Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Psychiater en psycholoog onderzoeken verdachte gijzeling café Ede

Psychiater en psycholoog onderzoeken verdachte gijzeling café Ede

ZUTPHEN (ANP) - De verdachte van een gijzeling in café Petticoat in Ede wordt binnenkort onderzocht door een psycholoog en een psychiater. Hij is bereid mee te werken aan dit gedragsdeskundig onderzoek, zei hij dinsdag in de rechtbank in Zutphen.

Het Openbaar Ministerie heeft de verdachte gezien zijn psychiatrische toestand nog niet verhoord over de gijzeling van vier cafémedewerkers in de ochtend van zaterdag 30 maart. Corné H. (28) weigerde tot nu toe mee te werken, maar heeft inmiddels ingestemd met een verhoor op woensdag 10 juli.

Het OM maakte dinsdag meer bekend over wat zich in het café heeft afgespeeld. Zo zou H. de medewerkers hebben gezegd dat hij zoveel explosieven bij zich had dat hij daarmee de hele straat zou kunnen opblazen. Tijdens de gijzeling fouilleerde hij de mannelijke medewerkers en liet hij de vrouwelijke medewerksters elkaar fouilleren. Ze moesten van hem op de grond gaan zitten met de handen tegen de muur. Hij eiste telefonisch een bedrag van 10.000 euro in biljetten van 50 euro en wilde een vrijgeleide van de politie.

Excuses

In de rechtbank bood de advocaat van H. de slachtoffers van de gijzeling namens hem excuses aan. Ze noemde hem een kwetsbare verdachte in een al even kwetsbare zaak. "Hij heeft een schuldgevoel en verdriet voor de slachtoffers voert de boventoon." De advocaat gaf aan dat haar cliënt bang is dat hij de slachtoffers een posttraumatische stressstoornis heeft bezorgd. "Hij leeft zelf met PTSS en weet hoe zwaar dat is."

De advocaat benadrukt dat H. geen zorgmijder is. "Hij wil hulp en vraagt om hulp", zei ze. "Soms is hij zo geprikkeld en in de war, dat er dingen gebeuren die hij achteraf verafschuwt."

Impasse

De Edenaar woonde in een beschermde woonomgeving en raakte volgens zijn advocaat in een impasse tijdens zijn zoektocht naar geschikte hulp. Ze vertelde dat hij een erkend slachtoffer is van misbruik in de jeugdzorg. Naast PTSS heeft hij een autistische stoornis. Hij heeft moeite met verandering en is overgevoelig voor prikkels, somde de raadsvrouw op.

Ze onthulde dat de ouders van H. bij het horen van het nieuws over de gijzeling direct vermoedden dat hun zoon daarbij betrokken was, omdat hij twee dagen voor de gijzeling van medicatie wisselde. De vader is tijdens de gijzeling direct naar het centrum van Ede gegaan om de politie te informeren over de situatie van zijn zoon.

De inhoudelijke behandeling van de strafzaak staat gepland op 10 december. Op 1 oktober is nog een tweede inleidende zitting.

Meer uit Binnenland

Treinverkeer tussen Den Bosch en Geldermalsen hersteld

METEREN (ANP) - Het treinverkeer tussen Geldermalsen en Den Bosch is in de nacht van donderdag op vrijdag hersteld. De NS meldt dat de treinen vanaf 00.30 uur weer normaal rijden.

5 uur geleden
FC Porto-supporters die bus vernielden weer vrijgelaten met boete

UTRECHT (ANP) - De FC Porto-supporters die donderdagavond rond 17.30 uur in Utrecht een bus vernielden, zijn weer vrijgelaten. De politie hield in totaal 73 mensen aan voor vernieling en openbare geweldpleging in een bus die onderweg was naar de Galgenwaard, het stadion van FC Utrecht. Zij moeten allemaal een boete van 290 euro betalen.

7 uur geleden
Universiteit Twente schrapt cum laude vanwege ongelijkheid

ENSCHEDE (ANP) - De Universiteit Twente schrapt per 1 januari de mogelijkheid om cum laude - "met lof" - te promoveren, vermeldt zij op haar website.

7 uur geleden
Pleegzorgorganisatie noemt details uit strafzaak afschuwelijk

ROTTERDAM (ANP) - De details die naar buiten komen in de strafzaak tegen de Vlaardingse pleegouders zijn afschuwelijk en grijpen ons enorm aan. Dat laat pleegzorgorganisatie Enver in een verklaring weten. "We erkennen dat wij als organisatie de signalen niet op tijd hebben gezien en onvoldoende hebben ingegrepen."

7 uur geleden
Ongeveer veertig FC Porto-supporters aangehouden na vernielen bus

UTRECHT (ANP) - Ongeveer veertig aanhangers van voetbalclub FC Porto zijn donderdagavond aangehouden voor het vernielen van een bus, aldus de politie. Dat gebeurde rond 17.30 uur in Utrecht.

9 uur geleden
Drone boven verkeerstoren van vliegbasis Gilze-Rijen gezien

DEN HAAG (ANP) - Een drone is woensdag boven de verkeerstoren van vliegbasis Gilze-Rijen gespot. Dat bevestigt een woordvoerder van de marechaussee donderdag na berichtgeving van de Volkskrant. De luchtverkeersleiding sprak van "potentiële spionage".

10 uur geleden
Koolmees vrijdag verder in setjes D66 met JA21 en VVD met GL-PvdA

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees gaat vrijdag verder praten met twee duo's. Eerst komen de leiders van JA21 en D66 samen langs en later volgen de fractievoorzitters van VVD en GroenLinks-PvdA. Koolmees wil precies weten waar de verschillen tussen deze partijen zitten en daar ook meer "onderbouwing" bij krijgen, zei hij donderdag na zijn tweede dag waarin hij met de kleine partijen sprak.

10 uur geleden