PvdA vertrouwt Rutte nog niet, GroenLinks houdt deur op een kier
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen in demissionair premier Mark Rutte is bij PvdA-leider Lilianne Ploumen nog niet hersteld, zegt ze woensdag tijdens het debat over de formatie. Eerder steunde de PvdA een motie van wantrouwen tegen hem, die het nipt niet haalde. Ook GroenLinks zette haar handtekening onder die motie, maar partijleider Jesse Klaver vindt "dat we de inhoudelijke gesprekken met elkaar moeten starten". Dat is volgens hem ook de taak die de Kamer heeft gekregen van informateur Herman Tjeenk Willink.
De PvdA en GroenLinks worden genoemd als partijen die zich mogelijk zouden aansluiten bij de VVD en D66 voor de formatie van een nieuw kabinet. Ploumen lijkt de deur hiervoor dicht te doen. "Ik ben vandaag niet van oordeel veranderd", verwijst Ploumen naar de motie van wantrouwen. Ze heeft "met belangstelling" geluisterd naar de ideeën over een nieuwe bestuurscultuur die Rutte maandag deelde in een uitzending van Nieuwsuur. Toen pleitte hij onder meer voor meer debat in de ministerraad en de Tweede Kamer en meer ruimte voor menselijkheid bij uitvoeringsinstanties zoals de Belastingdienst.
Zelf noemde hij die ideeën "radicaal", maar Ploumen is niet onder de indruk. De voorstellen van Rutte waren volgens haar "onder de maat".
Niet voldoende
Eerder noemde Klaver de plannen van Rutte ook al "niet voldoende voor wat Nederland nodig heeft". In het debat werd de GroenLinks-leider door andere partijen gevraagd of hij samenwerking met Rutte resoluut afwees. Dat bleek niet het geval, maar enthousiast is Klaver er ook nog niet over. "Of Mark Rutte ooit nog een ander mens wordt? Spoiler alert, ik denk het niet", zei hij. "Maar mensen kunnen wel veranderen en we kunnen wel proberen dingen anders te doen."
Hij benadrukte nogmaals dat partijen eerst moeten kijken of ze het over bepaalde punten al eens kunnen worden. "Kun je tot elkaar komen en kun je ervoor zorgen dat hoe het hier in Nederland gaat beter wordt en dat we het anders doen met elkaar?" wil Klaver weten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geleden