Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Psychiater en psycholoog onderzoeken verdachte gijzeling café Ede

Psychiater en psycholoog onderzoeken verdachte gijzeling café Ede

ZUTPHEN (ANP) - De verdachte van een gijzeling in café Petticoat in Ede wordt binnenkort onderzocht door een psycholoog en een psychiater. Hij is bereid mee te werken aan dit gedragsdeskundig onderzoek, zei hij dinsdag in de rechtbank in Zutphen.

Het Openbaar Ministerie heeft de verdachte gezien zijn psychiatrische toestand nog niet verhoord over de gijzeling van vier cafémedewerkers in de ochtend van zaterdag 30 maart. Corné H. (28) weigerde tot nu toe mee te werken, maar heeft inmiddels ingestemd met een verhoor op woensdag 10 juli.

Het OM maakte dinsdag meer bekend over wat zich in het café heeft afgespeeld. Zo zou H. de medewerkers hebben gezegd dat hij zoveel explosieven bij zich had dat hij daarmee de hele straat zou kunnen opblazen. Tijdens de gijzeling fouilleerde hij de mannelijke medewerkers en liet hij de vrouwelijke medewerksters elkaar fouilleren. Ze moesten van hem op de grond gaan zitten met de handen tegen de muur. Hij eiste telefonisch een bedrag van 10.000 euro in biljetten van 50 euro en wilde een vrijgeleide van de politie.

Excuses

In de rechtbank bood de advocaat van H. de slachtoffers van de gijzeling namens hem excuses aan. Ze noemde hem een kwetsbare verdachte in een al even kwetsbare zaak. "Hij heeft een schuldgevoel en verdriet voor de slachtoffers voert de boventoon." De advocaat gaf aan dat haar cliënt bang is dat hij de slachtoffers een posttraumatische stressstoornis heeft bezorgd. "Hij leeft zelf met PTSS en weet hoe zwaar dat is."

De advocaat benadrukt dat H. geen zorgmijder is. "Hij wil hulp en vraagt om hulp", zei ze. "Soms is hij zo geprikkeld en in de war, dat er dingen gebeuren die hij achteraf verafschuwt."

Impasse

De Edenaar woonde in een beschermde woonomgeving en raakte volgens zijn advocaat in een impasse tijdens zijn zoektocht naar geschikte hulp. Ze vertelde dat hij een erkend slachtoffer is van misbruik in de jeugdzorg. Naast PTSS heeft hij een autistische stoornis. Hij heeft moeite met verandering en is overgevoelig voor prikkels, somde de raadsvrouw op.

Ze onthulde dat de ouders van H. bij het horen van het nieuws over de gijzeling direct vermoedden dat hun zoon daarbij betrokken was, omdat hij twee dagen voor de gijzeling van medicatie wisselde. De vader is tijdens de gijzeling direct naar het centrum van Ede gegaan om de politie te informeren over de situatie van zijn zoon.

De inhoudelijke behandeling van de strafzaak staat gepland op 10 december. Op 1 oktober is nog een tweede inleidende zitting.

Meer uit Binnenland

Anti-azc-demonstranten blokkeren snelweg A59 bij Den Bosch

DEN BOSCH (ANP) - Demonstranten die tegen de komst van een asielzoekerscentrum op het bedrijventerrein Engelen in Den Bosch zijn, blokkeren de A59 bij die stad. Dat bevestigt Rijkswaterstaat (RWS) na berichtgeving door Omroep Brabant. Doordat de groep demonstranten op het wegdek staat, heeft RWS besloten het verkeer van Den Bosch richting Waalwijk tegen te houden. Het is niet duidelijk hoeveel mensen er staan.

18 minuten geleden
Evacuatievliegtuig met hantapatiënt heeft technische problemen

LAS PALMAS (ANP/AFP) - Het vliegtuig dat meewerkt aan de evacuatie van vermoedelijke hantapatiënten dat een tussenlanding moest maken op Gran Canaria kampt met technische problemen. Spaanse media melden op basis van regeringsbronnen dat een van de systemen aan boord niet goed bleek te werken. Het ministerie zegt tegen persbureau AFP dat er zelfs een nieuw vliegtuig nodig is voor het transport.

34 minuten geleden
Eerste medische evacuatievlucht uit Kaapverdië geland op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - De eerste medische evacuatievlucht vanuit het Kaapverdische Praia is woensdagavond rond 19.50 uur geland op Schiphol, zag een ANP-verslaggever. Wie precies aan boord waren van het toestel is niet bekend. In totaal zijn woensdag drie opvarenden van het cruiseschip MV Hondius met twee vluchten naar Nederland vertrokken, waarvan dit er een was.

1 uur geleden
EOD: gevonden bom is 500-ponder uit WOII, wordt snel verwijderd

WEESP (ANP) - Het explosief dat woensdagmiddag bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp werd gevonden, is een 500-ponder, een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Dat meldt een woordvoerder van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Het gebied eromheen is afgezet en wordt naar verwachting rond 17.15 uur weer vrijgegeven.

4 uur geleden
Nederlandse onderwijsinstellingen getroffen door datalek

DEN HAAG (ANP) - Zeven Nederlandse universiteiten zijn geraakt door een cyberaanval op Instructure, het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas. Koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL) meldt dat het gaat om de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit Amsterdam, de Erasmus Universiteit Rotterdam, Tilburg University, de Technische Universiteit Eindhoven, Universiteit Maastricht en Universiteit Twente. De universiteiten meldden eerder woensdag dat Instructure hun heeft laten weten dat hun Canvas-omgevingen zijn getroffen.

4 uur geleden
Explosief uit WOII gevonden in Weesp, treinverkeer stilgelegd

WEESP (ANP) - Bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp is een explosief gevonden. Het gebied eromheen is afgezet, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. NS meldt dat het gaat om een bom uit de Tweede Wereldoorlog die onschadelijk moet worden gemaakt.

4 uur geleden
Burgers verliezen zaak tegen Solvinity-verlenging

DEN HAAG (ANP) - De rechter heeft woensdag besloten dat de overheid de overeenkomst met IT-dienstverlener Solvinity mag verlengen. Drie burgers waren naar de rechter gestapt om verlenging te voorkomen, omdat zij zich zorgen maken over de voorgenomen overname van het Nederlandse bedrijf Solvinity door een Amerikaans bedrijf.

4 uur geleden