PVDD-leider Ouwehand: Rutte is onzichtbaar in stikstofcrisis
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte is "onzichtbaar" in de stikstofcrisis, vindt Partij voor de Dieren-leider Esther Ouwehand. Op een congres van haar partij zegt ze dat hij "de taak heeft om zijn rol te spelen in deze discussie".
Het kabinet presenteerde een paar weken geleden de eerste plannen voor de landbouwsector om de uitstoot van stikstof drastisch te verminderen. Afgelopen donderdag debatteerde de Tweede Kamer daarover. Aanwezig bij het debat waren stikstofminister Christianne van der Wal en minister Henk Staghouwer (Landbouw), maar niet premier Rutte.
Ouwehand vindt dat hij "het niet kan maken het over te laten aan Van der Wal alleen". Volgens de PVDD-leider is Rutte verantwoordelijk voor bezuinigingen op het natuurbudget en het doorvoeren van het Programma Aanpak Stikstof (PAS). De rechter zette een streep door het PAS, waardoor veel bouwprojecten geen vergunning meer kregen voor stikstofuitstoot.
De premier zou van Ouwehand aan zijn achterban moeten uitleggen dat zijn VVD verkeerde keuzes heeft gemaakt. "Ze hebben de wetenschap genegeerd en de natuur belachelijk gemaakt. Leg uit dat je fouten hebt gemaakt en bied excuses aan."
Over Van der Wal is de PVDD-leider wel te spreken. "Zij is de eerste minister die natuurherstel durft te verdedigen. Wat een verschil met onze minister-president." De plannen vindt ze nog niet ver genoeg gaan, maar zijn volgens haar wel "een mooi begin van het einde van de bio-industrie".
De PVDD wil een "radicale koerswijziging" realiseren, aldus Ouwehand. Dat kan ook door mee te besturen in onder meer gemeenteraden. Meebesturen is volgens haar geen doel op zichzelf: "prachtig als het lukt, anders zijn we aanjagers vanuit de oppositie. Aanjagen zullen we."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
1 dag geleden