Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PvdA en GL vinden zorg, wonen en sociale zekerheid een breekpunt

PvdA en GL vinden zorg, wonen en sociale zekerheid een breekpunt

MIDDELBURG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan niet meewerken aan de voorgenomen bezuinigingen van het kabinet op de jeugdzorg, verpleeghuiszorg, jonggehandicaptenkorting en de bijstand. Dat beloven partijleiders Attje Kuiken (PvdA) en Jesse Klaver (GroenLinks) op een verkiezingsbijeenkomst. Ze zeggen ook eventuele nieuwe bezuinigingen uit de koker van de VVD tegen te willen houden.

"Als je bezuinigt op zorg, wonen en sociale zekerheid, dan brokkelt het cement van de samenleving af en dreigt het ineen te storten", zegt Klaver in een persverklaring. Hij en Kuiken reageren daarin op uitspraken van de lijsttrekker van de VVD in de Eerste Kamer, oud-minister Edith Schippers. "De VVD dreigt al maanden met bezuinigingen, maar wil niet zeggen waarop. Het is tijd dat ze openheid geven en kleur bekennen. Daar daag ik de VVD graag toe uit", zegt Kuiken daarover.

De partijen wijzen op het verkiezingsprogramma van de VVD en stellen vast dat 6,8 miljard euro bezuinigd zou kunnen worden op onder meer sociale zekerheid, toeslagen, onderwijs en duurzame energie. De voorgenomen bezuinigingen van het kabinet op jeugdzorg, verpleeghuiszorg, jonggehandicaptenkorting en de bijstand zijn voor de partijen een "breekpunt". Zo nodig zeggen de partijen de wetten of begrotingen waarin dat wordt geregeld te blokkeren.

Landelijke gevolgen

De verkiezingen van 15 maart zijn eigenlijk voor de Provinciale Staten, maar omdat die de leden van de Eerste Kamer kiezen, hebben die ook direct landelijke gevolgen. De coalitie die het zittende kabinet steunt, heeft al geen meerderheid in de senaat. Het ziet ernaar uit dat de vier coalitiepartijen (VVD, D66, CDA en ChristenUnie) straks nog minder zetels zullen krijgen.

GroenLinks en PvdA doen ieder met een eigen lijst mee aan de Eerste Kamerverkiezingen, om vervolgens in de senaat de fracties samen te voegen. Volgens de peilingen zou het daarmee mogelijk de grootste fractie kunnen worden. De VVD heeft deze campagne vaak uitgehaald naar de "linkse wolk", zoals VVD-leider Mark Rutte de twee partijen noemde, om dat te voorkomen.

De gezamenlijke campagnebijeenkomst in Middelburg is de eerste van vier zogenoemde townhalls die PvdA en GroenLinks organiseren. Daarmee trappen ze af in de enige provincie waar de twee partijen daadwerkelijk een gezamenlijke lijst gevormd hebben: Zeeland.

Meer uit Politiek

Jetten weet nog niet hoe het nieuwe AOW-plan eruit gaat zien

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.

4 uur geleden
PvdD en DENK verwijten D66 niet op te komen voor Palestijnen

DEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.

5 uur geleden
DENK teleurgesteld over gebrek antidiscriminatiebeleid kabinet

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"

6 uur geleden
Bontenbal verwacht dat vakbonden over AOW-leeftijd komen praten

DEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.

7 uur geleden
Coalitie reageert afwachtend op plannen uit de oppositie

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.

8 uur geleden
Oppositie verwijt VVD dat middenklasse opdraait voor kosten

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, DENK en Volt verwijten VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans dat de middenklasse gaat betalen voor de defensieplannen van het nieuwe kabinet. Jesse Klaver (GL-PvdA) vraagt Brekelmans waarom bedrijven en mensen met hogere inkomens niet meer bijdragen.

9 uur geleden
Ook JA21, CU en BBB kritisch over kabinetsdraai over box 3

DEN HAAG (ANP) - Ook oppositiepartijen JA21, ChristenUnie en BBB zijn verbolgen dat het kabinet alsnog het wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) wil aanpassen. De fractievoorzitters van die partijen deden hun beklag bij VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans die de keuze van het kabinet verdedigde. Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) kondigde in de marge van het debat aan dat hij na kritiek van vooral beleggers de wet wil wijzigen.

10 uur geleden