Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Psychiater en psycholoog onderzoeken verdachte gijzeling café Ede

Psychiater en psycholoog onderzoeken verdachte gijzeling café Ede

ZUTPHEN (ANP) - De verdachte van een gijzeling in café Petticoat in Ede wordt binnenkort onderzocht door een psycholoog en een psychiater. Hij is bereid mee te werken aan dit gedragsdeskundig onderzoek, zei hij dinsdag in de rechtbank in Zutphen.

Het Openbaar Ministerie heeft de verdachte gezien zijn psychiatrische toestand nog niet verhoord over de gijzeling van vier cafémedewerkers in de ochtend van zaterdag 30 maart. Corné H. (28) weigerde tot nu toe mee te werken, maar heeft inmiddels ingestemd met een verhoor op woensdag 10 juli.

Het OM maakte dinsdag meer bekend over wat zich in het café heeft afgespeeld. Zo zou H. de medewerkers hebben gezegd dat hij zoveel explosieven bij zich had dat hij daarmee de hele straat zou kunnen opblazen. Tijdens de gijzeling fouilleerde hij de mannelijke medewerkers en liet hij de vrouwelijke medewerksters elkaar fouilleren. Ze moesten van hem op de grond gaan zitten met de handen tegen de muur. Hij eiste telefonisch een bedrag van 10.000 euro in biljetten van 50 euro en wilde een vrijgeleide van de politie.

Excuses

In de rechtbank bood de advocaat van H. de slachtoffers van de gijzeling namens hem excuses aan. Ze noemde hem een kwetsbare verdachte in een al even kwetsbare zaak. "Hij heeft een schuldgevoel en verdriet voor de slachtoffers voert de boventoon." De advocaat gaf aan dat haar cliënt bang is dat hij de slachtoffers een posttraumatische stressstoornis heeft bezorgd. "Hij leeft zelf met PTSS en weet hoe zwaar dat is."

De advocaat benadrukt dat H. geen zorgmijder is. "Hij wil hulp en vraagt om hulp", zei ze. "Soms is hij zo geprikkeld en in de war, dat er dingen gebeuren die hij achteraf verafschuwt."

Impasse

De Edenaar woonde in een beschermde woonomgeving en raakte volgens zijn advocaat in een impasse tijdens zijn zoektocht naar geschikte hulp. Ze vertelde dat hij een erkend slachtoffer is van misbruik in de jeugdzorg. Naast PTSS heeft hij een autistische stoornis. Hij heeft moeite met verandering en is overgevoelig voor prikkels, somde de raadsvrouw op.

Ze onthulde dat de ouders van H. bij het horen van het nieuws over de gijzeling direct vermoedden dat hun zoon daarbij betrokken was, omdat hij twee dagen voor de gijzeling van medicatie wisselde. De vader is tijdens de gijzeling direct naar het centrum van Ede gegaan om de politie te informeren over de situatie van zijn zoon.

De inhoudelijke behandeling van de strafzaak staat gepland op 10 december. Op 1 oktober is nog een tweede inleidende zitting.

Meer uit Binnenland

Vrouw (19) omgekomen bij ongeval op de N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.

4 uur geleden
Meerdere gewonden door ernstig ongeluk op N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.

5 uur geleden
Politie op Bali wijst verdachten aan voor moord op Nederlander

DENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.

6 uur geleden
Paar honderd mensen bij pacifistische demonstratie Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.

13 uur geleden
Gewonde na explosies en brand bij woning in Schiedam

SCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.

16 uur geleden
Nieuwe aanhoudingen om aanslag synagoge en voorbereiden explosie

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.

1 dag geleden
Politie krijgt extra bevoegdheden voor doorzoeken sociale media

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.

1 dag geleden