen genoegen mee dat het kabinet de Nederlandse Loterij in overheidshanden wil houden. Staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Financiën, NSC) liet vorige week weten dat privatisering nu niet haalbaar is, een besluit dat volgens deze partijen "veel vragen" oproept.
"De overheid hoort geen gokaanbieder te zijn", zei PVV-Kamerlid Henk de Vree donderdag in een debat. Dat vindt ook VVD'er Aukje de Vries, die het standpunt van de NSC-bewindsman "volstrekt onbegrijpelijk" vindt. "Ik weet niet waarom wij een loterij in handen hebben, en ik snap ook niet dat een weldenkend mens dat zou kunnen uitleggen."
Van Oostenbruggen wees onder meer op de toename van het aantal gokverslaafden sinds online gokken onder voorwaarden is toegestaan. Daarom schrikt het kabinet ervoor terug om een groter deel van het kansspelaanbod in commerciële handen te laten vallen. De Nederlandse Loterij is eigenaar van onder meer de Staatsloterij, Lotto en Toto.
Minder grenzen opzoeken
Een staatsdeelneming zal minder geneigd zijn de grenzen van het toelaatbare op te zoeken, herhaalde Van Oostenbruggen in het debat. De Vries heeft daar bedenkingen bij. Zij wees op de discussies die er zijn geweest rond de Toto, die bekende oud-voetballers inzette in reclames, totdat dit drie jaar geleden werd verboden. Ook de Nederlandse Loterij is niet altijd "het beste jongetje van de klas", aldus het VVD-Kamerlid.
De staatssecretaris wees daarnaast op strengere regels voor aanbieders van kansspelen waaraan wordt gewerkt. Hij zou het ongemakkelijk vinden als de overheid eerst een gokbedrijf verkoopt, en daarna met nieuwe wetgeving de winstgevendheid ondergraaft. Dat roept de vraag op of je als verkoper wel te goeder trouw bent, zei hij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet dat er nog "werk te doen is" bij het tegengaan van racisme en discriminatie in Nederland. Dat heeft hij gezegd in zijn openingsspeech op de vijfde wereldtop van UNESCO over racisme en discriminatie in Den Haag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, SGP en BBB hebben het minderheidskabinet in een gezamenlijke brief, die in handen is van het ANP, een aanbod gedaan tot samenwerking. Zij zijn bereid naast het belastingplan alle begrotingen te steunen, mits er ruimte komt voor "brede lastenverlichting". Hun eerdere eisen op het gebied van asiel, stikstof en medisch-ethische kwesties blijven staan.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie gaat een deel van de ruim 10.000 onbehandelde aangiften en meldingen uit 2024 opnieuw beoordelen. Justitieminister David van Weel (VVD) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het in eerste instantie gaat om de aangiften voor moord en doodslag, pogingen daartoe en ernstige zedenzaken.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder oppositiepartijen klinkt begrip voor de keuzes die het kabinet heeft gemaakt om geld vrij te maken voor onderhoud van infrastructuur. Een reeks projecten om wegen, spoor en vaarwegen uit te breiden, is daardoor voorlopig stopgezet. Veel partijen willen dat er meer geld voor infrastructuur komt, zodat nieuwe projecten weer een toekomst krijgen.
20 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De eerste kerkgebouwen zijn ingericht voor de tijdelijke opvang van statushouders. Met Actie Onderdak kunnen de erkende vluchtelingen daar wachten tot er een huis voor hen is in diezelfde gemeente. Hun plek in het asielzoekerscentrum kan dan vrijkomen voor asielzoekers.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-Kamerlid Bart Bikkers is teruggekomen op zijn opmerkingen waarin hij steun voor rekeningrijden niet uitsloot. "Betalen naar gebruik", de ambtelijke term voor rekeningrijden, kan volgens hem ook slaan op "het betalen naar gebruik dat we al doen aan de pomp" of op tolheffing.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland geeft Oekraïne nog eens een half miljard euro aan militaire steun om het de komende winter door te helpen. In het nieuwe 'winterpakket' zitten onder meer luchtverdedigingswapens en drones, zei premier Rob Jetten. Jetten kondigde het nieuwe steunpakket aan tijdens een persconferentie naast de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die op bezoek is in Den Haag.
21 uur geleden