PvdD wil harde toezegging over verdeling asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - De Partij voor de Dieren (PvdD) heeft een "aantal problemen" met de spreidingswet. Pas als senator Peter Nicolaï op een aantal wezenlijke punten "harde toezeggingen" krijgt van demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken), zal zijn fractie met de wet instemmen, zei hij tijdens een schorsing van het debat tegen het ANP.
Doel van de beoogde spreidingswet is een eerlijke verdeling van asielzoekers over alle gemeenten.
Een van de problemen waarop de PvdD een toezegging van Van der Burg wil, is de zogeheten capaciteitsraming. Dat is de hoeveelheid opvangplekken die naar verwachting voor asielzoekers nodig zijn. De minister stelt dat aantal vast, zo staat nu in de wet. "Wettelijke criteria die bepalen hoe de minister moet afwegen, ontbreken", zei Nicolaï in het debat. Hij wil daar vooraf duidelijkheid over, mede om te voorkomen dat politieke wensen als rekensom gaan gelden, in plaats het aantal verwachte asielzoekers.
Die criteria kunnen wat de PvdD betreft in een beleidskader worden vastgelegd, als de wet is aangenomen. Die moeten vooraf nog wel aan Tweede en Eerste Kamer worden voorgelegd.
Vage wetstekst
De PvdD hikt ook aan tegen de "vage wetstekst" dat bij de verdeling van asielzoekers over gemeenten "zo veel mogelijk" rekening wordt gehouden met de sociaal-economische situatie van gemeenten. De fractie vindt dat als uitgangspunt moet worden genomen dat "de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen", bij de verdeling van de opvangplekken die door het Rijk aan gemeenten wordt opgelegd.
In de Tweede Kamer stemde de PvdD-fractie voor de wet. In de Eerste Kamer heeft de partij drie van de 75 zetels. De senaat is sterk verdeeld over het wetsvoorstel. Instemming met de wet hangt af van een paar zetels. Aan het begin van het debat werd uitgegaan van 36 voor- en 37 tegenstanders en waren alle ogen vooral gericht op twee eenmansfracties: 50Plus en OPNL.
Dwangwet
Als de PvdD tegenstemt, slaat de balans anders uit. Aan de andere kant is de kans aanwezig dat een aantal senatoren van VVD en BBB toch voor de wet gaat stemmen.
JA21-senator Annabel Nanninga zei dat de senaatsfractie tegen de "dwangwet" gaat stemmen. "De wet is een verkeerde oplossing voor het verkeerde probleem. De instroom is het probleem. Deze wet moet van tafel."
Het debat is tot maandagavond 20.00 uur geschorst. Dinsdag antwoordt Van der Burg op de vragen en wordt het debat afgerond.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
1 dag geleden