Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PVV dubt over inzet Nederlandse wapens door Oekraïne in Rusland

PVV dubt over inzet Nederlandse wapens door Oekraïne in Rusland

DEN HAAG (ANP) - Nederland levert voor miljarden euro's aan wapens aan Oekraïne en die mogen wat het kabinet betreft ook tegen doelen in Rusland worden ingezet. Maar coalitiepartij PVV kan niet zeggen of die achter dat beleid staat, bleek tijdens een debat in de Tweede Kamer. Tot verbazing van de VVD.

PVV'er Raymond de Roon maakte in het debat een vergelijking tussen de strijd van Israël in Gaza en het gevecht van Oekraïne tegen Rusland. Als de regering in Kyiv zich met alle middelen tegen de Russische terreur mag verzetten, "dan zou je dat ook aan de rechtstaat Israël moeten toekennen, dat recht", verklaarde De Roon.

Daarop wilde de nieuwe buitenlandwoordvoerder van coalitiepartner VVD, Eric van der Burg, weten of de PVV dan ook de aanvallen van Oekraïne op strategische doelen in Rusland steunt. Daar kon de PVV'er zich wel in vinden, al is het "een andere vraag waar dat toe leidt. Ik houd daar nog wel mijn hart over vast", reageerde De Roon.

'Bijzonder'

Maar mag het Oekraïense leger dan ook Nederlandse wapens inzetten in Rusland, vroeg Van der Burg vervolgens. "In principe zou je daar ja op mogen zeggen", liet De Roon weten. Maar hij wilde niet zeggen of hij zo'n inzet ook zou steunen. De PVV'er wil eerst van het kabinet weten wat de gevolgen daarvan zijn. "Dan kan ik er beter wat over zeggen."

"Dat is bijzonder", vond Van der Burg. De PVV is "heel rechtlijnig" als het gaat om Israël en Gaza en als je die lijn consequent volgt, zou dat ook voor Oekraïne moeten gelden, vindt hij. De VVD heeft zich vanaf het begin van de Russische inval ruim twee jaar geleden vierkant achter Oekraïne gesteld.

Ingewikkeld dossier

Voor de PVV blijft Oekraïne een ingewikkeld dossier. De partij van Geert Wilders was altijd tegen elke vorm van hulp aan Oekraïne. Om het kabinet met VVD, NSC en BBB mogelijk te maken, maakte de partij eerder dit jaar een draai van 180 graden. Veel enthousiasme voor de steun legt de partij echter nog niet aan de dag.

Opvallend was ook de vraag van BBB'er Henk Vermeer "tot welke prijs en risico's willen we met onze steun aan Oekraïne gaan", ook met het oog op "mogelijke escalatie" nu westerse wapens worden ingezet in Rusland. Het leidde tot opgetrokken wenkbrauwen bij andere partijen, maar Vermeer benadrukte dat zijn partij Oekraïne blijft steunen.

Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) herhaalde "onverminderd" Oekraïne te steunen.

Meer uit Politiek

Paternotte: Jetten heeft als premier boven op asielwetten gezeten

DEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.

1 uur geleden
Wilders neemt geen verantwoordelijkheid voor verworpen asielwet

DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.

2 uur geleden
Brekelmans : D66 zocht redenen om tegen asielwetten te stemmen

DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."

3 uur geleden
Oud-PVV'er Markuszower beticht PVV van politiek theater

DEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".

3 uur geleden
PVV geeft, na eigen asieldraai, D66 schuld van sneuvelen asielwet

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.

3 uur geleden
Van den Brink: wegstemmen asielwetten 'gemiste kans'

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.

3 uur geleden
Senatoren D66 willen nieuw wetsvoorstel voor strenger asielbeleid

DEN HAAG (ANP) - De fracties van regeringspartijen D66 en CDA in de Eerste Kamer willen dat asielminister Bart van den Brink (CDA) eventuele nationale aanscherpingen van het Europese migratiepact in een nieuw wetsvoorstel opneemt. Dat hebben senatoren Boris Dittrich (D66) en Madeleine van Toorenburg (CDA) gezegd in stemverklaringen waarin zij uitlegden waarom hun fracties tegen de strenge asielwet van voormalig PVV-minister Marjolein Faber stemden.

3 uur geleden