Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Psychiater: Breivik nog net zo gevaarlijk als bij aanslag

Psychiater: Breivik nog net zo gevaarlijk als bij aanslag

SKIEN (ANP/AFP/RTR) - De Noorse terrorist Anders Breivik is nog net zo gevaarlijk als elf jaar geleden, toen hij 77 mensen vermoordde. Psychiater Randi Rosenqvist zei dit op de tweede dag van de rechtszaak waarin Breivik om voorwaardelijke vrijlating vraagt.

De door de rechtbank aangestelde Rosenqvist evalueerde de 42-jarige extremist meerdere keren in de afgelopen tien jaar. Volgens haar is het risico dat Breivik opnieuw geweld pleegt als hij vrijkomt in die tijd niet veranderd.

De 42-jarige Breivik bracht dinsdag op de eerste dag van de hoorzitting de Hitlergroet en had rechts-extremistische boodschappen in zijn hand. Hij beweerde tijdens die zitting dat hij online werd geradicaliseerd door rechtse extremisten en was "gehersenspoeld" om de aanslag te plegen. Hij zei te blijven vechten voor witte suprematie en nationaalsocialisme, maar dan wel op een vreedzame manier.

De terrorist probeerde vorig jaar ook al onder voorwaarden vrij te komen. De rechters wezen dit toen af. Doet de rechtbank dit nu opnieuw, dan kan de Noor volgend jaar een nieuwe poging doen. De uitspraak wordt volgens Noorse media over enkele weken verwacht.

Breivik liet op 22 juli 2011 een autobom afgaan in de Noorse hoofdstad Oslo, waarmee hij acht mensen doodde. Daarna ging hij naar het eiland Utoya en schoot daar 69 mensen dood. Op het eiland waren vooral tieners aanwezig voor een jongerenkamp van de Noorse Arbeiderspartij. Hij werd in 2012 veroordeeld tot 21 jaar cel, wat kan worden verlengd zolang hij als een gevaar wordt beschouwd.

Meer uit Buitenland

Internetblokkade Iran gaat zevende dag in

TEHERAN (ANP) - De internetblokkade in Iran is donderdag de zevende dag ingegaan, meldt internetwaakhond NetBlocks. De maatregel werd door Teheran ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties tegen het regime. De blokkade behoort volgens NetBlocks tot de langste ooit in Iran.

3 minuten geleden
Iran heropent luchtruim na urenlange sluiting

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.

5 uur geleden
VN-Veiligheidsraad vergadert donderdag over Iran

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.

6 uur geleden
Franse militairen onderweg naar Groenland

PARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.

6 uur geleden
Trump: Zelensky zit vredesakkoord in de weg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.

7 uur geleden
X legt AI-uitkleedfunctie van chatbot Grok aan banden

AUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.

7 uur geleden
Resolutie om macht Trump in Venezuela te beperken gestrand

WASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.

8 uur geleden