Psyche planner aanslag Gay Pride onderzocht
AMSTERDAM (ANP) - De 31-jarige man die mogelijk plannen zou hebben gehad voor een aanslag op de Gay Pride, wordt momenteel onderworpen aan een persoonlijkheidsonderzoek. Het Openbaar Ministerie heeft ook een theologisch deskundige ingeschakeld om zich in de drijfveren van de de man te verdiepen. De centrale vraag in de strafzaak tegen hem is: is hij geradicaliseerd of gestoord?
Dat bleek vrijdag op een tussentijdse zitting in de zaak bij de rechtbank in Amsterdam. De verdachte, Tahsin E., bleef weg uit de rechtszaal en liet zich vertegenwoordigen door zijn advocaat.
In juni kwam het onderzoek naar E. op gang na een ambtsbericht van inlichtingendienst AIVD. E. zou plannen smeden om een aanslag te plegen op een politiebureau, met een kalasjnikov en een bom. Op Twitter zocht hij een wapen dat hij nodig zei te hebben voor een aanslag op de Gay Pride. De politie is undercover met E. gaan chatten om uit te vinden wat zijn plannen om het lijf hadden. Voor zover tot nu toe is gebleken uit de lopende rechtszaak, waren die plannen vaag.
Fascinatie
Toen hij chemische stoffen bij een laboratorium en een luchtdrukwapen had besteld, besloten politie en justitie in te grijpen en E. aan te houden. De op sociale media geuite dreigementen waren volgens het Openbaar Ministerie "heel serieus". Op gegevensdragers die bij E. zijn gevonden werd materiaal gevonden waaruit een fascinatie voor wapens, geweld en Islamitische Staat zou blijken.
E. zit sinds zijn arrestatie in voorarrest. Hij verblijft niet in een cel op de terroristenafdeling, maar in een psychiatrische afdeling van een huis van bewaring. Volgens zijn advocaat lijdt de man al zijn leven lang aan een autistische stoornis. In een eerdere strafzaak is hij ook gedragskundig onderzocht en verminderd toerekeningsvatbaar bevonden. In die zaak stond E. terecht wegens het bezit van een op afstand bestuurbare aansteker, waarvan hij een filmpje op Twitter had gezet. Volgens justitie moest die aansteker als een ontstekingsmechanisme worden beschouwd.
In januari vindt nog een tussentijdse zitting in de zaak plaats. De inhoudelijke behandeling staat gepland voor 18 februari.
Meer uit Binnenland
HARGEN AAN ZEE (ANP) - De politie heeft op de vroege zondagochtend een illegale rave beëindigd in de Schoorlse Duinen in Noord-Holland. Het feest bij Hargen aan Zee was volgens een politiewoordvoerder groots opgezet. Er waren tussen de vijfhonderd en zeshonderd mensen op afgekomen. Rond 05.00 uur maakten politiemensen een einde aan de festiviteiten.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Merwedebrug in de A27 bij Gorinchem is sinds zaterdagavond laat weer open voor verkeer. De werkzaamheden verliepen volgens Rijkswaterstaat voorspoedig, waardoor de brug eerder dan gepland kon worden opengesteld. De afsluiting zou aanvankelijk tot maandagochtend duren.
8 uur geledenDE WILP (ANP) - Bij een buurtbarbecue in het Groningse De Wilp zijn zaterdagavond meerdere mensen gewond geraakt door een steekvlam. Volgens omstanders die met Dagblad van het Noorden spraken, liepen acht mensen brandwonden op. Twee van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In Eindhoven is zaterdagmiddag een grote vechtpartij uitgebroken tussen supporters van VVV-Venlo en "vermoedelijk supporters van PSV". Dat bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep Brabant. Bij de gewelddadige confrontatie waren tientallen mensen betrokken, zegt hij. Niemand is aangehouden.
15 uur geledenLEIDEN (ANP) - In de binnenstad van Leiden lopen zaterdagmiddag honderden mensen mee met een pro-Palestijnse demonstratiemars. Het protest is georganiseerd door meer dan dertig organisaties, waaronder Global Sumud Netherlands, Erev Rav en Boycot, Desinvestering en Sancties (BDS).
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Joe Popolo, heeft gereageerd op de toespraak van premier Rob Jetten bij de Verenigde Naties deze week. Jetten stelde dat landen hun "handen af" moeten houden van het Internationaal Strafhof (ICC), waar de Verenigde Staten de afgelopen maanden steeds meer sancties tegen instellen. Volgens Popolo zou de oproep andersom moeten zijn.
21 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een schilderij van Lieuwe van Gogh is onherstelbaar beschadigd geraakt toen een man het probeerde te ontvreemden. Dat gebeurde donderdag tijdens de opening van de expositie Rebirth in Shelter in Amsterdam, zo liet Van Goghs manager zaterdag weten.
22 uur geleden