PvdD wil harde toezegging over verdeling asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - De Partij voor de Dieren (PvdD) heeft een "aantal problemen" met de spreidingswet. Pas als senator Peter Nicolaï op een aantal wezenlijke punten "harde toezeggingen" krijgt van demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken), zal zijn fractie met de wet instemmen, zei hij tijdens een schorsing van het debat tegen het ANP.
Doel van de beoogde spreidingswet is een eerlijke verdeling van asielzoekers over alle gemeenten.
Een van de problemen waarop de PvdD een toezegging van Van der Burg wil, is de zogeheten capaciteitsraming. Dat is de hoeveelheid opvangplekken die naar verwachting voor asielzoekers nodig zijn. De minister stelt dat aantal vast, zo staat nu in de wet. "Wettelijke criteria die bepalen hoe de minister moet afwegen, ontbreken", zei Nicolaï in het debat. Hij wil daar vooraf duidelijkheid over, mede om te voorkomen dat politieke wensen als rekensom gaan gelden, in plaats het aantal verwachte asielzoekers.
Die criteria kunnen wat de PvdD betreft in een beleidskader worden vastgelegd, als de wet is aangenomen. Die moeten vooraf nog wel aan Tweede en Eerste Kamer worden voorgelegd.
Vage wetstekst
De PvdD hikt ook aan tegen de "vage wetstekst" dat bij de verdeling van asielzoekers over gemeenten "zo veel mogelijk" rekening wordt gehouden met de sociaal-economische situatie van gemeenten. De fractie vindt dat als uitgangspunt moet worden genomen dat "de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen", bij de verdeling van de opvangplekken die door het Rijk aan gemeenten wordt opgelegd.
In de Tweede Kamer stemde de PvdD-fractie voor de wet. In de Eerste Kamer heeft de partij drie van de 75 zetels. De senaat is sterk verdeeld over het wetsvoorstel. Instemming met de wet hangt af van een paar zetels. Aan het begin van het debat werd uitgegaan van 36 voor- en 37 tegenstanders en waren alle ogen vooral gericht op twee eenmansfracties: 50Plus en OPNL.
Dwangwet
Als de PvdD tegenstemt, slaat de balans anders uit. Aan de andere kant is de kans aanwezig dat een aantal senatoren van VVD en BBB toch voor de wet gaat stemmen.
JA21-senator Annabel Nanninga zei dat de senaatsfractie tegen de "dwangwet" gaat stemmen. "De wet is een verkeerde oplossing voor het verkeerde probleem. De instroom is het probleem. Deze wet moet van tafel."
Het debat is tot maandagavond 20.00 uur geschorst. Dinsdag antwoordt Van der Burg op de vragen en wordt het debat afgerond.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
23 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
1 dag geleden