Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Psyche planner aanslag Gay Pride onderzocht

Psyche planner aanslag Gay Pride onderzocht

AMSTERDAM (ANP) - De 31-jarige man die mogelijk plannen zou hebben gehad voor een aanslag op de Gay Pride, wordt momenteel onderworpen aan een persoonlijkheidsonderzoek. Het Openbaar Ministerie heeft ook een theologisch deskundige ingeschakeld om zich in de drijfveren van de de man te verdiepen. De centrale vraag in de strafzaak tegen hem is: is hij geradicaliseerd of gestoord?

Dat bleek vrijdag op een tussentijdse zitting in de zaak bij de rechtbank in Amsterdam. De verdachte, Tahsin E., bleef weg uit de rechtszaal en liet zich vertegenwoordigen door zijn advocaat.

In juni kwam het onderzoek naar E. op gang na een ambtsbericht van inlichtingendienst AIVD. E. zou plannen smeden om een aanslag te plegen op een politiebureau, met een kalasjnikov en een bom. Op Twitter zocht hij een wapen dat hij nodig zei te hebben voor een aanslag op de Gay Pride. De politie is undercover met E. gaan chatten om uit te vinden wat zijn plannen om het lijf hadden. Voor zover tot nu toe is gebleken uit de lopende rechtszaak, waren die plannen vaag.

Fascinatie

Toen hij chemische stoffen bij een laboratorium en een luchtdrukwapen had besteld, besloten politie en justitie in te grijpen en E. aan te houden. De op sociale media geuite dreigementen waren volgens het Openbaar Ministerie "heel serieus". Op gegevensdragers die bij E. zijn gevonden werd materiaal gevonden waaruit een fascinatie voor wapens, geweld en Islamitische Staat zou blijken.

E. zit sinds zijn arrestatie in voorarrest. Hij verblijft niet in een cel op de terroristenafdeling, maar in een psychiatrische afdeling van een huis van bewaring. Volgens zijn advocaat lijdt de man al zijn leven lang aan een autistische stoornis. In een eerdere strafzaak is hij ook gedragskundig onderzocht en verminderd toerekeningsvatbaar bevonden. In die zaak stond E. terecht wegens het bezit van een op afstand bestuurbare aansteker, waarvan hij een filmpje op Twitter had gezet. Volgens justitie moest die aansteker als een ontstekingsmechanisme worden beschouwd.

In januari vindt nog een tussentijdse zitting in de zaak plaats. De inhoudelijke behandeling staat gepland voor 18 februari.

Meer uit Binnenland

Explosie verwoest achtergevel van appartement in Zaandam

ZAANDAM (ANP) - Een explosie aan de Hof van Zaenden in Zaandam heeft in de nacht van zondag op maandag de achtergevel van een appartement verwoest en brand veroorzaakt. Dat maakte de veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland bekend.

2 uur geleden
Skinnybike met top van 120 kilometer per uur in beslag genomen

ENSCHEDE (ANP) - De politie in Enschede heeft een skinnybike, een fiets met het uiterlijk van een fatbike maar met smallere banden, in beslag genomen omdat die 120 kilometer per uur kon. Dat meldt de politie op Instagram.

14 uur geleden
Onderzoek: mezen en duiven verstopten zich tijdens eclips

GRONINGEN (ANP) - Het gedrag van diverse vogels veranderde tijdens de zonsverduistering van afgelopen woensdag. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) uitvoerde samen met tientallen vogelliefhebbers in Noord-Nederland. "Met name meesachtigen en duiven gingen zich verstoppen", zegt onderzoeksleider Theo Jurriens.

15 uur geleden
Man (26) aangehouden om mogelijke brandstichting in Oosterhout

OOSTERHOUT (ANP) - In het onderzoek naar een woningbrand die eerder deze week woedde in het Noord-Brabantse Oosterhout heeft de politie zondagochtend een 26-jarige man uit die plaats aangehouden. De politie zegt er rekening mee te houden dat de brand is aangestoken.

16 uur geleden
Nog niet alle bewoners terug naar huis na brand in Oosterhout

OOSTERHOUT (ANP) - Nog niet alle bewoners van een appartementencomplex in Oosterhout kunnen na een brand terug naar huis. De brand in het pand aan de Koning Willem-Alexanderlaan woedde in de nacht van zaterdag op zondag.

17 uur geleden
Overleden persoon gevonden in Lelystad, politie vermoedt misdrijf

LELYSTAD (ANP) - In een woning aan de Groene Velden in Lelystad is zaterdagavond een overleden persoon aangetroffen. De politie heeft "reden om rekening te houden met een misdrijf", bevestigt een woordvoerder na berichtgeving hierover van Omroep Flevoland. Over wat die reden dan precies is, wil de woordvoerder nog niks zeggen.

18 uur geleden
Wisselvallig weer op komst in laatste weken van augustus

HOUTEN (ANP) - De laatste weken van augustus zijn naar alle waarschijnlijkheid natter dan de eerste weken. Weeronline meldt dat er af en toe buien over het land gaan trekken. Maar het droogteprobleem is niet zomaar opgelost, vreest het weerbureau.

22 uur geleden