Psycholoog kan agressie Mallorcaverdachte Sanil B. niet verklaren
LELYSTAD (ANP) - De psycholoog die Sanil B. (20) heeft onderzocht kan zijn agressie die hij in juli vorig jaar liet zien tijdens een jongerenvakantie op Mallorca niet verklaren. Er is geen stoornis bij hem vastgesteld, zei ze maandag op de vijfde zittingsdag in de Mallorcazaak.
De reclassering adviseert de rechtbank het volwassenenstrafrecht toe te passen, maar heeft geen bezwaar tegen het toepassen van het jeugdstrafrecht. De psycholoog heeft echter "een lichte voorkeur" voor het toepassen van het jeugdstrafrecht. B. woont nog thuis en is nog in ontwikkeling en pedagogisch beïnvloedbaar, redeneert de deskundige in haar advies aan de rechtbank.
B. heeft van de negen verdachten het langst in voorarrest gezeten. Na negen maanden voorarrest kwam hij in april op vrije voeten in afwachting van het strafproces. B. was 19 jaar oud toen hij vorig jaar juli op Mallorca bij minstens drie vechtpartijen betrokken raakte. Hij ontkent dat hij die avond daarnaast betrokken was bij de dodelijke mishandeling van Carlo Heuvelman (27) uit Waddinxveen.
'Sanil heeft het op een rijtje"
"Het is een dubbeltje op zijn kant", zegt zijn psycholoog over haar advies om eerder het jeugd- dan het volwassenenstrafrecht toe te passen. "Sanil heeft het op een rijtje en is behoorlijk intelligent. Als je de lijstjes afvinkt, dan ga je richting volwassenenstrafrecht. Maar ik zie ook iemand die nog in zijn ontwikkeling is en pedagogische structuur heeft om dat verder te stimuleren."
De rechtbankvoorzitter noemde B. tijden het bespreken van diens persoonlijke omstandigheden "welopgevoed, beheerst, intelligent, welbespraakt en in control". De rechtbank kan dat beeld maar moeilijk rijmen met de agressie die B. liet zien op de beelden die vorige week tijdens het Mallorcaproces zijn getoond. Daarop is te zien dat B. schoppende bewegingen maakt naar twee slachtoffers als ze al op de grond liggen.
Hein B.
"Ik kan niet verklaren waarom ik me zo ernstig heb misdragen", zei B. op vragen van de rechtbank. "Ik weet hoe de gevechten zijn ontstaan, daarna is het intuïtie geweest." Hij vertelde te zijn bespuugd en uitgescholden. "Misschien verklaart dat mijn gedrag, mijn domme reactie. Maar is ook geen geldige reden. Dit rijmt niet met mijn karakter, dit is een misstap."
Dezelfde psycholoog onderzocht medeverdachte Hein B. (19). Bij de nog thuiswonende hbo-student is evenmin een psychologische stoornis gevonden. Zijn voorarrest werd in januari geschorst. "Ik herken mezelf niet die avond", zei hij over het uitgaansgeweld. Om dezelfde redenen als bij Sanil heeft de psycholoog ook bij Hein een lichte voorkeur voor het toepassen van het minderjarigenstrafrecht.
Meer uit Binnenland
ROSMALEN (ANP) - Het Armoedefonds en de VNG roepen de Staat op om mensen die in armoede leven van een noodpakket te voorzien. De overheid adviseert mensen om onder meer een noodradio en contant geld in huis te halen, maar een groot deel van de mensen met geldzorgen kan dat niet betalen, meldt het fonds op basis van eerder eigen onderzoek.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dit jaar moeten er 14.500 nieuwe beroepsmilitairen en reservisten bijkomen. Het UWV heeft de behoefte aan nieuwe mensen samen met Defensie in kaart gebracht. Bij 8 van de 10 vacatures gaat het dan niet om een gevechtsfunctie, maar om een ondersteunende baan in een specifiek vakgebied. Gezien de ontwikkelingen in de wereld wil Defensie de krijgsmacht uitbreiden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het winterweer zorgt voor een drukkere ochtendspits dan gewoonlijk op donderdag. ANWB ziet rond 08.30 uur een "iets drukkere donderdagochtendspits dan normaal", met 800 kilometer file. Vooral in Noord-Holland is het drukker, maar het verkeer past zich aan, zegt een woordvoerster. Er hebben zich volgens de verkeersdienst geen noemenswaardige incidenten door de gladheid voorgedaan.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het hele land behalve Zeeland heeft het KNMI donderdagochtend code geel uitgeroepen. Op veel plaatsen sneeuwt het, of heeft het gesneeuwd, waardoor het glad is. De meeste gladheid verdwijnt in de loop van de dag weer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na D66 en de VVD heeft ook bij het CDA de Tweede Kamerfractie ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijleiders eerder deze week sloten. Dat heeft partijleider Henri Bontenbal na een uren durend fractieoverleg bekendgemaakt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie is volgens partijleider Dilan Yeşilgöz "erg positief" over het akkoord dat ze heeft uitonderhandeld met D66 en CDA. Kort na middernacht meldde Yeşilgöz op X dat haar fractie akkoord is gegaan, en even later kwam ze het overleg toelichten op de gang van de partij in de Tweede Kamer.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fracties van D66 en de VVD hebben ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijen sluiten met het CDA. Rob Jetten (D66) laat tegen verzamelde pers weten dat er nog "een paar kleine puntjes" zijn, maar de fractie verder kan instemmen. Dilan Yeşilgöz (VVD) toont op X een foto van haar telefoon, met daarop de tekst "fractie is akkoord".
9 uur geleden