PvdA-leden voor gezamenlijke senaatsfractie met GroenLinks
NIEUWEGEIN (ANP) - De leden van de Partij van de Arbeid willen samen met GroenLinks een fractie vormen in de Eerste Kamer. Een voorstel hiervoor kreeg steun tijdens een stemming op het PvdA-congres. De leden willen zelfs nog verder gaan, en een gezamenlijke lijst opstellen. Bij de bekendmaking van de uitslag van de stemming brak in de zaal een luid applaus uit.
Ook de leden van GroenLinks willen samenwerken, bleek zaterdagmiddag. Zij konden zich uitspreken via een referendum en bleken eveneens in ruime meerderheid voor een gezamenlijke fractie in de senaat. Bij de PvdA stemde 77 procent van de leden voor een gezamenlijke fractie en 58 procent voor een gezamenlijke lijst.
"We gaan een linkse vuist maken in de Eerste Kamer tegen dit rechtse kabinet", zei PvdA-voorzitter Esther-Mirjam Sent. Ze beloofde zich in te zetten om de meest vergaande motie, over een gezamenlijke fractie, uit te voeren. De PvdA-top was daar eigenlijk om praktische redenen tegen.
Stevige samenwerking
"Het is een steun voor een stevige samenwerking tussen Partij van de Arbeid en GroenLinks omdat we zien dat het land dit nu nodig heeft", aldus politiek leider en fractievoorzitter in de Tweede Kamer Attje Kuiken. Zij was van tevoren een uitgesproken voorstander van de samenwerking omdat de partijen zo hun politieke doelen beter zouden kunnen bereiken. "Dit is een hele fundamentele, hele belangrijke stap om daarin het verschil te kunnen maken."
Ook Frans Timmermans, vice-president van de Europese commissie en PvdA-prominent, is blij met het nieuws. "Ik vind het fantastisch omdat de leden daarmee aangeven dat ze in de gaten hebben dat als je als links nog wat wil betekenen in het land, dat je machtsvorming moet organiseren. Dat je met anderen die min of meer op dezelfde lijn zitten moet proberen iets te doen zodat niet rechts voortdurend regeert in Nederland."
Eigen senatoren
Timmermans is een uitgesproken voorstander van de verdergaande samenwerking en heeft zijn invloed in de partij aangewend door daar samen met de Amsterdamse PvdA-leider Marjolein Moorman een opiniestuk over te schrijven in de Volkskrant. Toch denkt hij niet dat zijn bemoeienis de doorslag gegeven heeft. "Welnee joh. Dit is de PvdA, hè. Die mensen laten zich niks vertellen hoor."
In het voorstel van de PvdA en GroenLinks zouden de partijen hun eigen senatoren kiezen. Die zouden vervolgens samenwerken in een gezamenlijke fractie. Dat betekent dat ze samen vergaderen, hun standpunten bepalen tijdens de fractievergaderingen en ook samen hun fractievoorzitter kiezen. Of een gezamenlijke lijst haalbaar is, zoals de PvdA-leden graag zouden zien, is nog onduidelijk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken wil dat overheden kijken naar mogelijke discriminatie bij hun eigen werk. Hij roept hen op om zich te melden voor de zogeheten discriminatietoets, een middel voor overheidsorganisaties om risico's op discriminatie op te sporen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat jonge kinderen niet meer voor commerciële klussen mogen worden ingezet op sociale media. Minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie, VVD) wil dat kinderen van 15 jaar en jonger hier niet meer aan mogen meedoen, laat hij aan de Tweede Kamer weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook voor het stikstofbeleid wil het kabinet steun zoeken bij zowel linkse als rechtse partijen. Premier Rob Jetten zei tijdens een werkbezoek aan de Veluwe dat hij hoopt op steun van ongeveer honderd zetels in de Tweede Kamer. De minderheidscoalitie (66 zetels) heeft dan niet alleen PRO nodig (20 zetels) maar bijvoorbeeld ook JA21 (9 zetels).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pogingen om tot meer maatschappelijk perspectief te komen in de strijd tegen het coronavirus, werden telkens achterhaald door oplopende besmettingscijfers, die toch leidden tot acute maatregelen. Dat zei topambtenaar Mark Roscam Abbing, destijds verantwoordelijk voor de langetermijnstrategie tegen corona, tegen de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de besluitvorming in die tijd.
4 uur geledenBREUKELEN (ANP) - Theatermaakster en politica Agaath Witteman is vrijdag op 84-jarige leeftijd overleden. Ze stierf na een kort ziekbed aan de gevolgen van een hersentumor, in het bijzijn van haar familie. Theaterproducent Matthijs Bongertman heeft dat zaterdag namens de familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving door de Volkskrant.
2 dagen geledenHARDERWIJK (ANP) - De leden van de ChristenUnie hebben zich op een congres in Harderwijk geschaard achter de strengere asielkoers van de Tweede Kamerfractie. Maar de uitslag van de stemming kon niet verhullen dat een groot deel van de achterban worstelt met de koerswijziging. Een oproep van oud-partijkopstuk Leen van Dijke om "trouw aan de kernwaarden" van de partij te blijven, kreeg ook brede steun.
2 dagen geledenHARDERWIJK (ANP) - De ChristenUnie mist bij het kabinet-Jetten de beloofde terughoudendheid in medisch-ethische kwesties, met name rond een onlangs aangenomen wet over het gebruik van embryo's voor wetenschappelijk onderzoek. Dat heeft partijleider Mirjam Bikker gezegd op het congres van de christelijke partij in Harderwijk. "Stop met de liberale dramagenda", zei zij in een toespraak.
2 dagen geleden