PvdA en Coalitie-Y: regel meer leerbanen en stages voor jongeren
DEN HAAG (ANP) - De PvdA en de jongerenbeweging Coalitie-Y willen gerichtere acties om jongeren aan het werk te krijgen. Met een investering van 50 miljoen euro kunnen volgens hun zeker 12.000 jongeren aan de slag in stages en leerbanen, waarbij ze leren en werken tegelijk. Er is nu al een tekort van 19.000 aan dit soort plekken. Ook zouden gemeenten alle jongeren die thuis in de bijstand zitten een leerwerkaanbod moeten doen.
Het kabinet heeft de komende twee jaar 350 miljoen euro beschikbaar gesteld om de jeugdwerkloosheid tegen te gaan. Met het offensief willen de PvdA en Coalitie-Y handen en voeten geven aan de invulling voor een deel van dat geld. Ze wijzen erop dat jongeren extra hard geraakt worden door de coronacrisis, waardoor ze mogelijk langere tijd aan de kant komen te staan.
De PvdA en de jongerenclub willen ook via een programma mbo-leerlingen stimuleren een jaar langer op school te blijven om hun kans op werk te vergroten. Voor hetzelfde doel zou ook het collegegeld voor hbo en universiteit omlaag moeten, om ze aan te moedigen verder te studeren. Daarnaast moeten overheden zelf jongeren in dienst nemen door extra (leer-)plekken en startersfuncties te creëeren.
Ook de bijstandsuitkering moet omhoog, van 253 euro per maand nu voor jongeren tussen de 18 en 21 jaar, naar 1025 zoals die voor volwassenen geldt. Dat moet schulden onder jongeren tegengaan, stellen ze.
Donderdag praat de Tweede Kamer over de aanpak van de jeugdwerkloosheid.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat 328 miljoen euro extra naar de begroting van ontwikkelingshulp. Daarover heeft D66-minister Sjoerd Sjoerdsma een akkoord bereikt met GroenLinks-PvdA. Daardoor zal er naar verwachting voldoende steun zijn om de begroting door de Eerste Kamer te loodsen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet-Jetten de trend van gesneuvelde politieke beloften doorbreekt. Zowel oppositie als coalitie is het eens met de kritiek die de Algemene Rekenkamer heeft op de overheidsresultaten in 2025, waarin veel gestelde doelen niet werden gehaald. "De overheid moet gaan presteren. De belangrijkste vraag is wat mij betreft niet wat de overheid uitgeeft, maar wat het oplevert", zei D66'er Henk-Jan Oosterhuis.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer was begin 2020 niet voorbereid op een pandemie. Dat zei toenmalig Kamervoorzitter Khadija Arib woensdag tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft geen bezwaar tegen de naamsverandering van GroenLinks-PvdA naar Progressief Nederland, kortweg PRO, bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer en het Europees Parlement. Lokale partijen met 'pro' in de naam vreesden voor naamsverwarring. Ze waren het er daarom niet mee eens dat de Kiesraad akkoord was gegaan met de naamsverandering.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 80 procent van de Nederlanders heeft afkeer van een bepaalde politieke partij, blijkt uit het Nationaal Kiezersonderzoek over de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen. Die afkeer is er veelal tussen de politieke flanken onderling, bijvoorbeeld van GroenLinks-PvdA-stemmers tegen de PVV of van BBB-kiezers tegen GroenLinks-PvdA.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het minderheidskabinet niet langer politieke akkoorden sluit met partijen die geweld tegen vluchtelingen goedpraten of aanmoedigen, of die omvolkingstheorieën bezigen. Ook de regeringspartijen D66, VVD en CDA stemden voor.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Esmah Lahlah verlaat de Tweede Kamer en wordt wethouder in Amsterdam. Dat heeft het Kamerlid van Progressief Nederland (PRO, voorheen GroenLinks-PvdA) bekendgemaakt op Instagram. "Ik kies voor Amsterdam. Ik kies voor lokaal bestuur."
1 dag geleden