Psychisch geweld wordt strafbaar, kondigt staatssecretaris aan
DEN HAAG (ANP) - Psychisch geweld wordt strafbaar. Het kabinet gaat daarvoor de wet wijzigen, kondigt staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie en Veiligheid) aan.
Psychisch geweld zoals intimideren, treiteren en vernederen is nu op zichzelf nog niet strafbaar. Plegers van deze vorm van mishandeling, soms ook wel emotionele of geestelijke mishandeling genoemd, kunnen daarvoor wel worden vervolgd als ze bijvoorbeeld ook lichamelijk of seksueel geweld gebruiken. Ook omdat psychisch geweld vaak uitmondt in verder wangedrag of zelfs in moord, is het volgens deskundigen belangrijk daartegen beter op te treden.
Met name over het grote aantal gevallen van vrouwenmoord of femicide zijn grote zorgen. Daar gaat partnergeweld zoals "dwingende controle" en "intieme terreur" volgens Coenradie vaak aan vooraf.
Proef
De Tweede Kamer dringt al lang aan op het strafbaar stellen van psychisch geweld. Nederland kan een voorbeeld nemen aan veel andere landen, hielden ongeduldige coalitie- en oppositiepartijen ook de nieuwe staatssecretaris Coenradie woensdag voor. Zij aarzelde aanvankelijk of ze niet beter lopend onderzoek kon afwachten, maar beloofde de Kamer toch om hoe dan ook met een wetsvoorstel te komen.
Maar het duurt wel even voor de wet is gewijzigd, waarschuwde Coenradie. Ze start daarom ook een proef om de bewijsvoering voor psychisch geweld te verbeteren. Betrokken instanties zoals kinderbeschermingsorganisatie Veilig Thuis, politie en justitie moeten met de pilot beter gaan samenwerken om zo'n tenlastelegging hard te kunnen maken in de rechtszaal.
Afzonderlijk meldpunt
De proef, in drie politieregio's, moet in januari van start gaan, meldt Coenradie. Ze verwacht in de zomer de eerste resultaten.
Coenradie is ook bereid te kijken of het zou kunnen helpen om een afzonderlijk meldpunt te starten waar mensen terechtkunnen met vermoedens over psychisch geweld. VVD en D66 stelden zo'n nieuw loket voor en krijgen in de Kamer veel bijval.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD voelt er nog altijd weinig voor om investeringen in het toekomstige verdienvermogen van de economie te financieren door de staatsschuld te laten oplopen. Dat heeft Wendy van Eijk, de financiële specialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, gezegd tijdens het debat over de najaarsnota.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State geeft demissionair asielminister David van Weel (VVD) gelijk in een rechtszaak die is aangespannen door een Ethiopische asielzoeker. De vrouw vroeg in 2022 asiel aan in Nederland, omdat ze bang was voor geweld in de Ethiopische regio Tigray. Maar volgens Van Weel was in de stad in die regio waar zij vandaan kwam, namelijk Mek'ele, geen sprake van willekeurig geweld en gewapend conflict. Dat heeft hij volgens de hoge bestuursrechter voldoende onderbouwd.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie blijft bereid constructief samen te werken met het toekomstige kabinet, maar dat moet dan wel "zelfbeheersing" betrachten bij kwesties die voor die partij belangrijk zijn. Dat heeft partijleider Mirjam Bikker gezegd na afloop van een gesprek met informateur Rianne Letschert. Zij doelde met name op medisch-ethische wetgeving en de vrijheid van christelijke scholen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenteambtenaren die paspoorten en identiteitskaarten uitgeven, moeten een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) hebben, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB) wil daarom de regels aanpassen. De aanscherping is bedoeld om fraude te voorkomen en moet ook voor uitzendkrachten gaan gelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou "zeer ongewenst" zijn als de Europese Unie zonder instemming van België gebruik gaat maken van bevroren Russische tegoeden. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in een debat over de EU-top later deze week waar een besluit valt over financiële steun aan Oekraïne voor de komende twee jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert spreekt woensdag met de leiders van zeven kleinere fracties. Het gaat om de fractievoorzitters van de ChristenUnie, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, BBB, SGP en SP. Tussendoor en ook 's avonds overlegt ze met de leiders van D66, CDA en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag meerdere moties aangenomen waarin staat dat Nederland de Amerikaanse militaire acties in het Caribisch gebied niet moet steunen. De Kamer wil niet dat Nederland militaire steun biedt, helpt bij de voorbereidingen of inlichtingen deelt met de Verenigde Staten. Ook heeft de Kamer militaire steun voor het Caribische deel van het koninkrijk uitgesproken.
1 dag geleden