Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PVV afwezig bij zo'n honderd debatten sinds installatie Kamer

PVV afwezig bij zo'n honderd debatten sinds installatie Kamer

DEN HAAG (ANP) - De PVV-fractie was tot half juni afwezig bij ongeveer honderd Tweede Kamerdebatten sinds de installatie van nieuwe Kamerleden in december. Dat is ruim een kwart van het totaal, blijkt uit een analyse van het ANP van data van de debatten.

Over het algemeen zijn kleinere fracties minder vaak aanwezig bij debatten. Zij moeten hun tijd immers over meer verschillende onderwerpen verdelen. GroenLinks-PvdA, na de PVV de grootste in de Tweede Kamer, was bijvoorbeeld het vaakst aanwezig, gevolgd door VVD en NSC. JA21 was met één zetel juist het vaakst afwezig.

Voor de PVV gaat dit patroon niet op: die partij is met 37 zetels veruit de grootste, maar doet mee aan net iets meer debatten dan D66 (9 zetels). De PVV is ongeveer vier keer zo vaak afwezig als GroenLinks-PvdA (25 zetels). Gemiddeld per zetel is de deelname aan debatten bij de PVV het laagst.

Van den Born

De cijfers gaan over zowel commissiedebatten als debatten in de plenaire zaal. Andere soorten bijeenkomsten zoals procedurevergaderingen en technische briefings zijn niet meegenomen.

PVV-Kamerlid Vincent van den Born was bij geen enkel debat aanwezig. Volgens de debatverslagen van de Tweede Kamer sprak hij alleen zeven woorden in een regeling van werkzaamheden: "Helemaal goed, voorzitter. Steun voor een debat."

Exact aantal niet bekend

Het exacte aantal debatten waarbij partijen aanwezig waren, is niet bekend. Als Kamerleden op het laatste moment toch wel of juist niet komen opdagen, wordt dat niet altijd bijgehouden, legt een medewerker van de Tweede Kamer uit.

Een woordvoerder van de PVV kan niet verklaren waarom de fractieleden van zijn partij relatief weinig bij debatten zijn. "Ik zie iedereen heel hard werken." Ook Van den Borns afwezigheid kan de woordvoerder niet uitleggen.

Volgens de PVV-woordvoerder vullen de Kamerleden hun werk ook op andere manieren in dan met debatten. "Je hebt natuurlijk ook werkbezoeken, en dat soort zaken. Het land in gaan. Afspraken maken, je netwerk opbouwen. We zijn pas een half jaar onderweg."

Meer uit Politiek

Klaver vindt dat PRO in EU moet kiezen voor sociaaldemocraten

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland moet zich in de Europese Unie aansluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie, vindt partijleider Jesse Klaver. Daarmee onderschrijft hij het advies dat een commissie vrijdag uitbracht. "Het doet recht aan zowel de inhoud als onze ambitie om zoveel mogelijk invloed te hebben in Europa", motiveert de linkse politicus op het sociale medium Bluesky.

1 dag geleden
Commissie PRO adviseert aansluiting bij sociaaldemocraten in EU

BRUSSEL (ANP) - Een adviescommissie van Progressief Nederland (PRO) heeft de nieuwe partij aangeraden om zich binnen de Europese Unie aan te sluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie. De Partij van de Arbeid behoorde al tot de sociaaldemocratische fractie in het Europees Parlement, maar GroenLinks zat bij de Groenen. Sinds de fusie is onduidelijk bij welke groep PRO gaat horen.

1 dag geleden
Jetten wil steun voor totale begroting, dus geen 'cherrypicking'

DEN HAAG (ANP) - Het is de bedoeling dat de totale miljoenennota brede steun krijgt in de Tweede Kamer, zei Rob Jetten vrijdag in zijn wekelijkse persconferentie. Hij wil dus geen "cherrypicking", waarbij partijen de ene begroting wel steunen en de andere niet. "Veel dingen hangen met elkaar samen, en dan kom je elkaar ook snel in de weg te zitten."

1 dag geleden
Van Weel wil landelijke lijn tegen trekkers op snelweg

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel wil dat er één landelijke lijn komt hoe lokaal gezag moet omgaan met trekkers op de snelweg. Dat zei hij voorafgaand aan de ministerraad. Nu mogen de burgemeester, politie en het Openbaar Ministerie lokaal bepalen of en hoe zij hiertegen optreden, maar Van Weel erkent dat dit niet altijd werkt als het gaat om boeren die met trekkers op de snelweg rijden.

1 dag geleden
Heinen denkt dat oppositiepartijen bij elkaar te brengen zijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën verwacht dat oppositiepartijen wel bij elkaar te brengen zijn om een brede deal voor het budget van 2027 te maken. Dat zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.

1 dag geleden
Ongeduldig PRO ziet kabinet niet bewegen in onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."

2 dagen geleden
Stoffer vindt dat kabinet laat met begrotingsgesprekken begint

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

3 dagen geleden