PvdA en GroenLinks willen opkoopverbod voor koopwoningen
DEN HAAG (ANP) - Beleggers mogen als het aan de PvdA en GroenLinks ligt straks geen koopwoningen meer opkopen en gaan verhuren. De oppositiepartijen dienen deze week een initiatiefwet in die dat onmogelijk maakt tijdens een begrotingsdebat over wonen in de Tweede Kamer.
Vastgoedbeleggers hebben de afgelopen jaren op grote schaal woningen opgekocht, om die vaak tegen zeer hoge huurprijzen te verhuren. Een van de gevolgen daarvan is dat met name starters grote moeite hebben ertussen te komen op de koopmarkt, en daardoor juist aangewezen zijn op diezelfde dure huurwoningen. Ook drijven beleggers de prijzen op de toch al overspannen woningmarkt verder op.
Onder meer met een hogere overdrachtsbelasting voor beleggers heeft het kabinet geprobeerd dit probleem aan te pakken. Ook hebben sommige gemeenten een zelfbewoningsplicht ingesteld. Maar deze maatregelen hebben volgens de linkse partijen onvoldoende effect gehad. Nog altijd is Nederland "een walhalla voor pandjesbazen en huisjesmelkers", zegt PvdA-Kamerlid Henk Nijboer.
"Zorgen voor betaalbare woningen is een taak van de overheid", aldus GroenLinks-leider Jesse Klaver. Hij wil dat huizen "niet langer een beleggingsobject zijn maar weer een thuis voor gewone gezinnen". Een opkoopverbod moet daar wat hem betreft voor zorgen.
De partijen vinden wel dat mensen hun koopwoning maximaal een jaar moeten kunnen verhuren als zij voor werk of studie naar het buitenland gaan. Ook willen zij een uitzondering maken voor mensen die op proef samenwonen. Daarnaast moeten gemeenten ontheffing kunnen aanvragen als zij vinden dat het voor de leefbaarheid in een wijk nodig is dat er meer particuliere huurwoningen zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.
1 dag geleden