PVV blokkeert op laatste moment stemming over grondwetsaanpassing
DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer stemt dit jaar niet meer over aanpassing van de grondwet om expliciet vast te leggen dat mensen niet gediscrimineerd mogen worden vanwege een handicap of hun seksuele gerichtheid. De PVV vroeg na een lange debatdag een hoofdelijke stemming aan en dat bleek bij afwezigheid van veel senatoren zo snel niet meer haalbaar. Andere fracties reageerden verbolgen.
Er wordt al ruim twaalf jaar gewerkt aan een uitbreiding van artikel 1 van de grondwet. De stemming in de Eerste Kamer is de laatste belangrijke horde die daarvoor genomen moet worden. Daarom hebben belangstellenden de hele dag het debat gevolgd, in de hoop bij een positieve uitkomst aanwezig te zijn. Afgaande op het debat, lijkt de grondwetsuitbreiding het te gaan halen.
Met zo'n aanpassing moet in meerderheid door de Tweede en Eerste Kamer ingestemd worden. Vervolgens moeten de beide Kamers zich hier nog eens over buigen nadat er verkiezingen zijn geweest. Dan moet bovendien een twee derde meerderheid instemmen. In de Tweede Kamer is die zogenoemde tweede lezing al geweest, in de senaat volgt die "zo vroeg mogelijk in januari, bij voorkeur bij de eerste vergadering", zei voorzitter Jan Anthonie Bruijn.
Vrijwel alle fracties uitten hun ongenoegen over de strategie van de PVV. Ruard Ganzevoort van GroenLinks sprak van een "politiek spelletje", Niko Koffeman van de Partij voor de Dieren vond het een "beschamende vertoning". Annabel Nanninga (Fractie-Nanninga) noemde het een "heel lelijke gang van zaken" en zelfs "onbeschoft". D66, PvdA, SP, VVD en FVD zeiden het jammer te vinden voor de mensen op de tribune.
Henk Otten vestigde de aandacht op de lege zetels en noemde de afwezigheid van een deel van de senatoren juist "heel erg treurig". PVV'er Alexander van Hattem, die zijn plan om de hoofdelijke stemming aan te vragen niet vooraf had aangekondigd, zei te menen dat het debat niet in een "halflege zaal" kon eindigen. "Als er een grondwetswijziging is, dan is dat iets heel fundamenteels."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Volkszanger René Karst is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn management via Instagram bekendgemaakt. Karst scoorde grote hits met nummers als Atje Voor De Sfeer en Liever Te Dik In De Kist.
1 uur geledenOEGSTGEEST (ANP) - Acteur en regisseur Paul van Gorcum is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn secretariaat aan het ANP laten weten. Van Gorcum, vooral bekend van zijn rol als Baron van Neemweggen in de televisieserie Bassie en Adriaan, overleed in Oegstgeest.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meerdere pleegkinderen zijn zo'n vier jaar geleden al weggehaald uit een gezinshuis in het noorden van het land, omdat ze er verkeerd werden behandeld. Het huis kwam deze week in het nieuws doordat twee kinderen van negen en tien jaar oud er jarenlang ernstig werden verwaarloosd en mishandeld.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam behandelt vrijdag een zitting over de vergismoord op GGZ-directeur Rob Zweekhorst (44) achter gesloten deuren. De rechtbank wilde zonder pers en publiek in de zaal een getuige horen. "Gelet op zijn veiligheid zullen we de deuren sluiten", zei de voorzitter.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel zitten voor het eerst sinds begin november minder dan 2000 asielzoekers. Omdat het aantal onder die afgesproken grens blijft, hoeft opvangorgaan COA geen nieuwe dwangsom van 50.000 euro te betalen. Het centrum zit wel nog behoorlijk vol.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het heeft voor de eerste keer dit winterseizoen matig gevroren. Vrijdagochtend daalde de temperatuur in het Groningse Eelde naar -5,4 graden. De eerste matige vorst is dit seizoen wat eerder dan normaal. Gemiddeld gebeurt dat volgens Weeronline rond 1 december.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Neuropsycholoog Erik Scherder van de Vrije Universiteit in Amsterdam gaat aangifte doen van deepfakevideo's waarin hij het gebruik van bepaalde medicijnen zou aanraden. Dat laat de hoogleraar donderdag weten aan het ANP. Scherder reageert op een uitzending van Pointer Checkt over dit onderwerp, die zondag op YouTube verschijnt.
14 uur geleden