Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PvdA en GroenLinks: ambitieuzere klimaatdoelen, ook voor armeren

PvdA en GroenLinks: ambitieuzere klimaatdoelen, ook voor armeren

DEN HAAG (ANP) - PvdA en GroenLinks vinden dat Nederland scherpere klimaatdoelen moet stellen. De uitstoot van CO2 moet in 2030 met 65 procent zijn teruggebracht in plaats van de 60 procent waar het kabinet op mikt. Ook moet in 2035 alle stroom CO2-neutraal geproduceerd zijn, zo staat in een gezamenlijk plan van de partijen. Verder moet er "veel meer prioriteit bij de laagste inkomens" komen te liggen, zegt GroenLinks-Tweede Kamerlid Suzanne Kröger, een van de opstellers van het plan.

GroenLinks en de Partij van de Arbeid hebben een klimaatplan gemaakt dat volgens de opstellers "felrood én knalgroen" is. Verduurzaming is nu nog te vaak een "speeltje van de rijken", zegt mede-indiener Joris Thijssen van de PvdA. "Het is echt nodig dat we allemaal van het gas af gaan. Dat is nu eenmaal waar de planetaire grenzen ons volgens de wetenschap toe dwingen."

"Het is belangrijk dat de overheid veel duidelijkheid schept, maar wel op een manier waarop iedereen kan meekomen", vult Kröger hem aan. De partijen willen bijvoorbeeld verplicht betere isolatie en zonnepanelen op huurhuizen, zonder dat de huren omhoog gaan. Er moeten meer tweedehands elektrische auto's komen door alleen nog elektrische leaseauto's toe te staan, het OV moet beter en goedkoper en er moet steun komen om meer groene banen in het leven te roepen.

Kosten

Volgens Thijssen zou het plan leiden tot "meer enthousiasme rond een transitie die toch echt een transitie is naar een mooier leven, wat ons betreft". Bijvoorbeeld omdat mensen met een elektrische auto geen 2,50 voor een liter benzine meer hoeven te betalen. De kosten van die transitie moeten wat hem betreft voor rekening komen van rijken en grote vervuilers zoals de industrie, scheepvaart en luchtvaart.

Het plan zou ook gevolgen hebben voor boeren. Zo stellen de partijen voor om het land van boeren uit de intensieve veehouderij tegen een vergoeding over te nemen, en vervolgens met korting aan ze terug te verpachten als ze milieu- en natuurvriendelijker worden. Thijssen hoopt ze met gunstige regelingen te kunnen overtuigen, maar denkt dat op enig moment ook dwang nodig zal zijn. "Ik denk niet dat ze allemaal in beweging komen, nee."

Tegenbegroting

Voor een doorberekening van hun plannen verwijzen de partijen naar de tegenbegroting die ze eerder dit jaar indienden. Die is breder dan de klimaatplannen alleen, en omvat ook zwaardere belastingen op vermogen en winst. Er staat ook in dat er 2,1 miljard euro minder naar Defensie gaat dan het kabinet van plan is.

Het plan komt een paar dagen voordat de leden van beide partijen mogen stemmen over een gezamenlijke GroenLinks- en PvdA-fractie in de Eerste Kamer. Die timing "is wel leuk, maar dat was niet de aanleiding", aldus Thijssen.

Meer uit Binnenland

Waarschuwing voor dichte mist in noorden en noordoosten

DE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.

4 uur geleden
Steeds meer energiezuinige huizen in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).

4 uur geleden
Dance-event in Rotterdam tijdelijk ontruimd na incident

ROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.

10 uur geleden
Politie: storing raakte ook niet-spoednummer 0900-8844

DEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.

21 uur geleden
Landelijke storing in meldkamersysteem hulpdiensten

ROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.

21 uur geleden
Fotomuseum opent op nieuwe locatie in verbouwd Rotterdams pakhuis

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.

23 uur geleden
CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt minister van Langdurige Zorg

DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.

1 dag geleden