Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PvdA/GL: samenwerking kan ook slagen zonder zetelwinst in senaat

PvdA/GL: samenwerking kan ook slagen zonder zetelwinst in senaat

AMSTERDAM (ANP) - De samenwerking van PvdA en GroenLinks in de Eerste Kamer kan ook slagen als die niet leidt tot meer stemmen bij de verkiezingen. Dat zeggen de lijsttrekkers van de twee partijen in de senaat in gesprek met het ANP. De komende vier jaar in de Eerste Kamer draaien volgens hen niet alleen om het blokkeren van rechts beleid, maar ook om het "stap voor stap" uitbreiden van de linkse samenwerking.

VVD-premier Mark Rutte heeft de komende Provinciale Statenverkiezingen gebombardeerd tot een strijd tussen links en rechts, en dan vooral: tussen de VVD en PvdA/GroenLinks. PvdA-lijsttrekker Mei Li Vos kan zich daar wel in vinden, zegt ze. "Uiteindelijk zit er zeker bij deze verkiezingen echt wel een verschil tussen links en rechts. De wereldbeelden. Wat voor economie wil je, wat voor samenleving wil je." Een keuze voor rechts betekent wat haar betreft "stilstand", en voor links "een groener en gelijker beleid".

Paul Rosenmöller van GroenLinks denkt dat de samenwerking van zijn partij met de PvdA helpt tegen versplintering, maar ook een "krachtenbundeling" is. "We vinden dat er een sterker antwoord moet komen op de rechtse dominantie gedurende een langere periode in de Nederlandse politiek en daarmee in Nederlandse samenleving."

"Verkiezingsuitslag basis om verder te groeien"

Om die reden kan de samenwerking ook een succes zijn als de partijen geen zetelwinst boeken. Doel is "dat gezamenlijke sociale en groene antwoord". De verkiezingsuitslag is "de basis om verder te groeien", zegt Rosenmöller. Vos voelt naar eigen zeggen een "bijzondere verantwoordelijkheid" omdat de gezamenlijke fractie ook de toon zal zetten voor verdere samenwerking tussen GroenLinks en de PvdA.

De hoop van de partijen is dat ze door in de senaat een gezamenlijke fractie te vormen met een groter aantal zetels vaker de doorslag kunnen geven - al is het nog de vraag of ze meer zetels krijgen dan ze nu al hebben. Tegelijk is het ook de bedoeling dat ze inhoudelijk meer kunnen doen doordat ze niet meer ieder een eigen specialist op een onderwerp hoeven zetten, benadrukken de leiders. Zo kunnen ze de mensen beter verdelen en de inhoudelijke kennis daarmee verdiepen.

Breekpunt

De commissies die de twee kandidatenlijsten van de partijen samenstelden, hebben vooraf al rekening gehouden met de lijst van de andere partij, zegt Rosenmöller. "Zij wisten eerder van elkaar hoe de lijst eruitzag in concept dan wij dat wisten. Er is ook gekeken naar expertise en hier en daar is iets veranderd."

GroenLinks en de PvdA kondigden eerder deze campagne een breekpunt aan: zowel de aangekondigde als nieuwe bezuinigingen op met name zorg, sociale zekerheid en wonen gaan de partijen niet steunen. Toch zijn de partijen niet van plan om het kabinet zoveel mogelijk te dwarsbomen. Op inhoud worden voorstellen gesteund, zegt Vos. "Maar dan moet je wel met goede wetten komen."

Meer uit Politiek

Eerdmans vindt dat Koolmees rechts 'buitenspel heeft gezet'

DEN HAAG (ANP) - D66-verkenner Wouter Koolmees heeft "rechtse partijen buitenspel gezet" in de formatie, door te adviseren dat D66 en het CDA eerst alleen met elkaar verder gaan praten. Dat vindt JA21-leider Joost Eerdmans. Hij vraagt zich hardop af of de rechtse kiezer zich serieus genomen voelt door deze keuze van Koolmees.

3 minuten geleden
Bontenbal wil agenda kabinetsformatie 'behapbaar' houden

DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal waakt ervoor de komende weken te veel onderwerpen op de agenda van de kabinetsformatie te zetten. Hij wil de lijst "behapbaar houden", zei hij tijdens een Kamerdebat over de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen van twee weken geleden.

43 minuten geleden
Yesilgöz kritisch op tussenstap met alleen D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Dilan Yesilgöz verbaast zich over de tussenstap waarin in eerste instantie alleen D66 en het CDA met elkaar onderhandelen over een coalitieakkoord. De VVD-leider vertelde tijdens het debat over de verkiezingsuitslag dat dit als oplossing wordt gezien wanneer "twee partijen moeten samenwerken maar inhoudelijk ver uit elkaar liggen", iets waar volgens de lijsttrekker momenteel "geen sprake van" is.

50 minuten geleden
Klaver: kiezer koos duidelijk voor mentaliteit van samenwerking

DEN HAAG (ANP) - De kiezer "heeft duidelijk gekozen voor een mentaliteit van samenwerking", denkt partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA). In het debat over de verkiezingsuitslag noemt hij het "een duidelijk signaal" dat middenpartijen als D66 en het CDA hebben gewonnen. "Het gaat om een mentaliteit: gericht op samenwerking en het niet uitvergroten van verschillen, zonder je eigen meningen en opvattingen tekort te doen."

53 minuten geleden
Demissionair kabinet werkt aan internationale AI-strategie

EINDHOVEN (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt zich zorgen over de rol van kunstmatige intelligentie (AI) voor de nationale en internationale veiligheid. Het kabinet werkt daarom aan een internationale AI-strategie om het AI-beleid "toekomstbestendig" te maken, vertelde demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel donderdag tijdens een conferentie over AI in Eindhoven. Concreet betekent dit dat het kabinet via de EU, de NAVO en de Verenigde Naties wil pleiten voor "effectieve wet- en regelgeving rondom AI".

1 uur geleden
Heinen voelt niets voor lenen op kapitaalmarkt voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) voelt niets voor de optie om als EU geld uit de kapitaalmarkt op te halen om Oekraïne financieel te steunen. Hij geeft de voorkeur aan het gebruik van de Russische bevroren tegoeden voor een lening aan Oekraïne of aan bilaterale leningen of giften via de nationale begrotingen aan Oekraïne. Dat zei hij voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Financiën in Brussel.

1 uur geleden
Sybrand Buma wordt informateur namens CDA

DEN HAAG (ANP) - Voormalig CDA-leider Sybrand Buma wordt informateur naast Hans Wijers, die D66 zal voordragen. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws en BNR. Buma is momenteel burgemeester van Leeuwarden. Hij zal de gesprekken met beide partijen gaan leiden de komende drie weken.

18 uur geleden