
Psycholoog over middel X: ik denk dat ik juist heb gehandeld
DEN BOSCH (ANP) - Psycholoog Wim van Dijk (80) blijft erbij dat hij "juist gehandeld" heeft door aan een groot aantal mensen een zelfdodingsmiddel te leveren. "Risico's zijn er bij elk handelen. Dat is niet te vermijden. Het gaat erom dat je met de grootst mogelijke waarschijnlijkheid op de juiste manier handelt", verklaarde hij voor de rechtbank in Den Bosch. Hij legde daar uit dat hij het middel alleen na persoonlijke gesprekken verstrekte aan mensen die dat wilden en bij wie hij dit moreel kon verantwoorden.
Uit het politie-onderzoek werd duidelijk dat Van Dijk veel contact had met Alex S., die vorig jaar tot een celstraf werd veroordeeld voor zijn handel in 'middel X'. Betalingen die Van Dijk aan S. deed, zouden volgens het onderzoeksteam goed zijn voor 213 'setjes" waar zowel het zelfdodingsmiddel als het antibraakmedicijn domperidon in zat. "Ik heb het niet bijgehouden", zei de verdachte daarover, maar het zou volgens hem wel kunnen kloppen.
Opmerkelijk aan de zaak is, dat nog steeds onduidelijk is aan wie Van Dijk de middelen heeft verstrekt. "Ik vond het niet nodig om daar een boekhouding van bij te houden", zei hij. "De privacy van deze mensen acht ik hoog." De psycholoog wilde niet dat mensen aan wie hij het middel gaf in de "schijnwerpers van politie en justitie" zouden komen. Tegen mensen aan wie hij het middel had gegeven, zei hij: "Als ik je later tegenkom, herken ik je niet en weet ik je verhaal niet meer."
Geneesmiddelenwet
Het Openbaar Ministerie (OM) vervolgt Van Dijk nu uitsluitend voor het bezitten of verstrekken van het antibraakmiddel. Daarmee heeft hij volgens het OM de geneesmiddelenwet overtreden.
Voordat de zitting begon, trokken tegen de honderd sympathisanten van de psycholoog van het station naar het gerechtsgebouw. Ze hadden protestborden bij zich en riepen leuzen als "baas over eigen sterven". Van Dijk zelf liep met ze mee.
Geen goed gevoel
De psycholoog uit Den Bosch vertelde verder dat hij "psychodiagnostisch getinte gesprekken" voerde voordat hij middelen aan mensen leverde. In twee gevallen weigerde Van Dijk naar eigen zeggen te leveren. "Ik had daar geen goed gevoel bij. Een van hen zei dingen waarbij ik dacht: kan ik er wel zeker van zijn dat je het voor jezelf gaat gebruiken?"
De psycholoog vertelde emotioneel over het overlijden van zijn vrouw. Zij was ernstig dement en kon geen euthanasie krijgen, zoals ze eerder had gewenst. Van Dijk ervoer dat als "buitengewoon onrechtvaardig".
Meer uit Gezond
MECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.
4 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.
5 dagen geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.
1 week geleden