PvdA en GroenLinks besluiten over samenwerking senaatsfracties
DEN HAAG (ANP) - Leden van GroenLinks en de PvdA spreken zich uit over de vergaande samenwerking tussen hun partijen in de Eerste Kamer. De sociaaldemocraten mogen zich over die vraag uitspreken tijdens een congres, en de groenen maken bekend wat de uitkomst is van een referendum onder leden. Als een van de twee partijen het idee niet steunt, gaat de samenwerking niet door.
De besturen van beide partijen benadrukken dat de leden uiteindelijk mogen beslissen over de gezamenlijke fractie, maar zijn er zelf uitgesproken voorstanders van. Politiek leiders Attje Kuiken (PvdA) en Jesse Klaver (GroenLinks) en de huidige fractievoorzitters in de Eerste Kamer Paul Rosenmöller (GroenLinks) en Mei Li Vos (PvdA) hebben pleidooien gehouden voor verdergaande samenwerking. Hetzelfde geldt voor de partijvoorzitters.
"Het is een historische stap om als progressieve partijen elkaar op te zoeken en de balans in de politiek te doen omslaan", schreef PvdA-voorzitter Esther-Mirjam Sent aan haar partijgenoten. Daarna kan volgens haar altijd nog bekeken worden hoe de samenwerking bevalt, en of die misschien uitgebreid moet worden. Ze zegt er net als GroenLinks wel meteen bij dat van een fusie op dit moment nog geen sprake is.
GroenLinks-voorzitter Katinka Eikelenboom legde in een video voor de leden van haar partij uit dat de twee partijen nu al veel invloed kunnen uitoefenen vanuit de Eerste Kamer, omdat de regeringscoalitie daar geen meerderheid heeft en dus steun nodig heeft van andere partijen. De partijen zouden volgens haar "nog sterker een vuist kunnen maken" als ze gezamenlijk een strategie bepalen.
Toch klinkt vanuit beide partijen ook duidelijk een tegengeluid. Leden vrezen dat de politieke stromingen waaruit GroenLinks en PvdA zijn voortgekomen zullen verwateren. Ook wijzen ze erop dat de partijen qua standpunten misschien wel op elkaar lijken, maar niet precies hetzelfde zijn.
De bewering dat de partijen meer stemmen zullen trekken als ze nauw samenwerken, zoals voorstanders stellen, wordt eveneens betwijfeld. Uit een peiling van EenVandaag bleek deze week dat kiezers van de beide partijen de samenwerking in de Eerste Kamer zien zitten: PvdA'ers meer dan mensen die op GroenLinks hebben gestemd.
Als de leden instemmen met de samenwerking, houden beide partijen hun eigen lijsten en Kamerleden. Wel houden ze gezamenlijke vergaderingen, stemmen ze hun stemgedrag af en kiezen ze samen wie de fractie aanvoert. Al is het wel denkbaar dat de gezamenlijke fractie twee gezamenlijke leiders zal kiezen, zei PvdA-Eerste Kamerlid Vos in Nieuwsuur. Die keuze is uiteindelijk aan de senatoren zelf.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
20 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
1 dag geleden