Publiek verkiest de wc-motmug tot insect van het jaar
LEIDEN (ANP) - De wc-motmug is verkozen tot insect van het jaar 2023, zo maakte Aglaia Bouma, insectendeskundige en een van de initiatiefnemers van de verkiezing, zaterdag bekend in natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden.
Het beestje, vertegenwoordigd door schrijver Hanna Bervoets, won bij de tweede editie van de verkiezing met 34 procent van de stemmen van de in totaal vijf genomineerde inheemse insecten, die elk werden vertegenwoordigd door een bekende Nederlander.
De vijf insecten zijn weinig bekend bij het grote publiek, maar met de verkiezing wil de organisatie juist deze diersoorten onder de aandacht brengen. Naast de winnaar dongen mee het goudoogje, vertegenwoordigd door cabaretier Youp van 't Hek, de beverkever (hoogleraar Felienne Hermans), de boskakkerlak (meteoroloog Reinier van den Berg) en de gewone tweevleugel (presentator Chazia Mourali).
Waterschorpioen
De wc-motmug is de opvolger van de waterschorpioen, een wants die het in 2022 tot het eerste insect van het jaar schopte. De verkiezing is georganiseerd door Taxon Foundation, samen met EIS Kenniscentrum Insecten, de Nederlandse Entomologische Vereniging en Naturalis Biodiversity Center.
Van alle diersoorten behoort ongeveer driekwart tot de insecten. Nederland telt zo'n 20.000 soorten.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - NS blijft ook maandag nog met een aangepaste dienstregeling en minder treinen rijden als gevolg van het winterweer, met name in het oosten van het land. "Sommige reizigers moeten vaker overstappen en zijn langer onderweg. Ook kunnen treinen drukker zijn dan reizigers gewend zijn", meldt NS.
12 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft de bewoner aangehouden van de woning in Rotterdam-Zuid waar eerder op zondagochtend de vermiste Wendy (10) is gevonden. De man is aangehouden op verdenking van het onttrekken aan het bevoegd gezag. "Een volwassene mag niet zonder toestemming van de ouders een kind in huis nemen. We gaan er vooralsnog van uit dat er geen aanwijzingen zijn voor andere misdrijven", meldt de politie.
1 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - De zoektocht naar een vermiste 8-jarige jongen uit Steenwijk gaat zondag in volle gang door. Vanwege de vrieskou maakt de politie zich ernstig zorgen. Het Landelijk Team Onderwaterzoekingen is ondertussen ook ingeschakeld, laat de politie weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Natuurijsbanen in Nederland kiezen voor hun leden nu er waarschijnlijk één dag geschaatst kan worden. Maandag gaat het dooien, waardoor een marathon voor wedstrijdrijders organiseren voor veel ijsclubs geen prioriteit heeft. Dat laten verschillende verenigingen en de KNSB weten.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI verwacht komende nacht gladheid door ijzel, met uitzondering van het zuidwesten van het land. Het KNMI geeft daarom code oranje af, die begint in Noord-Holland vanaf 23.00 uur.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 10-jarige Wendy uit Rotterdam is weer terecht, meldt de politie. De politie gaf in de nacht van zaterdag op zondag een Amber Alert uit voor de vermissing van het meisje.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook dit jaar zijn enkele gemeenten gestopt met het heffen van hondenbelasting. In 2026 betalen hondeneigenaren in 101 gemeenten een tarief, vorig jaar waren dat er nog 111. In negentien gemeenten kost een hond eigenaren meer dan 100 euro. Dat blijkt uit een telling van ANP.
7 uur geleden